• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
31 Ağustos 2018 Cuma

Film gibi bir hayat

Ağustos ayını ele geçiren uzun tatil döneminin ardından artık herkes evine yurduna döndüyse, sıkıcı ve nemli havaya serin ve keyifli bir çözüm için sinema salonunun yolunu tutabiliriz. Bu hafta seyirci ile buluşan filmler arasında İngiliz boksör Billy Moore’un akıllara durgunluk veren yaşamından uyarlanan ‘Şafaktan Önce’ (A Prayer Before Dawn) filmi öne çıkıyor.

Karanlığın en etkileyici betimlemesi

Yönetmenliğini Jean Stephane Sauvaire’in yaptığı, son dönemde özellikle ünlü İngiliz televizyon serisi ‘Peaky Blinders’ ile tanınan Joe Cole’u başrole taşıyan yapım, Tayland’ın ünlü hapishanelerinden biri olan The Klong Prem’e düşen genç boksör Billy Moore’un dilini bilmediği bir ülkenin acımasız ve zorlu hapishane hayatında ayakta kalabilmesini konu alıyor. Liverpool’lu genç boksör Moore’un yeni bir yaşam kurmak üzere gittiği Tayland’da yanlış alışkanlıklar ve arkadaşlıklar yüzünden tutuklanıp 3 sene hapis yattığı gerçek yaşam hikâyesinde hapisteki çete savaşlarından sağ çıkabilmenin belki de tek yolu olarak kendini Muay Thai boks’ta geliştirip turnuvalara katılmasını ve zor yollardan geçerek de olsa hayatının gidişatını eline almasını izliyoruz.

Suçlu ya da suçsuz olmasının hiçbir önem taşımadığı, farklı olmanın, yabancı olmanın, en çok da beyaz olmanın en büyük ve en öfke uyandıran şey olduğu bir Tayland hapishanesinde, kurtulması zor bir kâbustan sıyrılma çabasını koyu renk paletinde en yoğun ve klostrofobik şekilde izliyoruz. Film uzun bir süre tek bir İngilizce kelime bile duymadan sadece kargaşa, dövüş, yüksek dozda şiddet ve izlemesi zor sahnelerle ilerliyor. Acımasızlığıyla ünlü Tayland hapishanelerinin huzur bırakmayan betimlemesi ve boks sahnelerinin mükemmel çekimleri, bu gerçek hikâyeye akıllardan çıkmayacak bir sürükleyicilik katıyor. Etkileyiciliği su götürmeyecek biyografi ‘Şafaktan Önce’, özellikle suç-aksiyon türü sevenlerin daha çok dikkatini çekecektir

<p>Sosyal medyada viral olmuş haftanın en eğlenceli videolarını 'GÖRMELİSİN'!</p>

Saklambaç Ustası Bu Tarla Faresini 'Görmelisin'

Sel felaketinin çevre sorunlarına da yol açan izleri 3 aydır silinemedi

Cevizi 1 gece suda bekletip içerseniz... Faydasını bir bilseniz

4 bin yıllık gizem çözüldü! Çığlık atan mumyanın sırrı ne?