• $32,538
  • €35,0116
  • 2434.34
  • 10471.3
7 Eylül 2022 Çarşamba

6'lı Masa adayı

Uzun süredir konuşuyoruz, tartışıyoruz. Altılı Masa'nın (yedili olduğu da söylenebilir) adayı üzerinde kafa yoruyoruz. Erdoğan'ın karşısına çıkaracakları ismi bulmaya çalışıyoruz.

Oysa o isimden daha fazla kafa yormamız gerekenler var. Kılıçdaroğlu'nun da zaman zaman ortaya koyduğu kriterlere çok fazla takılmamak lazım. Onlar sadece süslü laflar. Çünkü Altılı Masa paydaşları içinden de, dışarıdan da o kriterlere uyacak isim bulmak imkânsız. En basitinden halkın yarısından fazlasının oyunu alacak; ardından da yüzde 1 bile oyu bulunmayan masa sakinlerine teslim olacak. Onlara danışacak, hepsinin onayı olmadan adım atmayacak.

İnsanın yaradılışına aykırı!

Üstelik yaşadık biz bunu. Kendisinin dahi aklında yokken, sırf Ecevit istedi diye Cumhurbaşkanlığı Köşkü'ne çıkan Ahmet Necdet Sezer bile böyle davranmadı. Veli nimeti olan Ecevit'e teslim olmadı. Tam tersini yaptı. Ecevit'e Anayasa Kitapçığı fırlattı.

Ecevit'in zorlaması ile seçilen ve arkasında halk desteği olmayan Sezer örneği ortadayken, halkı arkasına alan bir Cumhurbaşkanından Altılı Masaya teslim olması beklenir mi?

Olmaz, olamaz, hayal.

***

Elbette bir aday bulacaklar. Bulamazlarsa, ilk turda ayrı ayrı yola çıkacaklar. Seçim ikinci tura kalırsa o zaman birleşecekler.

Şu anda ellerinde aday yok, ama birleştirici bir malzeme var. O da Erdoğan düşmanlığı. Zaten ilk andan itibaren Altılı Masa'da yapıştırıcı olarak bunu kullanıyorlar. "Erdoğan gitsin de gerisi ne olursa olsun" mantığı içindeler. Bu hırsla yanıp tutuşuyorlar.

Aday için "Şu ya da bu olur" diyemem. Ama Erdoğan düşmanlığını taze tutacaklarını, seçime giderken daha fazla alevlendirmek için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyebilirim. Yeni yeni iddialar ortaya atacaklar. Çok farklı algı oyunlarını devreye sokacaklar. İstismar siyasetinin en uçlarından örnekler sergileyecekler. Zorladıkça zorlayacak, kendilerine oy verme ihtimali olan seçmeni diri tutmaya çalışacaklar. Bu arada HDP'yi de ellerinden kaçırmamak için manevralar gerçekleştirecekler. Zaten ellerinde başka bir malzeme yok.

Sıkıntı burada başlıyor işte. İddialar arttıkça ve büyüdükçe inandırıcılığı iyice azalıyor. Ayrıca, çoğu zaman gerçeklerin hiç de öyle olmadığı ortaya çıkıyor. Üstüne bir de dış gelişmeleri koyun. Altılı Masa'nın onlara müdahale etme ihtimali söz konusu değil. Türkiye aleyhine bir gelişme olduğunda tepkisiz kalmaları, lehindeki gelişmelere karşı da memnuniyetsiz tavılar takınmaları seçmen tarafından görülüyor elbette. O yüzden körü körüne bir Erdoğan düşmanlığı, Altılı Masa açısından sıkıntılar da doğuruyor.

"Biz Erdoğan düşmanlığını körüklemeye ve artırmaya devam edelim, nasıl olsa karşısına bir aday buluruz" mantığı ile sonuç almak çok zor. Hele hele, geniş seçmen kitlelerinin gösterilecek o adayın peşine takılıp gideceğini düşünmek ise son derece yanlış.

Aday belirlense ne olur? Türkiye'nin önüne bir hedef koymayan, heyecan verici herhangi bir proje üretemeyen ve istismar siyasetinden başka elinde malzeme bulunmayan Altılı Masa, şu anda patinaj yapıyor. Tekerler boşa döndükçe daha fazla saplanacak batağa.

<p>Yer Hakkari'nin Yükseova ilçesine bağlı Kısıklı köyü.</p><p>260 haneli yaklaşık 1500 nüfuslu Kısı

Türkiye'de tek: İmece usulü kurban!

Etiyopya'da müzedeki dev kaplumbağa görenleri şaşırtıyor!

Dünya bizimkileri konuşuyor! ''Türkler mücevherine güvendi''

Milliler inanmış bir kere!