• $31,1203
  • €33,8163
  • 2033.78
  • 9374.63
29 Kasım 2023 Çarşamba

Akşener'e kumpas!

İyi Parti sıkıntıda: Suçlamalar ve istifalar birbirini izliyor. Herkes eteğindeki taşları döküyor, her yeni gün ortalık skandal boyutundaki yeni bir suçlama ile çalkalanıyor...

Dikkat edin:

Dışarıdan değil, partinin içinden çıkıyor bunlar!

Ve yorumlar yapılıyor:

"Yerel seçim öncesi Akşener ve İyi Parti sıkıştırılmaya çalışılıyor. Tekrar masaya oturtulup, belediye seçimlerinde yeniden CHP'ye payanda yapılmaya çalışılıyor..."

Olabilir, işin böyle bir yanı da bulunabilir. Bu durumdan faydalanmak isteyenler çıkabilir. Ancak, İyi Parti'nin içine düştüğü durum ve verdiği görüntünün izahı bu kadar ucuz değil!

***

Daha kurulduğu gün açık ve net olarak söylemiştim:

"İyi Parti toplama bir partidir, dağılır."

O yüzden, bugün yaşananlar da doğal bir süreç! Dağılma, çok önceden başladı aslında. Bir, partinin kuruluşu aşamasında ilk yola çıkanlara bakın; bir de bugün elde kalanlara. Kurucularının neredeyse yarısı gitti. Üstelik her giden de çok ağır suçlamalar yaptı. Bugün de aynı tablo devam ediyor. Tartışmaların alevlenmesinin sebebi, son iddiaların magazin ve skandal boyutunun ağır basması ile çevredekilerin de yangına benzin dökmesi!

Mesela Yavuz Ağıralioğlu'nun istifa ederken söyledikleri yenir yutulur gibi değildi. Adnan Beker'in, "yeter" deyip giderken sarf ettiği "Türkiye'yi Allah kurtarmış" sözleri yaşananların çok kısa ve net bir özetiydi.

Bugünkü tartışmalar ise, daha önce ortaya konulan yapının ürettiği yeni sıkıntılar!

***

Kimse uydurmadı; "kumar masası" gibi ifadeler, Meral Akşener'in kendi sözleri. Genel Seçim öncesi, o masaya oturup kalkan, bir öyle bir böyle mesajlar veren de bizzat İyi Parti'nin kendisi. Ne dedi Adnan Beker istifa ederken? Kemal Kılıçdaroğlu'na hem İyi Parti, hem de HDP'nin oy istediğini söyledi. Bu net tabloya rağmen, "Milliyetçilik Nutukları" atmalarının inandırıcı olmadığının altını çizdi.

Çok doğal değil mi böyle bir yapı içinde sarsılmalar yaşanması?

Ayrıca, İyi Parti'nin özellikle Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerde seçime kendi adayları ile gideceği söylemlerini pek inandırıcı bulmuyorum ben. Girecek de ne sonuç alacak? Daha önce Cumhurbaşkanı yapmak istediği Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu gibi isimlerin karşısına kimi çıkaracak? Hadi birilerini çıkardı diyelim, bundan kısa bir süre önce yere göğe sığdıramadığı bu isimleri beceriksizlikle mi itham edecek? Bu çelişkiyi millete nasıl izah edecek?

İşte İyi Parti'nin sorunu bu! Sürekli zikzaklar yapması ve çelişkiler içinde yuvarlanması!

***

Bütün bu sebeplerden dolayı, Akşener'e kurulan kumpas filan yok. Eğer bir kumpas varsa da uyguladığı politikalarla kendi kendini düşürdü bunun içine.

Siz partinizi bu hale getirirseniz, rakipler ya da beklentisi olanlar, elbette rahatça ve acımasızca yararlanır içine düştüğünüz durumdan!

Sözün özü:

Olmadı, yürümedi, başaramadı İyi Parti. Algı oyunları ve siyasi operasyonlar ile ancak bugüne kadar gelebildi. Büyük oyunlar ve komplo teorileri çıkarmak yanlış bugün yaşananlardan. Doğal bir sürecin sonucuna geldik. Halk arasında bir söz vardır: Ne demişler, kendi düşen ağlamaz!

<p>Kaza, akşam saatlerinde Kazımdirik Mahallesi 169 Sokak Küçükpark mevkiinde meydana geldi. İddiaya

İzmir'de korkunç kaza! Motosiklet kaldırımda yürüyenlerin arasına daldı

Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı açıldı... 15 gün ücretsiz olacak

Elazığ Palu'da maden ocağında göçük meydana geldi! 4 işçinin göçük altında kaldığı bildirildi

Türkiye'nin yerli savaş uçağı! KAAN ''görünmez'' olacak!