• $17,9618
  • €18,509
  • 1032.27
  • 2878.73
21 Aralık 2017 Perşembe

Bu tokat çok acıtacak

Anlaşıldı ki, yere sağlam basıp dik durarak, iyi silkelemek gerekiyor. Doğru zemin üzerinde sağlam durulup silkelenirse, muhatap dünyanın süper gücü Amerika da olsa sarsılıyor, sallanıyor, dengesini kaybediyor!

ABD, Kudüs tasarısını veto etse ne fark eder?..

BM Güvenlik Konseyi’nde 14’e karşı tek başına kaldı. Dünya üzerindeki en büyük destekçisi İngiltere bile “yeter artık” dedi. Haksızlık ve hukuksuzluk temelinde batağa gömülüp rezil bir yalnızlığa sürüklendi. Tasarıyı veto etmesi bu gerçeği değiştirir mi?

Ayrıca, aynı tasarı bugün Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na geliyor. ABD’nin tehdit ve şantajlarına rağmen kabul edilirse, bu ciddi bir dönüm noktası olacak. “Yeter artık” çığlığı bütün dünyayı saracak.

Amerika, asıl sert ve can acıtıcı tokadı bugün yiyecek. Çok daha fazla sarsılıp, silkelenecek. Canı iyice yanacak.

***

Aslında bu Trump denilen adama dünyaca teşekkür borçluyuz…

Amerika hep aynı Amerika’ydı. Bugün sergilediklerini dün de yapıyordu. Ama daha dikkatli ve nazik bir şekilde!

Obama, onun bunun sırtını sıvazlayıp, “aslansın” diyor, ama bildiğini okuyordu. Clinton, ayrı bir yol tutturmuş, illüzyonla durumu idare ediyordu. Bush, attığı adımları aslında “Haçlı Seferi” olarak görmesine rağmen, gizlemeyi iyi biliyordu.

Trump bodoslama girdi!

“Ben patronum, dilediğimi yaparım” düşüncesini açıkça ilan etti. Zücaciye dükkanına giren bir fil gibi davrandı. Kırıp dökmeye başladı. Dünyayı kendi şirketi gibi yönetme düşüncesini net bir şekilde ortaya koydu.

Sonuç ortada:

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde tek başına kaldı. Üstelik ABD’nin emir eri olmaya talip Mısır’ı bile elinde tutamadı. Güvenlik Konseyi’nde Darbeci Sisi’nin Mısır’ının vermek zorunda kaldığı tasarının altında ezildi.

Böyle giderse daha çooookkk ezilecek!

***

Bir yere kadar tamam da, ondan sonra olmuyor işte. Bıçağın kemiğe dayandığı bir nokta var! Trump yönetimi o noktayı zorladı. Üstelik, hâlâ zorlamaya davam ediyor.

ABD’nin BM’deki daimi temsilcisi Nikki Haley’in, bugün Genel Kurul’da yapılacak ikinci oylama öncesi, üye ülkelere gönderdiği şu mesaja bakın:

“Oyunu vermeni düşünürken, Başkan’ın ve ABD’nin bu oyu kişisel bir mesele olarak algıladığını bilmeni istiyorum. Oylama sonrası ülkelerin tavırları Başkan’a rapor edilecektir.”

Bu, son derece kaba ve çirkin bir tehdit!

Haley, oylamaya katılacak 193 ülkeye “ABD’ye karşı oy kullanırsan, tokadı yersin” mesajını veriyor.

Asıl tokadın Amerika’nın suratında patlayacağının habercisidir, dünyanın efendisi gibi ortaya koydukları bu tavır!

***

Amerika, bu güne kadar idare etti. Ama bundan sonra işi oldukça zor. Hem yaldızları iyice döküldü, hem de “hep bana, hep bana” tavrı, dünkü müttefiklerini bile rahatsız etmeye başladı. Eski politikalarını sürdüremez bir noktaya gelip dayandı.

Hiçbir kutsalı yok…

Bir yandan “Ilımlı İslam” diyor, öbür taraftan “İstersen cinayet işle, ortalığı ateşe ver, ama bana hizmet et” politikası sürdürüyor.

Bir taraftan onu bunu “Terörü desteklemekle” suçluyor. Diğer taraftan teröristlerle işbirliği yapıp, onlara TIR’larla silah taşıyor.

Tam bir eşkıya misali, silah gösterip tehdit ediyor, korkutup sömürüyor.

İşte sonunda gelip duvara dayandı. Karizması çizildi, patinaj yapıyor. Hiç alışık olmadığı şekilde tokatlar yiyor. Canı acıyınca da dengesini kaybedip, sinirleniyor ve daha fazla hata yapıyor.

Amerikan İmparatorluğu sallanıyor. Silkelemeye devam…

<p>Kelebek camı, bazı otomobillerde ön  kapıda, bazılarında arka kapıda, bazılarında ise her iki

Otomobillerin Arka Kapısında Yer Alan Kelebek Camı Ne İşe Yarar?

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?

'Şimdi Beşir düşünsün!' Aşk-ı Memnu'nun Cemile'si Pelin Ermiş'e kim 40 yaşında der ki...

Tom Cruise hayranlarına müjde! Müzikal film projesine hazırlanıyor