• $32,2149
  • €35,0246
  • 2446.68
  • 10913
4 Ağustos 2021 Çarşamba

Ormanlarımız ve medya yangını

Bir haftadır süren orman yangınları aynı zamanda pek çok gerçeği de açığa çıkardı. Bunlardan birincisi yeni bir terör yöntemi olan Ekolojik Terörizmin ülkemizin doğal kaynaklarına karşı kapsamlı bir saldırıya geçtiğidir. Elbette yitirdiğimiz canlarımız ve yanan ağaçlarımızla birlikte içindeki doğal hayatın son bulması son derece üzücü ama bunun ötesinde oluşan travmadan devletimize karşı kolektif bir hareket üretmeye çalışmak, toplumsal fay hatlarının harekete geçirilerek kaos ortamlarına zemin hazırlanması dikkat edilmesi gereken son derece önemli ayrıntılar. Yanan ormanlarımızın yerine yeni ağaçlar dikilecek, zarar gören insanımızın yaralarının sarılması için devletin imkanları seferber edilecektir ancak özellikle sosyal medya ortamlarında sahte hesaplarla ülkemiz aleyhine yürütülmeye çalışılan kampanyalar, olayın başka boyutlara çekilmek istendiğini de bizlere göstermekte.

Bu kapsamda en çok tartışılan konulardan biri Türk Hava Kurumunun uçakları meselesidir. Tarım ve Orman Bakanlığı bu yıl için Türk Hava Kurumundan 10 ton su taşıma kapasiteli 3 adet uçak ile 2.5 ton su taşıma kapasiteli 18 adet helikopter kiralamıştır. Diğer uçakların ise ya performansları ya da su taşıma kapasiteleri yeterli değil veya arızalı olduklarından uçamamaktadırlar. Diğer bir konu ise sosyal medya üzerinden yapılan yardım çağrılarıdır. Türkiye yangınla mücadelede uçak, helikopter, ekip ve ekipman olarak pek çok ülkeden çok sayıda yardım talep etmiş, bu kapsamda pek çok yardım yurt dışından ülkemize ulaşmıştır. Anca bunlar devlet aklıyla ve devlet adabıyla yapılır ve yönetilir. Aksi takdirde ülkemizi küçük düşürmekten başka bir işe yaramaz. Herkesin bu konuda dikkatli olması gerekmektedir.

Gelelim yangın olaylarının analizine. Yangınlar çıkış şekillerine göre doğal ve taksirli sebepler ile kasten çıkarılanlar olmak üzere ikiye ayrılırlar. Yıldırım düşmesi, cam kırıklarının mercek etkisi yaparak yangın çıkartmaları, yüksek gerilim hatlarına ait tellerin teması sonucu ortaya çıkan yangınlar ile piknik ateşinden, sigara izmaritinden çıkan yangınlar doğal ve taksirle oluşan yangınlara örnektir. Bunların dışında kasten insanlar tarafından çıkarılan yangınların belirlenmesi için özel yöntemler kullanılır. Öncelikle yangının başladığı veya başlatıldığı yer tespit edilir. Başlayan yangın rüzgarın esiş yönüne doğru devam edeceği için huni şeklinde bir seyir izler. Yangının başladığı yerden toprak, dal parçası, yaprak, kumaş, plastik vb. alınacak materyalin laboratuvar analizlerinde şayet doğal olmayan, örneğin petrol ve türevleri gibi yanıcı, yakıcı, tutuşturucu maddelere rastlanırsa bu durumda yangının kasten çıkarıldığı sonucuna varılabilir. Bu analizlerde molekül seviyesinde bile bu tür doğal olmayan maddelere rastlanması yeterlidir ve Türkiye'de bu analizlerin yapılması için gerekli teknolojik alt yapı mevcuttur. Halen bu çalışmalar titizlikle yapılmaktadır. Sonuçları kısa süre içerisinde açıklanacaktır.

Son bir hafta içerisinde yurdumuzun çeşitli yerlerinde meydana gelen orman yangınları incelendiğinde Manavgat örneğinde olduğu gibi genellikle büyük yangınların birden fazla küçük ve eş zamanlı çıkarılan yangınlar sonucunda meydana geldiğini görmekteyiz. Aynı anda birden fazla doğal sebeplerle yangın çıkması çok düşük bir ihtimal olacağı için yangınların çıkmasında terör şüphesi ağırlık kazanıyor. Başta ormanlarımız olmak üzere ülkemizin doğal kaynaklarına yönelik Ekolojik Terör her zaman PKK ve diğer terör örgütlerinin eylem repertuarında mevcut olan bir seçenektir. Yurt içinde yok edilen ve yurt dışındaki yakın civarımızda yaşam alanları ortadan kaldırılan, sahada neredeyse silahlı teröristi kalmayan terör örgütlerinin çakmaklı teröristlerle yeşil vatanımızı yakmaya girişmeleri son derece muhtemeldir. Daha açık bir ifadeyle bizi Mavi Vatanda durduramayanlar Yeşil Vatanımıza saldırmaktadırlar. Zaten yanan orman şeridine bakılacak olursa ağırlıklı olarak turizm bölgeleri ve seracılığın yoğun olduğu gıda zincirlerinin yer aldığı bölgeler olduğu rahatlıkla görülebilir. Üst akıl iş başında.

Bir laf vardır bilirsiniz "Kurt kışı geçirir ama yediği ayazı unutmazmış". Bu zorluklar bizleri daha da güçlü kılar. Milletimizin en önemli özelliklerinden biri de zor zamanlarda süratle kenetlenebilmesidir. Bu kadar çok yangının aynı anda çıkabileceğini hiç kimse beklemiyordu. Buna rağmen dün itibarıyla 144 yangının 135'i söndürüldü veya kontrol altına alındı. Bu başarıda emeği geçen yeşil vatan bekçilerini, orman bakanlığını ve katkısı bulunan herkesi saygıyla selamlıyorum. Ancak bu yangınları çıkaran varsa hain eller ile sosyal medyada ülkemiz aleyhine yangınlar çıkarmaya çalışanlar bilsinler ki not edildiler. Unutulmuş değiller. Ülkemizin bir daha böyle afetler yaşanmaması dileğiyle yanan ormanlarımızı yeniden yeşertmek için herkesi orman seferberliğine katılmaya davet ediyorum. Haydi Türkiye'm el ele.

Dr.D.Eray GÜÇLÜER

Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi.

<p>Zam sınırının kalkması, oranı ev sahibinin belirleyeceği  anlamına gelmiyor. Şayet bu sınır kalka

Kirada yüzde 25 sınırı kalkıyor mu?

Valilikten Ankara'ya uyarı: Sel, fırtına ve doluya dikkat

Dünyanın en güçlü hava kuvvetine sahip ülkeleri belli oldu! Türkiye kaçıncı sırada?

Kaçıran pişman oluyor: 50.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri