• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
18 Ekim 2017 Çarşamba

Barzani balonu patladı

Çok şişirildi, olduğundan fazla büyütüldü. Üzerine kaldıramayacağı kadar yük bindirildi. Durum bu olunca beklenen son gerçekleşti. Barzani balonu fazla dayanamadı ve patladı.
Ne demişti Cumhurbaşkanı Erdoğan:
-Kazanımlarını da kaybedeceksin. Başladığın yere döneceksin.
Aynen öyle oldu.
Üstelik, bunlar iyi günleri. Barzani’yi bundan sonra daha büyük sıkıntılar bekliyor. Çünkü, sadece karizmayı çizdirmekle kalmadı. Elindekilerin çoğunu kaybetti. Para muslukları kapandı. Önümüzdeki günlerde maddi sıkıntılar içine de girecek. Kendi içinden darbeler yemeye başlayacak.
Barzani için asıl yıkıntı o zaman gerçekleşecek. Kuru inadının ve onun bunun taşeronluğuna soyunmasının bedelini ağır ödeyecek.
Baba Molla Mustafa Barzani de aynı yoldan yürümüştü. O da Sovyetler Birliği’nin dolduruşuna gelip, boş hayaller peşinde koşmuştu. Hem kendisini, hem çevresini perişan etmişti. Sonunda ortada kalıp, Amerika’ya kaçmak zorunda kalmıştı.
Geçmişte yaşananlardan ders almayan Mesut Barzani’ye şimdi sormak lazım:
Nerede o çok güvendiği Amerika? Ne yapıyor, referandum sırasında meydanlarda bayrağı sallanan İsrail?
Yoklar ortada. Her ikisi de Barzani’yi kaderi ile baş başa bıraktı.
* * *
Gelinen noktada içimizdeki Barzani Lobisi’ne de iki laf etmek lazım…
Sürekli olarak, “Referandum bir haktır. Kuzey Irak’ta yaşayan insanların kendi kaderlerini tayin etme hakkı yok mu?” diyorlardı.
İşte kullandılar o hakkı. İçine düştükleri durum da ortada! Bölgeden fotoğraflar geliyor. Bazıları hüngür hüngür ağlıyor. Bazıları “kaçtılar bizi bıraktılar” diye diğerlerini suçluyor. Silahını atan peşmergeler yollara düşmüş kaçıyor. Barzani’nin yıllardır ezip zulmettiği gruplar ise, Kerkük’e giren Irak askerlerini sevgi gösterileri ile karşılıyor.
Bitmedi, dahası var. O lobi, Türkiye’den yükselen uyarılara da tepki gösteriyordu. “Türkiye’deki Kürtlerin Barzani’ye sempatisi var. Bunları söylerken onları da rencide ediyorsunuz” diyordu.
Ne oldu?
Uyarıları yapanlar haklı çıktı! Ortaya çıkan bu görüntülerden sonra Barzani’ye duyulan o sempati devam ediyor mu acaba? Onca insanı kim rencide etti?
* * *
Rahmetli Osman Bölükbaşı’nın ünlü bir lafı vardı. “Zengini hayırsız evlat, siyasetçiyi kuru inat batırır” derdi.
İşte Barzani’yi de kuru inat batırdı.
Rahmetli Süleyman Demirel de “Tehdidini ikaya muktedir olmaktan” bahsederdi. Kuru gürültünün bir işe yaramayacağını söylerdi.
Barzani örneği ortada: “Kanlarının son damlasına kadar savaşacağı” söylenen peşmergeler, bir kurşun bile atmadan bulundukları yerleri terk etti.
Ve halk arasında sıkça kullanılan Azeri kaynaklı bir söz vardır:
“Geçme namert köprüsünden.
Ko aparsın su seni.”
Durup dururken söylenmiş bir söz değil bu. Tarih gösteriyor ki, o bölgede batılıların dümen suyuna girenler, namert köprüsünü kullananlar, hep aynı sonucu yaşadı. Kullanıldılar, kullanıldılar, işleri bittikten sonra da bir köşeye atıldılar.
Barzani, işte bu gerçeği gözardı etti.
Kendisini yıllarca destekleyen, Çekiç Güç’le Kuzey Irak’ta o yapıyı oluşturan ve varlık sebebi olan Amerika’ya fazla güvendi. Nihai noktada kendisi ile birlikte olacağını sandı. Peşmerge’yi eğiten Almanya’nın arkasında duracağını düşündü. Referandum yaparken kendisine gaz veren İsrail’in bir şekilde önünü açacağına inandı.
Ama olmadı işte.
Trump, hemen “Biz tarafsızız” açıklamasını yaptı. Çünkü, emperyalist batı kafası hep böyle işler. “Ben ne kazanacağım” diye bakar, o anki menfaati neyi gerektiriyorsa onu yapar. Kimse için riske girmez. Menfaati varsa risk alır; yoksa yoldaşını yüzüstü bırakır. Kaybedenle ve kaybedeceği belli olanla zaman kaybetmez.
Taşeronların sonu da hep Barzani gibi olur!

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor