• $13,6322
  • €15,2175
  • 787.973
  • 1997.69
30 Aralık 2016 Cuma

Konuya takılma görselliği yaşa

Çin Seddi’nin neden inşa edildiğini hiç düşündünüz mü? Yoksa zaten biliyor musunuz? Şimdi tüm bildiklerinizi unutun ve farz edin ki bu devasa duvar, ağzından salyalar akan yeşil bir canavarı durdurmak için yapıldı. Evet, kabul edelim pek inandırıcı bir bilgi olmadı; ancak elinde okla o duvardan bu duvara uçan bir Matt Damon ve etkileyiciliği tartışılmaz artistik çekimleriyle ‘Çin Seddi’ (The Great Wall) yine de vizyonda kendine seyirci bulacak gibi görünüyor.

Nedenlerini soracak olursanız; ‘Kaplan ve Ejderha’ (Crouching Tiger Hidden Dragon), ‘Parlayan Hançerler’ (House of Flying Daggers) ve ‘Kahraman’ (Hero) filmlerinin yönetmeni Zhang Yimou tarafından çekilen ‘Çin Seddi’ öncelikle yönetmenin diğer filmlerinden aşina olduğumuz görsel zarafeti beyazperdenin büyüsüyle yeniden bizlere hatırlatıyor. Üç boyutlu izleyecek olanlar için filmin adeta bu görkemli savaşın içinde olduğumuz hissi uyandıracak kadar gerçeklik duygusu içerdiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Çinli yönetmenin kamera arkasında da yapım tasarım aşamasından görüntü yönetmenliğine kadar usta bir ekiple çalışmasının sonucunu görüyoruz. Teknolojinin tüm nimetlerinin en yüksek seviyede kullanılması sonucu görsel açıdan bu dikkat çekici filme kendimizi kaptırmışken, en başta da paylaştığımız üzere filmin biraz fantastik biraz da ‘saçma’ konusuna takılmıyoruz. Aslında Antik Çin’den bahsedilen başka efsanelerde de geçtiği şekilde, her 60 yılda bir ortaya çıkan ve insanoğluyla beslenen Tao Tei denilen bir yaratık tehdidini konu alan epik bir aksiyon filmi ‘Çin Seddi’. Dolayısıyla bize anlamsız gelen konusunun ardında Çin seyircisine hitap edecek Çin mitolojisinden bir dolu öğe var. Filmde Çin’in tanınmış oyuncuları ve müzik grubu üyeleri başrolde yer alıyor. Ne var ki yerel bir hikâyeyi uluslararası izleyicilere sunabilmek için tüm o ihtişamlı görsellerin dışında filmin en önemli kozu Matt Damon. ‘Game of Thrones’ ve ‘Narcos’ dizilerinden tanıdığımız Pedro Pascal ve yine ünlü oyuncu Willem Dafoe, Damon’la birlikte filmin batılı ayağını oluşturuyor. Yarattığı dünya, nefes kesen çekimleri ve kostümleriyle ‘Çin Seddi’ adeta su gibi akıp giden iki saatlik bir gösteri… Ve salondan ayrılırken aklımızda en çok da bunlar kalıyor.

Fazla mesaj kaygısı

‘Şeytan Marka Giyer’in (Devils Wear Prada) yönetmeni David Frankel’in Will Smith’in başrolünde yer aldığı ‘Gizli Güzellik’ (Collateral Beauty) filmini çektiğini öğrendiğimizde yine harika bir filmin bizi beklediğini düşünmüştük. Ne yazık ki yönetmenin yetenekli olması bir filmin iyi olmasını garanti etmiyor. Allan Loeb’in senaryosunu yazdığı film, ne tarafa gitmek istediğine karar veremeyen, iki arada bir derede kalmış hikâyesiyle ne bir duygu ne de bir farkındalık yaratabiliyor. Film, kızını kaybetmesinin ardından hayatı tepe taklak olan başarılı reklamcı Howard’ın kendisini hayattan tamamen soyutlamasına dayanamayan iş arkadaşları tarafından hazırlanan bir planı ele alıyor. Hem kendi çıkarlarını düşünen hem de arkadaşlarını hayata geri döndürmeye çalışan Whit, Claire ve Simon’un neye hizmet ettiği anlaşılamayan planları bizi hikâyenin samimiyetine inandırmıyor. Mesaj verme kaygısı yüzünden ne dediği anlaşılamayan bir film izliyoruz. Spiritüel bir mesaj üzerine kurulan film, tam olarak ilişkilendiremediği olaylar nedeniyle çok fazla yan yola sapıyor ve bu yolları da bir yerde bağlayamayıp hepsini ayrı ayrı yarım bırakıyor. Hikâye işlevsiz olunca Will Smith, Helen Mirren, Edward Norton, Kate Winslet ve Keira Knightley’den oluşan yıldız oyuncu kadrosu bile maalesef filmi kurtarmaya yetmiyor.

<p> </p>

Kamu işçisinin maaşı ne kadar artacak?

Polisleri şaşkına çeviren suçluların ilginç fotoğrafları

dünyanın en zor testi olduğu iddia edilen dikkat testi! Sosyal medyayı salladı

Limonu mikrodalgada 20 saniye ısıtırsanız... Bakın nasıl bir etkisi var