• $13,5009
  • €15,3531
  • 798.274
  • 2057.07
19 Ağustos 2011 Cuma

PKK ve bölgesel dengeler

'Barış'ın günün birinde bu denli sevilmeyen, lanetlenen bir kavrama dönüşeceği kimsenin aklına gelmezdi herhalde. Konuşa konuşa onu da tükettik. Şimdi başka bir aşamadayız. Savaş uçakları Kandil'i bombalıyor, devletin güvenlik merkezi toplantı üstüne toplantı yapıyor, savaş baltaları bileniyor. Görünen o ki, durum giderek kızışacak. Sokakların da hareketlenmesi sürpriz sayılmaz. Umarım merkez, Esad'a benzemeyen yöntemlerle bu tür bir hareketlenmeye nasıl müdahale edileceğini de hesaplamaktadır. Ben konunun bir başka açıdan da değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

1- Türkiye'nin yıllardır yüzleştiği terör sorununun iç kaynaklarını ve sosyal yapıda oluşan çözülmenin nedenlerini bir tarafa bırakırsak, olayın dış boyutu ile yüzleşmemiz kaçınılmaz. Kürt meselesi, hem başlıbaşına uluslararası bir sorundur hem de başka uluslararası sorunların aracı niteliğindedir. Türkiye, Irak, İran ve Suriye'de dağınık halde yaşayan Kürt nüfus, 20. Yüzyıl boyunca bu devletler tarafından benzer yöntemlerle (dozu değişse de) baskı altına alınmış, temel haklarından yoksun bırakılmış, şiddete uğramıştır. Konu bu boyutu ile Kürtlerin meselesidir. Lakin aynı devletler, örgütlü Kürt gruplarını birbirine karşı kullanmış, terörizmi uluslararası mücadelede bir araç olarak değerlendirmiştir. Devrim sonrası İran'ı da, Esad'ın Suriye'si de, Saddam Hüseyin'in Irak'ı da Türkiye'yi ve birbirlerini dengelemek adına muhalif Kürtleri şiddete teşvik etmişlerdir. Bugün PKK mensuplarının önemli bir bölümünün Türkiye coğrafyasının dışında doğan Kürtlerden oluşması bu bakımdan kayda değerdir. Nitekim Suriyeli Kürtlerin Türkiye'deki eylem gücüne ve özerkliğine bakıldığında durum netleşebilir. Son dönemdeki eylemlerin çoğunluğunun PKK tarafından önce reddedilip sonra kabullenilmesi saldırıların merkez dışından planlandığını da göstermektedir.

2-
PKK bugün gelinen noktada İran, Suriye ve Türkiye denkleminin bir parçası olduğu kadar, Ortadoğu'nun bütününün güç dengelerinde de önemli bir aktöre dönüşmüştür. PKK, Türkiye ile Kürtlerin arasını bozmak ve bir bütünleşmenin önüne geçmek için kullanılan bir engeldir. Böyle bir yakınlaşmanın hem giderek yükselen Sünni-Şii dengesinde, hem de İran'ın Kuzey Irak ve Suriye üzerinden Akdeniz'e açılım stratejisinde önemi büyüktür. Türkiye ile Kürt nüfusun birlikteliği bir bıçak gibi Suriye-İran ittifakının coğrafi uzanımını kesmekte Türkiye'nin doğal etki alanını petrol bölgelerine kadar derinleştirmektedir.

3- ABD'nin yakın zamana kadar bölge stratejisi Ortadoğu'ya yerleşmek ve bu yolla hem İsrail'in hem petrol bölgelerinin güvenliğini devralmak olduğundan, güçlü bir Türkiye tercih edilmemişti. Dünya asal enerji akışının doğal gaz kısmını İran ve Rusya'ya devretmiş durumdaki ABD'nin petrole yakın durmaya çalışma sebebi iki musluktan birini kontrol etme arzusuydu. Güçlü bir Türkiye muhalif karakteri nedeniyle bu stratejinin bir parçası değildi. ABD yönetimi, PKK kanalıyla Türkiye'ye yön vermiş, hem iç hem de dış siyasetimize yönelik bir baskılama aracı kurgulamıştı. Oysa bugün bu strateji iflas etmiş, ABD bölgeden çekilirken yerini güçlü müttefiklere bırakmak mecburiyetinde kalmıştır. ABD'nin beslediği çok başlı canavar bugün kendi politikasına da zarar veren bir duruma gelmiştir.

4- İmralı ile Kandil arasındaki bağlar uluslararası dengelere göre yeniden yapılanacaktır. Karayılan hikayesinin 'yılan hikayesine' dönmesi, İran'ın Kürt meselesi konusunda inisiyatif sahibi olmaya çalışmasındandır. Türkiye İmralı'nın kontrolü ile hareketin diğer ucundan tutmuştur. Kandil ise, göründüğü kadarıyla bir tarafında İran olan çok başlı bir kontrole doğru gitmektedir. Türkiye ne şart altında olursa olsun kendi Kürtleriyle barış ve huzur atmosferini tesis etmelidir. Zira süreç giderek kızışacak ve 'akıl' çok lazım olacak. Kavga PKK ile falan değil. Dünya Savaşı'nın ortasındayız.

<p>Ezgi Aşık <span style='font-size: 1.6rem;'>soruyor, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr.

Rusya-Ukrayna gerginliği nereye evrilir?

Doğum yapan zebrayı canlı canlı yediler! İşte o dehşet anları

Balıkçıların ağına takıldı! Korkudan kimse yanına yaklaşamadı

Cam parçalarından evlilik teklifi! Herkes onu konuşuyor