• $15,9362
  • €16,8299
  • 930.168
  • 2394.83
9 Ağustos 2019 Cuma

Aklı karışık romantik komedi

Bernardo Bertolucci’nin ‘Dreamers’ filmiyle kendisiyle tanıştığımız, Fransız filmlerinin tanınmış simalarından Louis Garrel kendi yazdığı, yönettiği ve oynadığı ‘Sadık Bir Adam’ (A Faithful Man) ile bu hafta sinemalarımızda arzı endam ediyor.

Günümüz ilişkilerini mizah ve dram ile harmanlayan film, ilişkide kadına ve erkeğe biçilen rolleri, kişilerin içine düştüğü durumların da etkisiyle bambaşka insanlara ve hatta kendilerinin en zayıf versiyonuna nasıl dönüştüğünü ele alıyor. Filmin konusuna gelince, televizyonda muhabir olarak çalışan Abel bir gün eve geldiğinde uzun süredir birlikte olduğu kız arkadaşı Marianne’den pek beklenmedik bir haber alır. Hamile olan genç kadın ay sonunda evlenecektir; yalnız damat Abel değildir ve bu sebeple eşyalarını toplayıp evden bir an önce ayrılması istenir. Daha ilk sahneden tabiri caizse pimi çekilmiş bombayı seyirciye takdim eden film, 10 yıl sonraya gider ve eşinin vefatı nedeniyle Marianne ile Abel’i yıllar sonra cenazede bir araya getirir. Tüm yaşanılanların ağırlığına ve akıl karışıklığına rağmen Abel, hâlâ Marianne’in peşinden gitmeye kararlıdır. Ne var ki Marianne’in oğlu Joseph ve vefat eden eşinin kız kardeşi Eva ile birlikte işler daha da karmaşık bir hal alır. Çünkü Eva’ya göre çocukluk aşkı Abel’e açılmanın tam zamanıdır.

KARA FİLM KIRINTILARI

Romantik komedi ile kara film arasında gidip gelen filmde Garrel’e eşi Laetitia Casta ile Lily-Rose Depp eşlik ediyor. Louis Garrel, aklı karışık, kolayca manipüle edilen Abel karakterine karikatürize etmeden huzursuz, şaşkın ve trajikomik bir yorum katarken Casta ve Depp’in oyunculukları da sırıtmıyor; hatta iki kadın oyuncu da canlandırdıkları karakterlerin duygu dünyalarını seyirciye geçirebiliyor.

Filmde ufak ufak ayak seslerini duyduğumuz gerilimden bakalım ne çıkacak diye beklerken bir yere bağlanmayan kara film kırıntılarıyla yetinsek de ‘Sadık Bir Adam’ seyircinin salondan keyifle ayrılacağı hafif bir seyir vaat ediyor. Filmle ilgili benim hissiyatım ise biraz karışık... Hani sinir olursunuz ama yine de izlemek istersiniz ya ‘Sadık Bir Adam’ benim için tam da öyle bir film!

<p>Earle Dickson, 1920'li yılların başında genç ve oldukça sakar bir kadınla evli olan bir şirket ça

Yara bandı nasıl icat edildi? | İcat Çıkarma #7

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama