• $30,9835
  • €33,6564
  • 2014.39
  • 9347.17
28 Temmuz 2023 Cuma

IDEF 2023 Savunma Fuarı

Bu yıl 16'ncısı düzenlenen IDEF 2023 Savunma Sanayi Fuarı, Türkiye'nin savunma sanayi alanında geldiği yeri göstermesi bakımından çok önemli kazanımlar sağladı. Fuarda sergilenen Türkiye'de üretilmiş silah sistemlerini görmek üzere 100'den fazla ülkeden çok sayıda yabancı heyet de fuar alanındaydı. Bu heyetlerin çoğu Türkiye'deki firmalarla çeşitli alım ve yatırım sözleşmeleri yaparak ülkelerine döndüler. Fuarda ürünlerini sergileyen Türk firmalarının ticari kapasitelerinin artmış olması da ülkemiz için ayrıca sevindirici bir durum.

Fuarda dikkat çeken hususlardan biri Türkiye'nin gerek devlet gerekse özel teşebbüsler üzerinden geliştirdiği silah teknolojilerinin dünyadaki diğer emsallerine göre daha üst seviyede olmasıydı. İster devlet ister özel teşebbüs olsun neredeyse bütün Türk savunma firmaları birbirleriyle entegre ve koordineli şekilde çalışıyorlar. Yani savunma sanayindeki gelişim bütünleşik olarak ilerlemekte, birbirinden kopuk ve birbirinden bağımsız değil.

O kadar çok gelişmeye şahit olduk ki bunları tek tek burada anlatmak oldukça güç ama belli başlı birkaç hususu ifade etmek isterim. Uzun menzilli füze, top, tank, uçak, helikopter, taarruzi insansız hava aracı gibi ana silah sistemlerinin yanında taktik sahada inanılmaz bir gelişme kaydedilmiş. Zaten savaş taktik harekatlarla kazanılır. Özellikle tabanca, piyade tüfeği, uçaksavar makinalı tüfek, 25 ve 35 milimetrelik seri atış yapabilen kara topları, keşif ve istihbarat dronları, kamikaze insansız denizaltı dronu gibi çok farklı boyutlarda ve çok yönlü teknolojik gelişmelerin ülkemizde milli ve yerli olarak gerçekleştirildiğini görmek gurur verici. Benim en çok dikkatimi çeken hususlardan bir tanesi uydu ve yer role bağlantısı olmadan kendi kendine karar verebilen ve görevi başardıktan sonra yine hiçbir dış bağlantı olmadan geri dönebilen en üst nesil kara, hava ve deniz dronlarının üretilmiş olmasıydı. Şu an TSK'nın insansız dron ordusu var. Karadeniz'de düşürülen ABD'ye ait keşif İHA'sının asıl düşme sebebi merkezle uydu bağlantısının kopmasıydı. Bizim milli dronlarımız için böyle bir sorun yok. Merkezle bağlantısı olmasa bile kendi yapay zekâ teknolojisi ile görevi başarıp üst bölgesine emniyetli bir şekilde dönebilecek kabiliyetteler. Bu çok zor bir teknoloji ama bizim mühendislerimiz başarmış. Helal olsun bizim çocuklara.

Yine fuarda dünyada ilk defa üretilmiş ve patenti bir Türk firmasına ait Hidrojen Destekli Akıllı Savunma Sistemi olarak adlandırılan fırlatma sistemleri büyük ilgi gördü. Normalde füzelerin katı yakıtla veya motorla gerçekleştirilen fırlatılmaları artık hidrojenle yapılır hale geldi. Bu sistem dünyada silah sistemleri üzerinde devrim yapacak dönüşümler gerçekleştirebilir. Füzeler hafifledikleri için menzilleri uzar, daha güvenli ve daha ucuz üretilebilirler.

Son olarak Kamikaze denizaltı dronlarından bahsetmek istiyorum. Bu denizaltı dronları düşman denizaltılarının veya deniz mayınlarının imha edilmesinde büyük öneme sahip. Arayıp bulan ve daha sonra kamikaze dalışı ile hedefi imha eden bu denizaltı dronları üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizin stratejik güvenliğinin sağlanmasında özellikle denizaltı ve mayın gibi sinsi düşmanlara karşı caydırıcılığın temin edilmesinde çok önemli görevler üstlenecek. Bu arada söyleyeyim Altay tankının motoru da üretilmiş durumda ve en geç 2026 yılı sonuna kadar Altay tanklarına takılmaya başlanacak. Yine Gökbey helikopterinin motorunun seri üretimine geçilmiş durumda tasarımı bize özgün olan Gökbey helikopterlerine Takılmaya devam ediliyor. Yani diyeceğim o ki motor teknolojileri alanında da çok önemli ilerlemelerin kaydedildiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Sonuç olarak ülkemiz geçmişten çok daha güvenli ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti Milli güç kapasitesi bakımından en üst seviyeye ulaşmış durumda. Savunma sanayinin bu duruma gelmesinde emeği geçen başta sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere canla başla çalışan firmalara, buralarda büyük gayretler gösteren yaklaşık 50 bin eli öpülesi Türk mühendisine şükranlarımızı sunuyorum. İyi ki varsınız, sizlere geleceğe çok daha güzel bakabiliyoruz.

<p> Hollanda'nın Lahey kentinde yer alan Uluslararası Adalet Divanında (UAD), İsrail'in, işgal ettiğ

Lahey'de İsrail'in Filistin işgaline ilişkin duruşmaları sürüyor

50.000 TL'den başlıyor: Kaçıran pişman oluyor! İşte o ikinci el otomobiller…

900 nüfuslu köy ikiye ayrıldı! Jeolojik inceleme başlatıldı

İşgalci İsrail savaş uçaklarının Lübnan semalarında! Sonik patlama paniğe yol açtı