• $17,961
  • €18,3209
  • 1031.36
  • 2795.06
25 Mayıs 2016 Çarşamba

Başkanlık ekibi

Başbakan değişti, AK Parti’nin karar organının yüzde 50’si ile Kabine’nin üçte biri yenilendi, verilen mesajlar netleşti. Mesajlara ve ortaya çıkan tabloya bakınca, yeni kadroya “Başkanlık ekibi” adı verilebilir.
Önce Kabine’deki isimlere bakalım…

Başbakan Yardımcılıkları, Nurettin Canikli ve Veysi Kaynak gibi isimlerle yenilendi. Canikli, AK Parti içinde kendisini ispat etmiş, çalışkan ve ekonomi nosyonu olan bir isim. Veysi Kaynak ise, hem yerel yönetim, hem de hukuk geçmişine sahip. Yeni dönemde ihtiyaç duyulacak bir geçmişi var.
Aile Bakanlığı’na getirilen Fatma Betül Sayan Kaya, Erdoğan’ın danışmanlığını yaptı. AK Parti içinde de başarılı çalışmalarıyla öne çıktı. Sürekli sıkıntılar ve tartışmalarla gündeme gelen Aile Bakanlığı’na ciddi bir dinamizm getirebilir.

AB Bakanı Ömer Çelik, AK Parti’nin geçmişinde ciddi hizmetleri ve bakanlık tecrübesi bulunan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yol arkadaşlarından biri. Başından beri Kabine’de yer alması beklenen isimler arasındaydı.
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na getirilen Faruk Özlü de önemli figürlerden biri. Geçmişte Savunma Sanayii’nde görev aldı. Bugün övündüğümüz pek çok milli projenin altında imzası bulunuyor. Bu tercih ve önceki bakan Fikri Işık’ın Milli Savunma Bakanlığı’na getirilmesi, Türkiye’nin Savunma Sanayiindeki atılımlarının artarak devam edeceğinin de göstergesi.

Mehmet Özhaseki ismine gelince… AK Parti’nin en başarılı belediye başkanlarından biriyken, Parlamento’ya kaydırıldı. Siyasi tecrübesi yüksek, halkla diyaloğu kuvvetli bir isim. AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevi sırasında Belediye Reformu üzerinde çalışıyordu. Ayrıca, terörün Güneydoğu’da yakıp yıktığı yerleri imar etmek de Özhaseki’nin sorumluluk alanındaydı. Bu görevlendirme de gösteriyor ki, yeni hükümet terörle mücadele ile birlikte bölgeyi imar çalışmalarını da kararlılıkla yürütecek.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de geçmişte aynı görevde yer almış olan oldukça tecrübeli bir isim.
AK Parti hükümetlerinin bugüne kadar sağlık alanında gerçekleştirdiği bütün değişim ve dönüşümler, Recep Akdağ döneminde hayata geçirildi. Belli ki Şehir Hastaneleri de hayata geçirilirken, yine O’nun Sağlık Bakanlığı görevinde bulunması isteniyor.

Ulaştırma Bakanlığı’na getirilen Ahmet Arslan, geçmişte Başbakan Binali Yıldırım’ın hep yakınında bulundu. DHMİ ve DLH Genel Müdürlükleri görevlerini üstlendi. Pek çok dev projenin içinde yer aldı. Gelecekte de dev ulaştırma projelerinin başında bulunacak.
Bakanlar Kurulu’na yapılan takviyelerin tamamı, proje ve hizmet odaklı. 9 yeni ismin hepsi tecrübeli ve icraatçı isimler.
Kabine dışı kalan 8 isme gelince…

Bazıları bir tercihle karşı karşıya kaldı. Siyasi dengeler ve öncelikler gözetildi. Bakanlık görevleri son buldu.
Bazıları AK Parti Genel Merkezi’nde görevlendirilecek.
Boşa çıkan birkaç isimle ilgili de yol arkadaşlığında gereken ve istenen performansı gösteremedikleri değerlendirmesini yapmak mümkün!

***

Başbakan Binali Yıldırım, dün üzerine basa basa yeni Hükümet’in önceliği terörle mücadeleye vereceğini açıkladı. Tabii ki bu mücadele yürütülürken, bir yandan da terörün yakıp yıktıklarını onarmak gerekecek.
Bu çalışmayı önceki kabinede Cevdet Yılmaz, Fatma Güldemet Sarı, Sema Ramazanoğlu ve Mahir Ünal gibi isimler yürütüyordu.
Yeni Bakanlar Kurulu listesine bakınca, bundan sonra Lütfi Elvan, Fatma Betül Sayan Kaya, Mehmet Özhaseki ve Nabi Avcı devralmış gibi görünüyor.
Yeni kabinede altı çizilmesi gereken noktalardan biri de Lütfü Elvan’ın yerini koruması. Elvan, görevi Yıldırım’a devreden Davutoğlu’nun en yakınındaki isimdi. Demek ki, kadrolar belirlenirken, “yakınlık” ve “uzaklık” gibi kriterler yerine objektif değerlendirmeler etkili oldu.

***

Bana göre, yeni Bakanlar Kurulu’nun altı çizilmesi ve üzerinde durulması gereken önemli bir ortak özelliği var…
Başbakan dâhil, tamamı halkın içinden gelen isimler. Kabinede “aristokrat” denilebilecek herhangi bir isim yok.
Tamamı için “proje adamı” değerlendirmesi yapılabilir.

Bir diğer önemli ortak noktaları ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile tökezlemeden yol arkadaşlığı yapabilecek olmaları.
Yeni Kabine’ye “Proje ve İcraat Hükümeti” ya da “Başkanlık Ekibi” diyebiliriz. 65. Hükümet, Türkiye’ye hayırlı olsun.

<p>TRT1'in 3 bölümü geride bırakan dizisi Mükemmel Eşleşme'nin Darıca'daki setinde, dizinin başrolle

Mükemmel Eşleşme'nin Meral'i Goncagül Sunar: “Komedi oyuncusu benim için iyi oyuncudur”

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor