• $33,1952
  • €36,0226
  • 2551
  • 11156.2
3 Ağustos 2022 Çarşamba

Bir daha anlatalım

Yüz kere söylesek de bazıları için sonuç değişmeyecek. "Türkiye yönetilemiyor" diye bağırmaya devam edecekler. Tabi Türkiye onlardan ibaret değil. O yüzden biz bir defa daha anlatalım...

Dünya ciddi bir dalgalanmanın içinde. Enerji fiyatları almış başını gidiyor. Doğal gaz, 2020'nin başında 115 dolardı. Bugünkü fiyatı 1.100 dolar. Zaman zaman 1.500 dolara kadar da çıkıyor.

Peki, siz ne kadardan kullanıyorsunuz?

Ben söyleyeyim 150 dolara alıyorsunuz. Aradaki fiyatı da "Türkiye'yi yönetemiyor" dedikleri devlet karşılıyor. Vatandaşa yüzde 80'e yakın verilen bir destek var.

Şimdi "doğal gaz" deyip geçmeyin. Pek çok yerde köylere kadar ulaştı. Benim Ankara'ya 40 kilometre uzaklıkta bulunan köydeki bahçemde bile doğal gaz var. Geniş kitlelerin temel tüketim maddeleri arasına girdi.

Bir düşünün!..

Devlet bu sübvansiyonu yapmasaydı ne olurdu?

Evet, düşünülmesi bile insanın içini karartıyor. Zaten devlet de o yüzden böyle büyük bir fedakârlık yapıyor.

Yine de memnun olmayıp, bağırıp çağıran, bu büyük desteği kirletmeye çalışanlar var.

Peki, ne yapıyorlar?

Geniş kitleleri, gariban vatandaşı ilgilendiren bu hizmet karşısında "Benim vergilerimi böyle kullanamazsın" diye bağırıyorlar. Türkiye Cumhuriyeti'nin Anayasasında yazılı olan "Sosyal Devlet" kavramını unutuyorlar. Buna karşılık, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun tuzu kuruları ilgilendiren "İktidara gelirsem bazı araçlardaki ÖTV'yi kaldıracağım" sözlerini de çılgınlar gibi alkışlıyorlar. "Devletin kaynaklarını tuzu kurulara aktaramazsın" demiyorlar.

Anlamazlar, anlamayacaklar, anlatmak zor bunlara. Ama onların dışındaki geniş kitlelere bu gerçekleri defalarca anlatmak lazım...

***

Bunlar öyle tipler ki, İstanbul'daki bir ekmek fabrikasının şubesinin açılışını "Ülkenin en büyük hizmetlerinden biri" olarak sunabiliyorlar. En büyüğünden en küçüğüne kadar orada toplanıp fotoğraf veriyorlar.

Buna karşılık, dünyanın tahıl krizinin çözülmesini küçük, basit, olağan bir faaliyet olarak görebiliyorlar. Bütün dünya derin bir "ohhh" çekip, Türkiye'nin hakkını teslim ederken, onlar ülkelerinin bu büyük başarısını kirletmek için ne gerekiyorsa yapıyorlar.

Ellerinde her güzelliği kirletecek kadar çamur, dillerinde her türlü başarıyı küçümseyecek kadar lakırdı var.

Adeta bütün olumlu gelişmeleri görmeyecek, ülkelerinin başarılarını algılayamayacak şekilde efsunlanmış gibiler!

Mesela, Alman Dışişleri Bakanı'nı çok seviyor, sevgi ve saygı gösteriyor, ilgi duyuyorlar. Hatta kapısında birikiyorlar. Ama bize, bizden olan her şeye de alerji duyuyorlar.

***

En belirgin özellikleri ise, bir cehalet denizinin içinde yüzmeleri. Bilmiyorlar, ama bilmedikleri de bilmiyorlar. Cahil cesareti ile ortalıkta dolaşıp duruyorlar. Her türlü yalana inanmaya hazır, her çeşit operasyonun gönüllü aparatları bunlar.

O yüzden işimiz zor...

Anlatacağız, anlamayacaklar, algılayamayacaklar. Ama bir defa daha, gerekiyorsa bin defa daha anlatacağız. Onlar inanmasa da en azından çevreyi kirletmelerini önleyeceğiz.

Ne yapalım, onlarla birlikte yaşamak zorundayız. Bizim de imtihanımız bu!

<p>Esenköy beldesinde kıyıların ve açıklarında çok sıkılıkla görülen yunuslar bu kez drone ile kamer

Yalova'da ortaya çıktılar... Görsel şölen böyle görüntülendi

Ticaret Bakanlığı ekipleri İstanbul'da market ve restoranları denetledi

Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50'nci yılı! TCG Anadolu Gemisi geçit törenine hazır

Kastamonu'da şaşırtan olay! Söğüt ağacının gövdesinde kiraz ağacı büyüdü