• $17,9697
  • €18,2876
  • 1027.5
  • 2857.18
5 Ekim 2013 Cumartesi

Erkekten itinalı kadın dersleri

Okan Bayülgen, uzun zamandır boşladığı ekrana, çocuk beslenmesi konusunu işlediği ‘Muhallebi Kafa’ ile geldi ve yine kadınların kalbini fethetti. ‘Erkek gibi kadın’ lafına atıfta bulunarak, “Dibine kadar kadın olan bir erkektir Okan Bayülgen” desem, abartmış olmam sanırım. 

Bir süre önce Ertuğrul Özkök’ün bir kadın programı yapması gerektiğinden bahsetmiştim. Çok da ciddiydim. Kimi okuyucu Özkök’le alay ettiğimi sandığı için kızdı, kimi okuyucu aynı sebepten ötürü teşekkür etti. Özkök, kadınları çok iyi tanıdığını düşünüyor olmalı zira son dönem en lezzetli yazılarının konusu kadınlar. Hatta orta yaştaki kadınlar! Biliyorsunuz son kitabı da ‘47’; kadının en güzel yaşına işaret ediyor. 
Kadınların kendini ifade etmede bir sıkıntı yaşadıklarından eminim, aşk romanları, şiirler, şarkılar hep erkek imzası taşıyor. Kadını erkek anlatıyor, anladığı kadarıyla; çoğu da yanlış tespitlerde bulunuyor. Kadın ses etmiyor bu duruma, “Erkek varsın uğraşsın derdini anlatmakla, oyalanıyor işte” diye düşünüyor olmalı. Bir süredir projeden projeye kayan, kanal değiştiren ve geçen sürede kendi için büyük ama dünya için küçük bir adım atarak baba olan Okan Bayülgen, yeni programı ‘Muhallebi Kafa’ ile seyirci karşısına çıktı. Ama ne çıkış!  Okan Baba, ilk konu olarak ‘çocukların beslenmesi’ni ele almıştı ve alkışlanacak bir iş çıkarttı ortaya. Daha fazla kadınlarda yaşanan bir değişim sergiliyor Okan Bayülgen, asla beğenmiyor değilim ama şaşkınım açıkçası.

DOĞUM YAPANA ANNELİK KÖŞESİ!

Bizim meslekte doğum yapan her kadın bir çocuk ve anne programı hayali kurar. Eli kalem tutanlar bunu bir köşe malzemesine dönüştürür. Bir zamanların anneleri ishal olan çocuğuna lapa yedirirken, onlar google’dan ne kadar ishal seçeneği varsa okumuşlardır çünkü. Pratikte değilse bile teoride çok öndedirler...
Yine mutfakta iyi olan cinsdaşlarım, mutlaka bir yemek programı yapmak isterken, kimi bunu başarır. Kimi zayıflamasından bir bestseller kitap çıkarır, kimi esnekliğini yoga uzmanlığına dönüştürür.
Ancak bunca zamandır, ekranda aylardır heyecanla beklenen bir programda ilk konu olarak, çocuk beslenmesini seçmek alkışlanmalıdır, büyük bir cesaret ister çünkü.
Okan Bayülgen, iyi bir baba olduğu kadar iyi bir anne de olmuştur gördüğüm kadarıyla. Bugüne kadar sadece erkek kardeşimde gözlemlediğim bu durum, yani iyi bir anne olabilen baba figürü Bayülgen’de de tezahür edince; pek çok sevindim.
Çoğu kez alışveriş merkezlerinde, evladına fast-food bombardımanı yapan anneyi sarsmak istemişimdir, “Be kadın, sen ızgara köfte ve salata yiyorsun, evlatçığına neden bu rezil yağda kızarmış patatesi layık görüyorsun!” diyerek. Kakası, çişi için gece yarısı doktor arayan, çocuğunun saç kesimi için en uygun kuaförü bulmak adına türlü araştırma yapan, uygun okul için aşındırmadığı kapı bırakmayan anneler; söz konusu yemeğe gelince sapır sapır dökülüyorlar... İtiraz kabul etmiyorum. Okan Bayülgen, her zaman kadınların arzu nesnesi oldu, olmaya da devam ediyor. Zaman içinde çocukla alakalı en doğru programları yapacaktır; İstanbul büyürken bizler de şahit olacağız, göreceksiniz...
“Erkek gibi kadın” denir ya kadını yüceltmek için; “Kadın gibi erkek demek” de hiç fena olmayacak kimi şahane erkek için!

HAFTALIK... HAFTALIK...

l Zonguldak’ta ilk kez sinemaya giderek film izleyen çocukların haberi çok dokunaklıydı. Sinemaya girmek için iki yumurta getiren çocuklar, obeziteye karşı düzenlenen bir organizasyona katkıda bulundular.

l Tayvan’da çalıştığı şirketten istifa eden kadının internete yüklediği ‘danslı veda’ görüntüsü defalarca tıklanınca, işyeri patronu da bir videoyla cevap vermiş. Altta kalmayan ve videoda dans eden patron, yeni bir eleman aradığını da duyurmuş...

l İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezi, bayram için hayır yapmak isteyenler için çok doğru bir adres. İhtiyaç sahiplerini belirleyen merkez, gelen her türlü yardımı önce temizleyerek, sonra paketleyerek teslim ediyor. Çalışmalarını bizzat incelediğim için size gönül rahatlığıyla bu adresi veriyorum zira yardımın ihtiyaç sahibine ulaşması çok önemli. En fazla çocuk kıyafetine ve ayakkabısına ihtiyaç olduğunun altını çiziyorum, ne olur evde tutmayın ‘bir gün lazım olursa’ diye... Bugün ihtiyacı olan bebekleri düşünün önce...

 

<p>Ezgi Aşık soruyor meteoroloji uzmanı Ayhan Erdoğan cevaplıyor.</p>

Yağmurlu hava ne zaman yurdu terk edecek?

Balıkesir'de işlenip 37 ülkeye satılıyor

Depremin izleri su altında tüm gerçekliğiyle duruyor

Çamura bulanan İstanbul Boğazı havadan görüntülendi! Deniz suyu kahverengiye dönüştü