• $28,953
  • €31,2489
  • 1890.75
  • 7978.82
1 Mart 2019 Cuma

Lazzaro’nun yolculuğu

Saf sayılabilecek iyilikteki genç köylü Lazzaro’nun, kardeş kabul ettiği arkadaşı Tancredi için çıktığı zaman yolculuğunu konu alan ‘Mutlu Lazzaro’ (Lazzaro Felice) ile yönetmen Alice Rohrwacher büyülü bir gerçekliğin kapılarını açıyor.

İtalya’nın kırsalındaki Inviolata köyünde, tam olarak adı konulmamış bir zamanda geçen hikâyede, değişen toplumsal düzenden habersiz olan köylüler, toprak sahibi Markiz Ailesi’wne ait olduklarını düşünerek karın tokluğuna köle gibi çalışmaktadır. Ona sahip çıkacak bir ailesi olmamasından mütevellit, köylüler arasında dahi her işe koşturulan Lazzaro ise hiç yüksünmeden başkalarının işlerini yapıp karşılık beklemeden herkese yetişir. Tabii Lazzaro’nun iyi niyetini sadece köylüler kullanmaz...

Markiz’lerin şımarık oğlu Tancredi, köylüleri sömüren annesinden şikâyet etse de Lazzaro’nun iyiliğini ve arkadaşlığını kendi çıkarı için kullanır. Lazzaro’nun dünyasında ise bu arkadaşlık hatta yarı kardeşliğin anlamı Tancredi’nin yüklediği anlamdan çok daha büyüktür. Zaten öyle değil midir? Güçlüden ne kadar nefret edilse de elinde nispeten bir güç olduğuna inanan çoğu insan bir diğerini sömürmeye çalışır ya da sömürenin yanında yer alır.

TEK MUCİZESİ İYİLİĞİ

Cannes Film Festivali’nde ‘En İyi Senaryo’ ödülüne layık görülen filmin ikinci yarısında, bu dünyaya ait olamayacak kadar temiz bir yüreğe sahip olan Lazzaro görünenin de ötesine geçiyor ve gerçekten tüm bu iyiliğin arkasındaki sırrı seyirciye fısıldıyor.

Tütün hasadı yapan, saman toplayan, hastalandığında doğru dürüst yatacak bir yer bile verilmeyen bu genç adamın yer yer aşırıya kaçan iyi niyeti için seyircinin aklından geçen mistik düşünceyi yönetmen Alice Rohrwacher dillendiriyor. Tek mucizesi hasar almayan iyiliği olan bu azizi, İtalyan kırsalındaki pastoral tablodan çıkarıp 20 ya da 30 yıl sonrasının modern toplumun içine buyur ediyor.

Aradan geçen yıllara ve ellerine geçen özgürlüğe rağmen, marabalıktan kurtulmuş olan köylüler ise yine sefalet içinde…

Görüyoruz ki sosyal sınıf farkı, sömürü düzeni yok olmuyor; sadece değişime uğruyor.

MERAK UYANDIRAN ÖYKÜ

Film sosyal temalara da değinirken aslında insanoğlunun içinde var olan ama çoğu zaman dalga geçilen ve fazlasıyla şaşkınlığa uğratan karşılıksız iyilik duygusunu merkezine alıyor.

Adriano Tardiolo, şaşkın bakışlarının ardına gizlediği huzurlu ifadeyle Lazzaro rolünde etkileyici bir iz bırakırken, filmin ‘plot twist’i olarak ortaya çıkan mistizm, ruha iyi gelen bir anlatımla günümüz dünyasında dostluğun ve iyiliğin anlamını düşündürtüyor.

Merak uyandıran, fantastik hikâyesi ile ‘Mutlu Lazzaro’ bu hafta vizyona giren filmler arasında kesinlikle öne çıkıyor.

<p>D-650 kara yolu Mekece Mahallesi mevkii Adapazarı istikametinde meydana gelen kazada, N.S. idares

Sakarya'da feci kaza: 2 yaralı

Ustasından çay tarifi! Meğer yıllardır yanlış demliyormuşuz…

HADO sporu, ilgi odağı haline geldi! Artırılmış gerçeklik oyunu

Samsun'da UMKE bölge tatbikatı yapıldı! Film sahnelerini aratmayan görüntüler ortaya çıktı