• $32,2115
  • €35,0374
  • 2451.39
  • 10932.8
29 Ekim 2022 Cumartesi

Türkiye Yüzyılında cumhuriyeti kutlamak

Cumhuriyetimizin yüzüncü yıl dönümü yüce milletimize ve bütün Türk dünyasına kutlu olsun. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde Türkiye Cumhuriyeti Devletini kuran devletimizin kurucu kadrosu ile her türlü sıkıntıyı çekerek insan üstü bir gayretle devletimizin kurulmasını sağlayan ecdadımızı saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Anayasa ve Meclisin teşkili gibi Türk Milletinin demokratik bir toplum olmasını sağlayan kurumsal yapıların inşaa edilmesi ve bunun üzerine halkın iradesinin tecellisini sağlayan ve ulusumuzun karakterine en uygun yönetim biçimi olan Cumhuriyetin ilan edilmesi aslında yirminci yüzyılın başında gerçekleşen Türk Devrimini ifade eder. Evet bu bir devrimdir çünkü 600 yüzyıllık monarşik yönetimden sonra o günkü şartlarda demokrasinin inşa edilebilmesi ve yönetim şekli olarak da Cumhuriyetin hayata geçirilebilmesi hiç kolay değildi. Bunu başarabilmek bir diğer yönüyle de Büyük Atatürk ve kurucu ekibin ne kadar vizyoner olduğunun da göstergesidir. Onlar demokrasi ve cumhuriyet üzerine bir devlet inşa ederek Türk milletinin sonsuza kadar sürecek gelişiminin ve muasır medeniyet seviyesine ilerlemesinin önünü açtılar. Kendilerinden sonra gelenlerden de milletimizin demokrasi ve cumhuriyet zemininde geliştirilmesi ve güçlü bir devlet haline getirilmesini istediler. Peki sonra ne oldu?

Sonraki gelişmeler hiç de ecdadımızın kendilerinden sonra gelenlerden istedikleri gibi olmadı. Beklentilerin aksine Türkiye çoğunlukla siyasi ve ekonomik krizlerle, terör ve dışarıdan yönlendirilen suikast tipi faili meçhul olaylarla boğuşmak, darbeler, muhtıralar gibi anti demokratik uygulamalarla mücadele etmek zorunda kaldı. Çağdaşlaşmak yerine Atatürk'ü, demokrasiyi kendi karanlık emelleri için araçsallaştıranlarla, zaten temelinde çağdışı olan tetikçi zihniyetlerin ürünü akımlarla uğraşmak ülkemize her geçen gün daha fazla güç ve kan kaybettirdi. İçeride bunlar olurken fakirleşen, teknolojide gerileyen ve bu nedenlerle küresel emerperyal güçlere her geçen gün daha bağımlı hale getirilen ülkemiz, gün be gün dış politikada da arzu ettiği başarıyı hiçbir zaman yakalayamadı. Birey olarak Türk insanı yıllar süren yıpranmışlığın etkisiyle çok yönlü zihinsel işgallere maruz kaldı, kendine olan güvenini büyük ölçüde yitirdi.

Ancak artık durum değişmeye başladı. 2000'li yıllardan itibaren önce siyasal istikrarın sağlanmasıyla başlayan süreç, Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemine geçilmesi, terörün yok edilmesi, savunma sanayindeki gelişmeler ve bunlar bağlı olarak ülkemize tehdit olan iç ve dış odakların kurutulması, ekonomik büyüme ve toplumsal kalkınma ile Türkiye küresel sistemde baş döndürücü bir hızla yükselmeye başladı. Öyle ki Avrasya Jeopolitiğinin kalbine küresel siyasetin yönünü değiştirdi. Suriye ve Irak'ta yapılamaz denen harekatları gerçekleştirerek Arap Baharı denen aslında Arap Yangını denmesi gereken ve hedefinde Türkiye'nin parçalanması da olan emperyalist süreci durdu. Irak ve Suriye'de deniz bağlantılı olarak kurulması planlanan teröristanı yerle bir etti. Neredeyse 40 yıldır Ermenistan'ın işgalindeki Karabağ'ı özgürleştirmesi için can Azerbaycan'a büyük destek verdi. Kafkaslar'da yeni jeopolitik oluşumlar gerçekleştirerek, Kazakistan ve Özbekistan'daki olayların bastırılmasına katkı sağladı. Libya'da, Somali'de, Ukrayna'da ve de Balkanlar'da mazlumun yanında zalimin karşısında oldu. Ülkemiz çok uzun yıllardır devam eden başta ABD ve Batı olmak üzere küresel emperyalist güçlerin desteğindeki Yunanistan'la yaşanan sorun ve krizlerde artık özellikle Ege'de stratejik durum üstünlüğünü net bir şekilde elde etti. Hisar, Siper ve Tayfun füze sistemleri, İHA ve SİHA'lar, uzaya gönderilen uydular, uçak gemisi, Karadeniz Doğal Gazı, Atak Helikopterleri, Çanakkale ve İstanbul boğazlarına yapılan üç köprü, boğazın altında geçiş sağlayan tüneller, oto yollar, havalimanları ve daha sayamadığımız nice güzel gelişmeler hepsi son 20 yılda yapıldı. Türkiye'nin ilk milli otomobili TOGG seri üretime geçti, ilk milli savaş uçağımız 18 Mart 2023 tarihinde prototip olarak hangardan çıkıp uçuş testlerine başlayacak, aynı tarihlerde Karadeniz'de bulduğumuz doğal gaz ana karaya bağlanacak, Akkuyu Nükleer Santralinin ilk ünitesi faaliyete geçecek. Ve daha pek çok güzel şey olacak bu ülkede evet olacak... Bu yüzyıl Türkiye Yüzyılı olacak...

Sonuç olarak size bir şey söyleyeyim mi, Cumhuriyetimizin bence ilan edildikten sonraki en anlamlı kutlandığı kuruluş yıldönümü bu yıl kutladığımız yüzüncü kuruluş yıl dönümdür diye düşünüyorum. Neden biliyor musunuz çünkü Cumhuriyet ancak bu gelişmelerle anlamlı ve değerli olur yoksa kuru kuruya sözlerle ve hamasi laflarla değil. Ve Türk insanının kafasındaki zihinsel işgallerin kırıldığı, öz güvenimizin yeniden ve tekraren canlandığı için 29 Ekim 2023 çok daha anlamlı ve değerlidir. Cumhuriyetimizin kuruluşunun yüzüncü yılı hepimize kutlu olsun.

<p>Edinilen bilgilere göre kaza öğle saatlerinde Gürün-Pınarbaşı karayolunda meydana geldi. E.K. ida

Arızalanan kamyonetle ilgilenirken canından oldu

Valilikten Ankara'ya uyarı: Sel, fırtına ve doluya dikkat

Dünyanın en güçlü hava kuvvetine sahip ülkeleri belli oldu! Türkiye kaçıncı sırada?

Kaçıran pişman oluyor: 50.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri