• $8,3136
  • €10,116
  • 498.648
  • 1454.25
01 Haziran 2018 Cuma

Feleklerin müziği

Pisagorcu felsefenin en yüce fakat en az bilinen kısmı yıldızsal armoniklerdir. Kürelerin feleklerin müziğini Pisagor’dan başka hiçbir insanoğlunun duymadığı söylenir. Anlaşıldığı kadarıyla semavi cisimlerin gökyüzü boyunca vakur yürüyüşleri sırasında kozmik koroya katılımlarını ilk gören insanlar Khadeliler’dir. Yakup “Sabah yıldızlarıyla şarkı söyledikleri an’’ diye bir vakti tarif eder ve ‘Venedik Tüccarı’ adlı oyununda Shakespare şöyle yazar; Gördüklerin arasında hareket ederken bir melek gibi şarkı söylemeyen tek bir küre yoktur. Pisagorcu semavi müzik sistemi hakkında bugün geriye o kadar az bilgi kamıştır ki, teoriyi ancak yaklaşık olarak kavrayabiliriz.

Pisagor, evreni dev bir monokord olarak algılar. Tek teli en yüksekteki mutlak ruh ile en alttaki mutlak maddeyi yani gökleri ve yeri birbirine bağlar. Pisagor sema feleklerine içe doğru ilerleyerek evreni kimi otoritelere göre 9, kimi otoritelere göre 12 bölüme ayırır. 12’li sistem şu şekildedir. İlk bölüme Empyrean ya da Sabit yıldızlar feleği denir. Burası ölümsüzlerin yaşadığı yerdir. Diğer bölümler Satürn, Jüpiter, Mars, Güneş, Merkür ve Ay, ateş, su ve toprak felekleridir.

7 gezegenin bu düzenlenmesi ‘Eski astronomide Güneş ve Ay olarak görülürdü.’ Musevilerin kandil sembolizmleri ile aynıdır. Güneş kandilin asıl gövdesine bağlı olarak merkezde durur yanında 3 gezegen vardır.

Gezegenlerin dünya etrafındaki dönüşleri sırasında kendi büyüklük uzaklık ve hızlarına göre değişen sesler çıkardıkları görüşü çok yaygındır. Bu yüzden en uzak gezegen olan Satürn en kalın notayı en yakın gezegen olan Ay ise en tiz notayı verir. 7 gezegenin bu sesleriyle sabit yıldızlar feleği ile hemen üstümüzde ki yıldızlar feleği ‘Antichton’ Dokuz Müzü oluşturur ve onların senfonisine de Mnemosyne denir. Bu alıntı evrenin daha önce bahsettiğimiz dokuzlu sınıflandırmasına referansta bulunur. Yunanlı inesiyeler bireysel semalar ya da 7 gezegenin küreleri ile 7 kutsal sesli arasında temel bir ilişki görmüşlerdir. İlk sema kutsal sesli A ‘Alfa’ sesini çıkarır. İkinci sema kutsal sesli E ‘Epsilon’ Üçüncüsü H ‘Eta’ Dördüncüsü I ‘Lota’ beşincisi O ‘Omicron’ altıncısı Y ‘Upsilon’ yedincisi ise kutsal sesli ‘Omega’.

Bu şekil, Fludd’un evrensel müzik teorisinin bir özetidir. Toprak elementiyle en yüksek sema arasında ki aralık bir çift oktav olarak kabul edilmiş böylece varlığın iki ucu diasdiapason armoni içinde kabul edilmiştir.

KOÇ

Cesaretiniz her konuda şansınızı yükseltecektir. Zenginlik bu ay maddi manevi sizleri karşılıyor. Kısa yolculuklarınız iş hayatınızda istikrarlı gelişmeleri beraberinde getirebilir. İnançlarınız sayesinde zorlukların üstesinden geleceksiniz.

BOĞA

Boğalar bu ay adeta enerjilerini şarj edecekler. Önceki ayın disiplinli enerjilerinden sonra haziran, istikrarlı ve sağlıklı gelişmeler getirecek. Güvenilir insanlarla iş hayatınızda tanınırlığınızı arttırabilir, önemli işbirliklerinin başrolünde olabilirsiniz.

İKİZLER

Bu ay kazançlar yüksek olmayabilir. Ancak makul ve orta düzeyde kalıcı enerjiler söz konusu. Arkadaşlarınızla para alışverişlerinde bulunurken dikkatli olun. Üst solunum yolları ve karaciğerlerinizle ilgili sağlık sorunlarına dikkat edin.

YENGEÇ

Finansal konularda dolandırılabilir, kayıplar yaşayabilirsiniz. Resmi belge ve evraklarda yetkiniz dışında imzanızın kullanılmamasına özen gösterin. Evli ve ilişkisi devam eden Yengeçler ilişkinize zarar verecek şeyler yapabilme potansiyeliniz yüksek.

ASLAN

Kariyer ve eğitim hayatınızda da olağanüstü bir büyüme yaşanabilir. Yeni projeler beklenmedik kazanımlar elde etmenize finansal kaygılarınızdan uzaklaşmanıza yardımcı olacaktır. Yurtdışında önemli gelişmelerin içinde yer alabilirsiniz.

BAŞAK

Yenileneceğiniz ruhsal olarak arınacağınız bir ay olacaktır. Genel olarak gökyüzü bu ay iş ve eğitim hayatınızda mutlu ve başarılı kılacak sizleri. Aile ilişkilerinizde ise özellikle üvey kardeşleri olan Başak’lar sorunlarla karşılaşabilirler.

TERAZİ

Bu ay dedikoducu arkadaşlarınız gerçek dostlarınızla ilişkilerinizin bozulmasına neden olabilir. İş hayatınızda ise var olan şartlarınızın kıskanıldığını daha da yakından anlayabileceğiniz enerjilerle karşı karşıyasınız.

AKREP

Bu ay kredi yatırım gibi planlarınızı Ay’ın ilk haftası yapmamaya özen gösterin. Verilen sözler yerine gelmeyebilir dolandırılabilir, ortaklıklardan zararlar görebilirsiniz. Özel yaşamınızda sert tartışmalar yaşayabilirsiniz.

YAY

Yolculuklar iş ve özel yaşamınızda şansınızı arttıracaktır. Hedeflerinize karşı çok çalışmaya hazır olun. Tartışmalardan kaçınmalısınız. Bu ay evli Yay’lar eşinizin aşırı duygu değişimi ve farklı bir mizaç sergilemesi sizleri şaşırtabilir.

OĞLAK

Bu ay iş ve eğitim hayatınızda yeni projelere girmek, değişimleri gerçekleştirmek için olumlu enerjilerle karşı karşıyasınız. Çevrenizdeki kıskanç insanları saldırgan bir tutumla harekete geçirebilir.

KOVA

İş hayatınızda sorumluluklarını yerine getirmeyen ve arkanızdan iş çeviren arkadaşlarınızdan dolayı zorluklar yaşayabilirsiniz. Bekar Kovalar aşk sizi hiç beklemediğiniz bir anda bulabilir.

BALIK

Haziran ayı boyunca hiç kimsenin avukatlığına soyunmamalısınız. Kişisel ilişkilerinizle ilgili doğru bildiğiniz şey yanlış çıkabilir. Kişileri tanıyamamış olmanın hayal kırıklıklarını yaşayabilirsiniz.

<p>İşgalci İsrail'in Gazze'yi abluka altına alması sonrası 13 yaşındaki Abdurrahman eş-Şanti, Filist

13 yaşındaki Abdurrahman eş-Şanti Gazze'den dünyaya rap yaparak haykırdı

Yer siyah, gök beyaz; şampiyon Beşiktaş!

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı