• $9,2742
  • €10,7492
  • 526.546
  • 1412.1
21 Mayıs 2017 Pazar

Bu bir devrimdir!

Herkes istediği gibi yorumlayabilir. Dileyen, aklından ne geçiyorsa söyleyebilir. Ancak, yaşadıklarımız bir devrimdir. Hem de halkın sandıkta gerçekleştirdiği önemli ve büyük bir devrim! Hiç şüphe yok ki, önümüzdeki dönemde tarih kitapları da yapılan köklü değişikliği bu şekilde yazacak.

Bugün, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne doğru en önemli adımı atıyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kurduğu, emek verip büyüttüğü Ak Parti’ye Genel Başkan oluyor. Artık, tepede partili bir cumhurbaşkanının bulunduğu, kendimize has bir sistemle yolumuza devam edeceğiz…

Ne demek partili cumhurbaşkanı?

Bence ortak akla daha fazla önem vermek, daha çok istişare, daha geniş bir ekiple çalışma ve milletle daha çok temas demek! Eleştirenlerin iddia ettiği gibi yok bir mahzuru. Tersine sayısız faydaları var.

Deniliyor ki:

-Taraflı cumhurbaşkanı hizmette ayrım yapar.

Olmaz, yapmaz, hatta istese de yapamaz. Bu, baltayı kendi ayağına vurmak olur. Yaparsa, başkalarını değil kendisini sıkıntıya sokar. Bir daha seçmenin karşısına gidemez, sandıktan çıkamaz.

Belediye başkanları da partili! Hizmette taraflı davranıyorlar mı? Tam tersine, kendilerine muhalif olanlara daha fazla hizmet götürmek için çabalıyorlar. Çünkü, işin tabiatı bunu gerektiriyor. Aynı değerlendirmeyi partili başbakanlar için de yapmak mümkün.

Uygulamada göreceğiz zaten. Olmayacak, yapılmayacak, Türkiye böyle bir sahneyi yaşamayacak.

Partiyi olmak hizmette ayrım değildir. Sadece uygulanan politikada farklılık demektir.

***

Biz, siyasi partilerle ilişkisi bulunmayan cumhurbaşkanlarını da gördük. Partilerinden ayrılıp Çankaya Köşkü’ne çıkanları da…

Tarafsızlık yemini etseler de, sözde partileri ile ilişkilerini kesseler de, Turgut Özal ve Süleyman Demirel partili cumhurbaşkanlarıydı. Ahmet Necdet Sezer de partisiz cumhurbaşkanıydı.

Özal ve Demirel, Sezer’e bakarak daha esnekti, Sezer’le kıyaslandığında Hükümet ve Parlamento ile daha fazla uyum içinde çalıştılar. Üstelik, zaman zaman ülke idaresinde yönlendirici bile oldular.

Herkesle tartışmaya hazırım. Özal da Demirel de Sezer’den daha tarafsızdı.

Denemesi bedava, vatandaşa gidip sorun. “Ahmet Necdet Sezer” deyin ve akıllarda kalan üç vasfını sıralamalarını isteyin. Söyleyecekleri bellidir:

1)Kırmızı ışıkta dururdu.

2)Çarşıya pazara gidip alış-veriş yapardı.

3)Bir de Anayasa kitapçığı fırlatıp, ekonomik krizi tetikledi.

Var mı bir başka özelliği? Fazlaca bilinmiyor, ama bir tane daha var: Sezer, cezaevlerindeki 260 mahkûmun cezasını affetti. Bunların tamamına yakını başta DHKP-C olmak üzere yasa dışı silahlı sol örgüt militanıydı. Onlar da serbest bırakıldıktan sonra rahat durmadılar. İçlerinden, bombalı ve silahlı saldırılara katılanlar, güvenlik güçleri ile girdikleri çatışmalarda öldürülenler çıktı.

İşte “tarafsız” dedikleri Cumhurbaşkanı bu!..

Acaba geldi mi bu ülkeye bu kadar taraf olan bir başka cumhurbaşkanı?

***

“Devrim” değerlendirmesini yaptım ve bugün en önemli adımlarından birinin atıldığı bu devrim 2019’da tamamlanacak.

Halkın önüne yine sandık konulacak. Cumhurbaşkanı olarak ülkeyi idare edecek isim belirlenecek.

Bugün “blok siyaseti” diyenler, aynı tutumu yine devam ettirecekler. Ancak, 2019’da bugünkünden farklı argümanlarla halkın karşısına çıkmak zorunda kalacaklar.

Çünkü…

O güne kadar köprünün altından çok sular geçecek. Halk uygulamalara bakacak, kimin ne yaptığını ve hangi adımların atıldığını görecek. Mesela, 16 Nisan öncesindeki gibi “Üniter yapımız tehlikeye giriyor” diyen olmayacak. Baksanıza, bu iddia şimdiden çöktü.

Ayrıca…

Devlet yönetiminde daha hızlı çalışan mekanizma da tercihleri etkileyecek. Halk, iç ve dış gelişmelere bakacak, geçmişle o an içinde bulunduğu durumun karşılaştırmasını yapıp, tercihini ona göre belirleyecek. “Devrim” dedim dikkat ederseniz. Dünya üzerindeki bütün devrimlerin ortak bir özelliği vardır: Önce sıkıntılar yaşanır, ama zamanla oturur. Gelişmelere direnenler de silinip gider. Tarih boyunca hep öyle olmadı mı?

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Haftanın gündemine oturan en önemli gelişmelerden biri Uzay Yolu

Elon Musk ve Jeff Bezos arasında sular durulmuyor | TeknoZone #5

Çanakkale Boğazı tek yönlü olarak transit gemi geçişlerine kapatıldı

Dünyanın en değerli 100 markası belli oldu!

Temizlik işçileri greve gitti sokaklar çöp yığınları ile doldu