• $13,6323
  • €15,3129
  • 794.566
  • 1951.17
9 Aralık 2016 Cuma

Vizyonu ele geçiren Fransız

Son dönemin parlayan aktrislerinden Marion Cotillard’ın adını bu sene daha fazla duyar olduk. Pek çoğumuzun ilk kez Yann Samuel’in filmi ‘Cesaretin var mı aşka?’ (Jeux d'enfants) ile tanıştığı Fransız oyuncuyu daha sonra ‘Kayıp Nişanlı’, ‘Kaldırım Serçesi’, ‘Başlangıç’ (Inception) ve ‘Paris’te Gece Yarısı’ gibi birçok filmde izledik ve her seferinde biraz daha büyülendik. Cotillard, sağlam ve emim adımlarda devam ettiği bu yükselişte son birkaç senedir büyük bütçeli Amerikan yapımlarının başrolünde yer alıyor ve bu hafta itibarıyla da aynı anda iki filmle sinemalarımızda izleyici karşısına çıkıyor.

Başrolünü Brad Pitt’le paylaştığı ve magazinel açıdan oldukça fazla söylentiye sebep olan Robert Zemeckis yönetmenliğindeki ‘Müttefik’ (Allied) Cotillard’ın etkili oyunculuğuyla göz doldurduğu bir ajan filmi. İkinci Dünya Savaşı yıllarında Kazablanka’daki Nazi karargâhının bombalanarak üst yöneticilerin öldürülmesi için evli çift görünümünde birlikte çalışan iki ajanın görevin tamamlanmasının ardından birlikte Londra’ya giderek evlenmesiyle başlayan hikâye aslında izleyiciyi pek ters köşe yapmayacak bir yapım. Zemeckis’in 40’lı yılların görsel zarafetini anlatmadaki yeteneğinden ve sinematik anlatım açısından Kazablanka tasvirinden etkilenmemek mümkün değil. Marion Cotillard ile Brad Pitt birlikteliği, Pitt’in Jolie ile kamera karşına geçtiği ve yine bir ajan filmi olan ‘Mr and Mrs Smith’ kadar etkileyici olmasa da bir uyum yakaladıkları kesin. Ne var ki Pitt’in oyunculuğu, bu kez Cotillard’ın gölgesinde kalıyor. ‘Müttefik’, hikâyesinden ziyade ‘Geleceğe Dönüş’ serisi ve ‘Forrest Gump’ filmlerinin yönetmeni Robert Zemeckis’in yarattığı dünyanın gözlerimizin önüne serdiği görsel şölen için izlenilmeyi hak ediyor.

Cotillard’ın başrolünde yer aldığı diğer film ‘Aşk Mektupları’ ise Milena Agus’un romanından uyarlanan ve yine ne tesadüftür ki İkinci Dünya Savaşı sonrasını arka planına alan bir Fransız yapımı. Film, Güney Fransa’nın küçük bir köyünde yaşayan ve platonik bir aşktan dolayı dengesini kaybeden genç Gabrielle’in ailesinin zoruyla yaptığı evliliği ve kendi buhranlarının yanı sıra bir hayalin peşinden giderken gerçek sevgi ile karşılaşmasını konu alıyor. Alex Brendemühl ile Bernardo Bertolucci’nin ‘The Dreamers’ından hatırlayacağımız Luis Garrel’in eşlik ettiği Cotillard, tutkuları, özlemleri ve buhranlarıyla bir kadının iç dünyasını resmediyor. Gabrielle’in asla kabul etmediği ve kendini içinde tutsak gördüğü evliliğiyle ilgili keşfettiği gerçek, aslında gerçek sevginin ne kadar emek istediğine dair çok naif ve izleyicinin de beklemediği bir ayrıntı. Bu filmle birlikte bizim izleyici olarak keşfettiğimiz ise İspanyol oyuncu Alex Brendemühl’ün oyunculuğunun derinliği…

Cotillard’ın ilk filmlerinden olan ‘Jeux d'enfants’ ve ‘Big Fish’ten bu yana bir oyuncunun hayat verdiği karakterlerle birlikte gelişimini izlemek isterseniz ‘Müttefik’ ve ‘Aşk Mektupları’ bu hafta vizyonda sizi bekliyor.

<p> </p>

İBB karla mücadelede neden sınıfta kaldı?

Çay tiryakilerine kötü haber! Öyle bir zararı var ki...

Bizi böyle kandırıyorlarmış! Tüm hileleri ortaya çıktı

Çıngıraklı yılanın kuyruğunda bakın ne var!