• $32,76
  • €35,1848
  • 2450.93
  • 10771.4
23 Mayıs 2024 Perşembe

Çabalayanlar ve kirletenler

Halk arasında bir tabir vardır. Ben biraz değiştirerek yazayım. Bazı tipler takozdur, engeldir, sadece problemdir. Onlar için genellikle "Öte gitme kuyu var, beri gelme huyum var" tabiri kullanılır.

Maalesef bugün muhalefet aynen bu durumda!

Yıllar boyunca "israf da israf" dediler. "Tasarruf da tasarruf" diye ortalığı ayağa kaldırdılar. Söylem olarak haklı oldukları taraflar vardı elbette. Ama abarttılar, çarpıttılar, istismar ettiler. Siyasi ranta çevirmek için ellerinden geleni yaptılar. İş eyleme geldiğinde de anında çamura yattılar.

Tasarruf tedbirlerinden bahsediyorum...

Daha açıklandıktan birkaç saat sonra CHP Sözcüsü, "Bunlar, CHP'li belediyelerin elini kolunu bağlamak için alınan tedbirlerdir" mealinde bir açıklama yaptı. O gün bugündür kirletmek için uğraşıyorlar...

***

Nedir tasarruf tedbirleri? Kemer sıkmaktır, fedakârlıktır, gereksiz harcamaların frenlenmesidir.

Mesela, zaman zaman çok haksız yere eleştirilen TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, hemen harekete geçti. Mesnetsiz saldırılara rağmen, bu konuda duyarlılığını biliriz biz.

Meclis'teki su tasarrufu için bir dizi tedbir aldı.

Kağıt israfını sıfıra indirecek çözümler üretti.

Bürokratların altından makam araçların alıp, "ortak taşıt" ve "havuz sistemi" uygulanmasını kararlaştırdı.

Güneş enerjisi ve elektrikli araca geçmek için bir irade ortaya koydu. Soğutma ve ısıtma sistemleri üzerinde çalışmaya başladı.

Gezilerin sınırlandırılmasını, heyetlerin küçültülmesini, resepsiyon ve kokteyllerin azaltılmasını, sağlık harcamalarının sıkı denetlenmesini kararlaştırdı.

Hedef, ilk etapta yüzde 25 tasarruf sağlamak. Yakında açıklanacak hepsi.

***

Peki, bu konuyu en çok eleştiren, en fazla gündemde tutanlar ne yaptılar?..

Sadece karalama amaçlı açıklamalar yapmakla kalmadılar. Mahkemelere koştular. Alınan kararların iptali için davalar açtılar.

TBMM'de tasarruf çalışmaları devam eder ve tedbirler aranırken, Ankara'da bir Belediye Başkanımız, peş peşe üç konser düzenledi. Üstelik ücreti en yüksek sanatçıları getirdi.

Ekrem İmamoğlu'nun kendisini destekleyen gazeteci güruhuna yaşattığı Roma saltanatını biliyorsunuz zaten. Bazı "fonlu" gazeteciler, oraya eşlerini bile götürdü. Beş yıldızlı lüks otellere çuvallarla para bırakıldı.

Önceki gün, partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Özgür Özel'i dinledim. O da birtakım bahaneler bulup, alınan bu tedbirleri yerden yere vurdu.

Örnekleri çoğaltmak mümkün. Daha düne kadar "tasarruf" diyenler, "tasarruf da neymiş" türünden açıklamalar yapmaya başladı.

***

Çok kolaydır bir şeyi istismar etmek. Oldukça ucuz bir faaliyettir!

Yıllar önce CHP'li Engin Altay'ın TBMM'de söylediği "Siz dünyanın en iyi işini yapsanız bile biz sizi alkışlamayız" kafasıyla hareket edersiniz. Bulursunuz bir bahane, kirletirsiniz.

Peki nereye kadar?

Alınan tepki oyları kimsede zafer sarhoşluğu yapmasın. Millet sıkıntıları görür, tepki gösterir, ama çözecek insan arar. Aptal değildir, samimiyetsizliği de affetmez. Zamanı geldiğinde gereken tepkiyi verir.

İyi bilinmeli ki istismar politikalarıyla hedefe ulaşılamaz!

<p>Yeni sezonu başlayan MasterChef Türkiye ile ekranda yer almaya devam eden Danilo Zanna; İstanbul'

Danilo Zanna: 'Danilo Kebabı'nı mutlaka deneyin'

A Milli Takım kampında Vincenzo Montella ile Arda Güler arasında ilginç anlar!

BİM'de bu salı neler var? BİM 25 Haziran 2024 aktüel ürünler kataloğu

Turistlerin gözdesi... Bergama Akropolü'nün kuşları