• $8,5093
  • €10,2826
  • 499.732
  • 1441.33
28 Haziran 2013 Cuma

Hörgücü doldurma zamanı

Deniz Ülke Arıboğan
Deniz Ülke Arıboğan
YAZARIN SAYFASI

AKŞAM gazetesinde “Merhaba” başlığıyla ilk yazımı yazmamdan bu yana tam 8 yıl geçmiş. Gazetenin o zamanki genel yayın yönetmeni Serdar Turgut’un teklifiyle başlamıştı AKŞAM serüvenim. Son 5 yıldır da İsmail Küçükkaya’nın liderliğinde, gazetenin köşe yazarı kadrosundan AKŞAM ailesinin bir ferdi olmaya devam ettim. Giderek küçülen ailemiz, büyüyen bir eforla ayakta kalmaya çabaladı yıllarca. Ve hikayenin bu anına gelindiğinde ise kaçınılmaz olarak TMSF’ye devredildi. 
Benim gibi aslında başka bir mesleği olan ve gazeteyle ilişkisi haftada 2 gün yazdığı yazılardan ibaret birisi için gazetenin geçirdiği zor dönemlerde büyük fedakârlıklardan söz etmek pek mümkün değil kuşkusuz. Sadece uzaktan izleyebildiğim bir mücadele idi, gazeteyi en zor zamanlarda bile çıkartmaya çalışan emektarların çabası. Aylarca ödenmeyen maaşlar, giderek daha da küçülen insan kaynağı, tek tek kişilere yüklenen ağır sorumluluklar, medya sitelerine düşen kısıntı ve tenkisat haberleri vs. AKŞAM Gazetesi’nin belki hızını kesti ama yürüyüşünü durdurmadı. Her şeye rağmen gazetecilik yapmaya çalıştılar ve kanımca başarılı da oldular.  
AKŞAM Gazetesi iktidardan ya da muhalefetten yana olarak tanımlanamayacak özgün bir yol tutturmayı başardı. Çok farklı görüşlerin bir arada var olabileceğini, gündelik siyasetin bir tarafı olmadan gündemin yakalanabileceğini ispatladı. Küçükkaya’nın 3. yol olarak tarif ettiği, merkezde ve dengede durma politikasını özenle takip etti. Lakin arkasında güçlü bir ekonomik destek olmadan ayakta kalınamayacağı da aşikârdı. AKŞAM Gazetesi, sahibi tarafından sahiplenilmeyen bir gazete olarak hak ettiği yere bir türlü yerleşemedi.  
Bugün gelinen noktada gazetenin artık TMSF tarafından atanan yeni bir Genel Yayın Yönetmeni var. Mehmet Ocaktan, medya çevrelerinde bilinen ve saygın bir kişilik. Gazeteye olumlu katkı yapacağından ve emektarların daha rahat bir nefes almalarını sağlayacak, ekonomik ve siyasi desteği sağlayacağından hiç şüphem yok. Kendisine yeni görevinde başarılar diliyorum. 
Ben de bu süreçte bir süre için nadasa çekilmeye karar verdim. Daha önce de yaklaşık 1 yıllık bir ara vermiştim gazetede köşe yazmaya. Bu tür molaların özellikle entelektüel üretime, ilham gücüne dayanan tüm meslek gruplarında çok verimli ve gerekli olduğunu düşünüyorum. İnsanın kendisini tekrar etmesinin ve tükenmesinin önüne geçen biriktirme araları bu dönemler. Biraz hörgücümü doldurmanın zamanı gelmişti de, geçiyordu bile.  
AKŞAM Gazetesi’nin tüm emektarlarına ve yeni yönetimine güzel bir çalışma dönemi diliyorum. 

<p>Tarihçi-Yazar Koray Şerbetçi bu hafta Kestirmeden Tarih  programında Kudüs özel bölümüyle karşını

Medeniyetlerin aynası Kudüs… Kadim şehre kim ne getirdi?

NASA Mars'ın 3 boyutlu görüntülerini yayınladı

Düştüğü dere yatağında 5 gün mahsur kaldı

Mersin sahilinde bulundu! Sahil güvenlik hemen çalışma başlattı