• $8,5701
  • €10,1388
  • 496.39
  • 1360.75
28 Ocak 2015 Çarşamba

Yunanistan’ın mali durumunun gerçeği ne?

Alexis Tsipras’ın durumu biraz 1981 yılında Yunanistan’da seçimi kazanan Pasok lideri rahmetli Andreas Papandreu’nun durumuna benziyor. Ancak Papandreu ile benzerlik hem bugün Tsipras hem de geçmişte Papandreu seçildiklerinde Avrupa’nın diğer başkentlerinde büyük belirsizlik ortaya çıkmış olması. Papandreu 1981 yılında başında girdikleri Avrupa Birliği ve de NATO’dan ayrılmak tehdidini masanın üstüne koyuyordu, Tsipras da Euro Bölgesi’nden çıkmayı ortaya atmıştı. Ancak ülkeyi sekiz yıl yönetmiş olan Papandreu kamu borcunu GSYİH oranı olarak yüzde 25’e çıkartabilmişti. Bugün ise borç /GSYİH oranı yüzde 175 civarında. Krizde Avrupa Birliği ve IMF tarafından sağlanan kurtarama operasyonunun maliyeti ise 285 milyar euro içeriyordu.

317 milyar euro borcu var

Atina kemer sıkmaya sadık kaldıkça önceden üzerinde anlaşılmış yardımlar gelmeye devam edecek. Tsipras ise kendi ifade ettiği gibi borcun üçte birinden kurtulmayı planladığını söylemekten çekinmiyor. Atina’nın toplam borcu 317 milyar euro. Ama bu borçlar iki defa vade uzatımı ve faiz indirimi türü azaltma operasyonundan geçmiş bulunuyor. Euro Bölgesi ülkeleri borcun vadesini Mayıs 2010 tarihinde 2041 yılına kadar uzatmış ve faizini de üç aylık euribor denen standart faizden yüzde 3-4 oranında yükseklikten yüzde 0.5 yükseklik düzeyine indirmiş bulunuyor. Yunanistan’a yardımın önemli kısmını sağlayan Avrupa Finansal Stabilite Kurumu’nun kendisi borçlandığında ödediği faiz Yunanistan’dan bir puan daha az. Üstelik 30 yıldan daha fazla bir vade söz konusu. Ayrıca Yunanistan’a on yıl da hiç faiz ödenmeyecek bir süre tanınmış. Böylece Yunanistan’ın borcunun ortalama vadesi 16.5 yıla çıkmış, bu da İtalya ve Almanya’nın borç vadelerinin iki misli kadar. Portekiz’in borç vadesi 11 ve İrlanda’nın borç vadesi ise 12.5 yıl, yani Yunanistan’dan az. Yunanistan’ın nominal 2014 faiz ödemesi GSYİH’nın yüzde 4.3 kadarı. Bu da Portekiz ve İtalya’dan daha düşük bir sayı. Yunanistan borcunun onda birini tutan Avrupa Merkez Bankası ve diğer ülke Merkez Bankalarına faiz de ödemiyor, ödediklerini de geri alıyor. Bu özellikler göz önüne alındığında ve hesaba katıldığında Yunanistan’ın faiz ödemesi GSYİH oranı olarak da yüzde 2.6 düzeyine iniyor, Fransa’nınki ise yüzde 2.2 imiş.
Daha öncelerde Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyeliği yapan iktisatçı Lorenzo Bini Smaghi yüzde 170 borç lafının bir anlamı olmadığını ve borcun faizinin çok düşük ve vadesinin çok uzun olduğunu söylüyor. Ayrıca da ekliyor: Eğer Yunanistan’da ekonomik büyüme başlamazsa Euro Bölgesi Hükümetleri Yunanistan’a vadenin uzatılması ve faizlerin de biraz daha azaltılması vaadi verilmeli ! Çünkü sosyoekonomik durum felaket!
Tabii bugün Yunanistan’ın içinde bulunduğu finansal durumun gerçek hesabını aktardık ama yarın da Yunanistan’ın içinde bulunduğu sosyoekonomik felaketi tüm boyutlarıyla aktarmak da boynumuzun borcu!
Bizi izlemeye devam edin!

<p>Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs Türk halkını görmezden gelen, gerçeklerden kopuk ve sadece Rum tarafı

AB'ye Maraş kınaması

Düzce'de asırlık ağaç caddeye devrildi

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 4 ayrı noktada orman yangını meydana geldi

Elazığlı girişimci atıl durumdaki otobüs ve minibüsleri karavana dönüştürüyor