• $32,9429
  • €35,3204
  • 2461.15
  • 10680
11 Haziran 2024 Salı

Adalet hakareti özendirir mi?

Biliyorsunuz sosyal medya tam bir çöplük. Ortalık klavye ahlaksızları ile dolu. Sosyal medya hesaplarında küfürler, hakaretler, itibara yönelik linç girişimleri havada uçuşuyor...

Ne yapacağız bu durumda?

Türkiye bir hukuk devleti ise adalete sığınacağız.

Ben de öyle yaptım. Sen misin bunu yapan? İkinci defa başıma aynı şey geldi. Yıllar önce ilkini Yargıtay'a başvurup çözdük, haklı bulunduk, verilen karar düzeltildi.

Ama bu defa İstinaf Mahkemesi aynı konuda beni haksız buldu. Hem hakaret, hem de zarara uğradığımla kaldım.

İnanmayacaksınız, şaka gibi ama, kısaca anlatayım:

Adı lazım değil, sosyal medyada şahsıma hakaret eden biri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundum. İlgili savcı hakareti tespit etti, iddianame düzenlendi ve şahıs hakkında dava açıldı. O kişi yargılandı, suçu sabit görüldü ve mahkeme tarafından cezalandırıldı.

Hakaret davalarında verilen cezalar da belli. Cezanın yatarı yok. Kişinin sabıkası yoksa ceza zaten erteleniyor. Geçmişte aynı konuda bir vukuatı varsa, verilen ceza paraya çevriliyor. Bizim davada da böyle oldu.

Ama bir de suçtan zarara uğrayan kişi için tazminat yolu var. Borçlar Kanunu, kişilik hakları zedelenen kişiye, uğradığı zarara karşı "Manevi Tazminat" talep etme hakkı veriyor.

Biz de o yola gittik. Sakın yanlış anlaşılmasın, amaç para almak değildi. Sadece, kirliliğin giderilmesine bir nebze de olsa katkıda bulunmak ve caydırıcılığı sağlamaktı. O yüzden de asgari ücretin 17 bin lira olduğu bir ortamda, sadece 10 bin lira manevi tazminat istedik.

Mahkeme bizi haklı buldu. Ama "Bir daha sakın böyle bir dava açma, karşıma gelme" der gibi bir karar verdi. Sadece 2 bin 500 liralık bir tazminata hükmetti. Reddettiği 7 bin 500 lira üzerinden karşı tarafa "avukatlık ücreti" tahakkuk ettirdi.

Kısacası...

Alacağımız tazminat oraya gitti. Dava süresince yaptığımız masraflar da bize kâr kaldı! Doğal olarak istinafa başvurduk. Orası da bu kararı onayladı.

Şimdi soruyorum size:

-Hem hakarete uğrayan, hem de cezalandırılan kim oldu?

***

Yetmez, bu kadar da değil. Dün sabah bir baktım ki, şahsıma hakaret eden taraf, alacağı avukatlık ücretini icraya koymuş, hem de şahsıma hiçbir tebligat yapmadan. Banka hesabım bloke edilmiş.

Hukuk değil, hukuksuzluk bu!

Tam "Güler misin, ağlar mısın" denilen bir durum. Adeta, "Niye hakarete uğradın kardeşim, işte biz adamı böyle yaparız" mesajı verilir gibi.

Tuz da kokmuş dedikleri bu olsa gerek!

Borçlar Kanunu, manevi tazminat davalarında hâkime miktar belirleme konusunda takdir yetkisi veriyor, eyvallah. Ama kesin olan şu ki, "kişilik hakları zedelenen kişiyi sıkıntıya sok, zarar ver, bir darbe de sen vur" demiyor.

Benim açımdan bir sıkıntı yok. Altı üstü üç kuruş para. Ödenir ve biter. Ama burada adalet açısından çok büyük bir sıkıntı var. Bu şartlarda kim gider adalet aramak için mahkemeye? İşin sonunda zararlı çıkmak varken, kim hakkını hukukunu arar?

Bir başka soru daha:

-Adalet, hakareti önleyecek mi, yoksa özendirecek mi kararlar almalı?

Eğer "hukukun üstünlüğü" diyorsak, birilerinin cevap vermesi lazım bu soruya!

<p>İsrail askerinin kolundaki vadedilmiş toprakları gösteren harita  büyük yankı uyandırdı. </p><p>V

Her şey 'Vadedilmiş Topraklar' için!

ATM para çekecekler dikkat! O oranlar değişti

ATM para çekecekler dikkat! O oranlar değişti

ŞOK'ta bu hafta neler var? ŞOK 26 Haziran 2024 aktüel ürünler kataloğu