• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
25 Ağustos 2017 Cuma

Gerçek bir hikâye, Megan Leavey

Kült Netflix yapımı ‘House of Cards’ta gazeteci Zoe Barnes rolünde kariyerinin en önemli çıkışını yaparak daha geniş kitlelerce tanınmaya başlayan Kate Mara’nın başrolünde yer aldığı ‘Megan Leavey’ (Sadakat Yolunda) yürek burkan hikâyesiyle bu haftanın öne çıkan filmleri arasında yer alıyor.

Gabriela Cowperthwaite’ın yönetmenliğini yaptığı yapımda Kate Mara’ya Edie Falco, Ramon Rodriguez ve Tom Felton başrollerde eşlik ediyor. Hikâye aslında Amerikalı genç bir kadının asker olmaya giden yoldaki kararının arkasındaki nedenlerden yola çıkıp Amerikan toplumunun gerçeğine ışık tutuyor. Hikâye, en yakın arkadaşını kaybetmenin ardından boşluğa düşen Megan’ın bir türlü tutunamadığı işlerden ve iletişim kuramadığı ailesinden kaçmak için Amerikan donanmasına başvurmasıyla başlıyor. Kendisini yersiz yurtsuz hissettiğinden orduyu ailesi olarak görüp zorlu eğitim sürecinde hayata tutunmasını sağlayan bomba tespit köpeği Rex’le kurduğu özel bağ, Megan’nın hayatındaki eksik parçayı, sevgiyi hissetmesini sağlıyor. Irak Savaşı’nda hayatını kurtaran bu özel köpek ile Megan’ın dostluğu film boyunca kendi akışında ve duygu sömürüsü yapma amacı gütmeden öyle doğru bir dille anlatılıyor ki etkilenmemek imkânsız.

Yeni bir alt tür

Bu anlamda özellikle Kate Mara’nın –mış gibi yapmadan, samimi ve gerçekçi oyunculuğu bu filmdeki önemli noktalardan biri. Sadece eleştirilecek bir konu varsa o da hikâyeyi çözüme kavuşturmak için zamanın kullanılışı ikinci yarıda daha tutarlı iken ilk yarıda arka arkaya oldukça hızlı ilerleyen planların oluşu ‘her şey ne çabuk olup bitti’ algısı yaratıyor. ‘Megan Leavey’ (Sadakat Yolunda) savaş filmleri türünde, özellikle de Irak Savaşı’nda yaşanılanları konu alan filmler arasında kendine yeni bir alt tür yaratarak, hayvan sevgisi üzerinden naif bir açılım yapıyor. Zaten gerçek bir hikâyeden uyarlandığı için materyaline kendi gücüne inanmasıyla seyirciyi de bu dünyanın içine çekiyor. Filmi izleyince çevremde hayvan besleyen arkadaşlarımın nasıl güçlü bir sevgiyle evdeki ve sokaktaki bu küçük dostlara bağlandığını daha iyi anladım. Ne demek istediğimi filmi izleyenler daha iyi anlayacaktır zaten...

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve  Turizm Bakanlığınca tarihi,  kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!

Sosyal medyayı sallayan en ilginç illüzyonlar