• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
14 Şubat 2021 Pazar

Gara operasyonu Pençe'nin bir sonucudur

10 Şubat 2021 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak'ın kuzeyinde Gara Dağı bölgesinde başlattığı operasyon büyük bir hızla devam ediyor. Yerel lehçede "siyah-kara" anlamına gelen Gara bölgesi Irak'ın kuzeyinde ve Türkiye sınırına yaklaşık 40 km uzaklıktadır. Birden fazla dağ silsilesinden oluşan bir blok olarak doğu batı istikametinde uzanır. Yaklaşık 3000 metre ortalama yüksekliğe sahip zirvelerin bulunduğu Gara bölgesi son tutunma hattı olarak PKK terör örgütün için son derece önemliydi. Bugüne kadar özellikle 1990'lı yıllarda yapılan pek çok sınır ötesi operasyonda bile çok da fazla etki edilememiş olması, bu bölgeyi PKK için oldukça güvenli bir sığınma alanı haline getirmişti. "Pençe" operasyonlarıyla Türkiye sınırına yakın bölgelerden temizlenen teröristler, bir süredir içgüdüsel olarak kendilerini güvende hissedecekleri daha derinlikteki Gara bölgesinde toplanmaya başlamışlardı. Zaten Türk Genelkurmayı da bunu bekliyordu. Bu kaçışlar ve Gara'daki terörist toplanmaları sabırla ve saniye saniye izlendi. Teröristler toplandıkça toplu hedef teşkil ettiler ve yine toplandıkça imha edilmeleri kolaylaştı. Sonunda düğmeye basıldı ve 10 şubatta operasyon başladı. Yani Gara operasyonu Pençe operasyonlarının bir sonucudur. İşte her şeyden ziyade askerliğin sanat yönü de budur. Baştan itibaren öyle bir stratejik mantık işletildi ki teröristler zaten kaybedecekleri bir çatışmaya girmek mecburiyetinde kaldılar ama bunu fark edemediler.

Tam da bu noktada Gara operasyonundaki Türk askeri dehasını ve taktik aklını daha iyi açıklamak gerekir. Teröristler olası bir operasyonu kuzeyden yani Türkiye sınırından beklerlerken, Türk operasyon güçlerinin güneyden, aniden ve baskın tarzında Gara bölgesine girmeleri, Irak'ın kuzeyinde kalan PKK artıkları üzerinde şok etkisi yarattı. Önce 40 uçak ve 50 SİHA ile MİT ve Genelkurmay tarafından çok uzun zamandır izlenen Gara bölgesindeki terörist yuvalanmaları büyük bir hassasiyetle vuruldu. Sonra hava akını geçti diye zannedilirken SİHA'lar daha düşük süratte ve daha düşük irtifada hareket eden her teröristi teker teker avladı. Kalan teröristler baktılar ki kaçamıyorlar buldukları en yakın kovuklara ve çukurlara girmek zorunda kaldılar. Ve gözlerini kuzeye yani Türkiye sınırına çevirdiler. Neyse ki gelen giden yoktu. Öyle ya güneyde arkalarında ABD, Avrupa ve bugüne kadar iş tuttukları yerel unsurlar vardı. Ama öyle olmadı. Güvendikleri dağlara karlar yağmıştı da teröristlerin haberi yoktu. Çünkü hava harekatı devam ederken F-16'lar, SİHA'lar ve Atak Helikopterleri desteğinde Türkiye'den havalanan 10 adet CH-47 Chinook helikopteri önce güneye yani Irak içlerine-Bağdat istikametine doğru ilerlerken, tam da Gara bölgesi hizasına geldiklerinde aniden kuzeydoğu istikametine doğru yöneldiler. Ve yaklaşık bir Türk Özel Kuvvetler Tugayı bir saat gibi kısa bir süre içerisinde bütün ağır teçhizatıyla hava hücum harekatı şeklinde Gara bölgesindeki kritik noktalara indirilmeye başlandı. Bir diğer önemli ayrıntı da teröristler bugüne kadar Gara bölgesinde sözde tahkimatlarını arkalarını güneye vererek hep kuzeye doğru yapmışlardı. Yani güney taraflarını düşünmemişlerdi. Türk özel kuvvetleri de tam da düşünmedikleri yerden geldiler. Harekat teröristlerin muhtemel kaçış istikametlerini de kapatacak şekilde planlandı ve indirmeler de buna göre yapıldı. Bir zamanlar kendilerini rahat ve güvende hisseden çoğu üst düzey yönetici durumundaki 40'tan fazla terörist etkisiz hale getirildi, teröristlere ait çok sayıda malzeme ele geçirildi.

Artık Gara bölgesi de temizleniyor. PKK'nın Irak'ın kuzeyindeki son tutunma noktaları da ellerinden alınmak üzere. Ve muhtemelen yerel unsurlar geçmişte yaptıkları gibi iki yüzlü davranmaya devam ederlerse Türk askeri Mahmur'a kadar inebilir. Türkiye'nin çok boyutlu güvenlik stratejisini anlamak istemeyenlere Gara operasyonu önemli bir mesajdır. Bu operasyonla Kandil-Sincar bağlantısı da kopartılmıştır. Teröristlerden bazılarının silahsız olarak yerel halkın arasına karışmaya çalıştıkları, hatta bazılarının kadın kıyafeti giydikleri yönünde sahadan bilgiler gelmekte. Böylece Türk sınırına yakın yerlerden sonra teröristlerin derinlikteki son tutunma noktalarının da ellerinden alınmasının muhtemel sonucu, "Kandil" ve "Sincar" operasyonları olacak gibi görünüyor. Askeri literatürde "Derin Harekat" olarak da adlandırabileceğimiz Gara operasyonunu yapabilen dünyadaki nadir ordulardan biri Türk Silahlı Kuvvetleridir. Konuyla ilgilenen herkes bu derinlikte bir operasyonu yapabilen bir ordunun Kandil'e de çok rahatlıkla operasyon yapabileceğini ve Kandil'i de temizleyebileceğini bilir. Bunu bir kere de ben söylemiş olayım. Böylece yıllardır ülkemiz için yakın bir tehdit durumundaki PKK terörünün kısa ve orta vadede tehdit olma özelliğinin ortadan kaldırılmış olacağını da belirtmek isterim.

Operasyon öncesi İran, Irak ve yerel unsurlarla gerekli koordinasyonun yapılmış olması aynı zamanda Türkiye'nin gücünü ve diplomatik başarısını da göstermesi bakımından son derece önemlidir. Artık bölgedeki dengeler Türkiye'ye göre şekillenmektedir. Bu kış gününde Gara'daki zorlu şartlarda, kartalların bile uçamadığı, rüzgarın bile esemediği yüksek zirvelerde operasyon icra eden kahraman askerlerimizi, komutanlarımızı saygıyla selamlıyorum. Milletimizin yüreği sizinle atmaktadır. Sizlerle gurur duyuyoruz. Gara operasyonunda şehit düşen Yüzbaşı Burak Coşkun, Yüzbaşı Ertuğ Güler ve Başçavuş Harun Turhan'a Cenab-ı Allahtan rahmet, milletimize baş sağlığı diliyorum. Yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyorum. Daha tarih bile yazılmadan önce ve tarihten sonra her dönemde Ordumuz; Türk birliğinin, Türk kudret ve kabiliyetinin, Türk vatanseverliğinin çelikleşmiş ifadesi" olmuştur. Ruhunuz şad olsun Vatan Evlatları, mekanınız cennet olsun.

Dr.D.Eray GÜÇLÜER

Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak