• $9,6053
  • €11,2077
  • 553.789
  • 1479.93
22 Eylül 2017 Cuma

Filmekimi’nin en iyileri

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) düzenlediği, bu sene 16’ncısını büyük bir merakla karşılayacağımız ‘Filmekimi’ 29 Eylül - 8 Ekim tarihleri arasında önce İstanbul’da yapılacak gösterimlerin ardından ekim ayında Ankara, İzmir, Edirne, Eskişehir, Bodrum ve Diyarbakır’da da sinemaseverlerle buluşacak. 10 günde 50 özgün filmin gösterileceği ve yarın itibariyle biletlerin satışa çıkacağı festival maratonunun en iyileri ya da deyim yerindeyse kaçırmamanız gereken film önerilerim burada…

? ÇAVDAR TARLASINDAKİ ASİ

Kitabı okuyan herkesin ne zaman ve nasıl sinemaya uyarlanacağını merak ettiği, Amerikan edebiyatının değerli isimlerinden J.D. Salinger’ın ‘Çavdar Tarlasındaki Çocuklar’ romanını nihayet Filmekim’inde beyazperdede izleyebileceğiz. Yazarın romanı kaleme alışıyla birlikte 2.Dünya Savaşı’nın bıraktığı travmaları da anlatan filmde, muhteşem bir kasting seçimiyle yazara Nicholas Hoult hayat veriyor.

İNGİLTERE BENİM

Çabasız karizmatikliği ve olağanca gizemiyle müzik dünyasının önemli isimlerinden Morrissey’in 1970’ler Manchester’ındaki gençlik günlerinden The Smiths’i kurduğu zamanlara kadar kariyerinin başlangıcını konu alan filmde Morrissey’i, Nolan’ın son filmi ‘Dunkirk’te ikinci pilot olarak izlediğimiz genç oyuncu Jack Lowden canlandırıyor.

REDOUBTABLE

‘The Artist’ filminin yönetmeni Michel Hazanavicius’tan Jean-Luc Godard’ın aşk hayatından sinemasına kadar Yeni Dalga akımının ünlü yönetmenine ithaf edilmiş bir yapım olan ‘Redoubtable’ özellikle sinefillerin ilgisini çekecek cinsten.

EZELİ REKABET

1973 yılında televizyonda en çok izlenen ve hafızalara ‘cinsiyet savaşı’ olarak kazınan efsanevi tenis maçının tarafları Billie Jean King ile Bobby Rings’in nefes aldırmayan rekabeti ‘Little Miss Sunshine’ ve ‘Ruby Sparks’ın yönetmenleri Jonathan Dayton ve Valerie Faris’in elinde şahane bir komediye dönüşüyor. Emma Stone ile Steve Carrell’in yakaladıkları uyum ve performans ise görülmeye değer.

MUTLU SON

Michael Haneke’den Avrupa’nın göçmen sorununa burjuvanın kayıtsızlığı üzerinden değinen işlevsiz aile, suçluluk ve intikam temalarıyla yüklü bir kara komedi ‘Mutlu Son’. Isabelle Huppert, Jean-Louis Trintignant ve Mathieu Kassovitz’in varlığı ise filmin en can alıcı yanı…

AŞKIN GÖREN GÖZLERE İHTİYACI YOK

İstanbul prömiyerini Filmekim’inde yapacak olan Onur Ünlü’nün son filmi ‘Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok’, tedaviye cevap vermeyen gözlerinin kör olacağını öğrenen Salim’in enteresan hikâyesini konu alıyor.

BENİ ADINLA ÇAĞIR

Ters köşe yapan hatta yarattığı çıkmazlara köşeye sıkıştıran ama yine de sinema büyüsünden etkilenmekten geri duramadığımız ‘Sen Benimsin’ (A Bigger Splash) ve ‘Benim Adım Aşk’ (I am Love) filmlerinin yönetmeni Luca Guadagnino benim için Filmekimi’nin şanslı kartı! Andre Aciman’ın romanından beyazperdeye uyarlanan filmde Armie Hammer de başrolde…

<p>Futbol, sahaları aşıp evlerimizdeki televizyonlara, günlük  aktivitelere ve tabi ki son olarak oy

Neden PES Atarız?

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi