• $17,2435
  • €17,5446
  • 975.098
  • 2389.33
10 Şubat 2017 Cuma

Festival sezonuna !f İstanbul ile merhaba

Bu sene 16.sı düzenlenecek olan !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, başka yerde izleme imkanını çok kolay bulamayacağınız, dünyanın farklı yerlerinden değişik türlerdeki filmleri İstanbul, Ankara ve İzmir’de izleyiciyle buluşturuyor. Etkinlikleri ve atölyeleri ile bağımsız sinemanın gelişimine katkıda bulunmayı amaç edinen !f, 16 Şubat’tan itibaren kışın tüm rehavetini üzerimizden atmamızı sağlayacak bir programla karşımızda. Bu seneki programa şöyle bir göz attığımda yine ‘Galalar’ başta olmak üzere ‘Belgesel’, ‘Keşif’ ve ‘Ev’ bölümlerinde yer alan birbirinden iyi yapımlarla göz alıcı bir liste var. İşte bu listeden sizler için 10 film önerisi…

1. T2 Trainspotting

Irvine Welsh’in efsanevi romanından sinemaya uyarlanan kült filmin 20 yıl ardından gelen devam filmi aradan geçen yıllar boyunca bazı şeylerin çok değişirken bazılarının ise hiç değişmediğini o muhteşem Danny Boyle yönetimiyle anlatıyor.

2. Their Finest (Aşkın Çekimi)

Pek sevdiğimiz ‘An Education’, ‘One Day’ ve ‘The Riot Club’ filmlerin yönetmeni Lone Scherfig yeni bir film çeker de izlemez miyiz? 40’ların Londra’sında savaş zamanında aynı kadına ilgi duyan iki erkeği ve bir kadının gözünden aşkın sinemasal halini anlatan filmin başrollerinde Gemma Artenton, Sam Claflin ve Bill Nighy var.

3. Christine

Antonio Campos’un yönetmenliğini yaptığı ve televizyon muhabiri Christine Chubbuck’un gerçek yaşamından uyarlanan film, sansasyonel habercilik uğruna gelinin noktanın vahametiyle Amerikan TV tarihinin en görülmedik olayının perde arkasını konu alıyor. Rebecca Hall’a başrolde Dexter’dan tanıdığımız Michael C. Hall eşlik ediyor.

4. Bill Lynn’s Long Halftime Walk (Bill Lynn’in Uzun Yürüyüşü)

‘Brokeback Dağı’ ve ‘Pi’nin Yaşamı’ filmlerinin yönetmeni Ang Lee, bu sefer Irak savaşı’ndan sağ kurtulmayı başaran kahraman bir Amerikan askerinin bakış açısıyla gerçekte olanlarla olduğu düşünülen arasındaki büyük farkı gözler önüne seriyor.

5. Planetarium

Rebecca Zlotowski’nin yönetmen koltuğunda olduğu filmde, ölülerle konuşabilen iki kardeşin kendilerini sinemanın içinde buldukları karanlık bir rüyayı, kendisi de bir çeşit illüzyon olan sinema ile spiritüel sanatlar arasındaki o ilgi çekici bağı izliyoruz. Natalie Portman’ın ‘Siyah Kuğu’dan bu yana yer aldığı en karanlık yapım diyebileceğimiz filmde Lily-Rose Depp, Portman’ın kardeşi rolünde bu rüyada bize eşlik ediyor.

6.Everbody Wants Some (Herkes Biraz İster)

Yönetmen Richard Linklater ile 80’lerin tipik bir Amerikan kolejine gidiyor ve yeni yetme gençlerin dünyasında kimliklerin keşfedildiği dönemde eğlenceli bir gezintiye çıkıyoruz.

7.Maya Angelou: And Still I Rise (Maya Angelou: Yine de Ayağa Kalkarım)

Maya Angelou’nun Büyük Buhran dönemindeki çocukluğundan başlayarak Malcolm X ile yaptığı çalışmalara kadar yazarlık dışında 86 yıllık yaşamına sığdırdığı dansçılık, şarkıcılık gibi hayatının pek bilinmeyen yönlerini anlatan film, Angelou’nun ilham verici yaşam hikâyesiyle festivalin görülmesi gereken yapımlarından.

8. Certain Women (Mutlak Kadınlar)

Kelly Reichardt’ın üç farklı kadının kırılganlığı ve dayanıklılığına dair ortak noktada buluşan meditasyon niteliğindeki filminde, başrollerinde Laura Dern, Michelle Williams ve Kristen Stewart yer alıyor.

9. Moonlight (Ay Işığı)

Genç siyahi bir gencin çocukluğundan başlayıp yetişkinlik dönemine kadar hayattaki yerini bulma ve kendini keşfedişi hakkındaki bu dokunaklı film, bu sene Oscar’ın da en güçlü adaylarından.

10. Aquarius

Kleber Mendonça Filho'nun yönettiği film, günümüz Brezilya’sının toplumsal meseleleri üzerinden 60 yaşındaki emekli bir müzik eleştirmeni olan Clara’nın toplumsal statüye dair tüm dayatmaların dışında kalarak değişen sosyal dinamiklerle baş edişini konu alıyor. Başroldeki Sonia Braga, ‘Gloria’ filmindeki Paulina Garcia kadar unutulmaz bir performans sergiliyor.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı