• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
22 Eylül 2015 Salı

Yunanistan’da gene Syriza

2015 Ocak ayından bu yana Yunanistan ile finansörleri arasındaki mücadele seçmenleri yormuştu ve bu seferki seçimde daha az, yüzde 64 yerine yüzde 55 oy kullanıldı. Ancak Syriza partisi kabaca ocak seçiminde aldığı oya benzer bir sonuç elde etmiş bulunuyor. Bu da Yunan vatandaşlarının Tsipras’ın ilk vaatlerini yerine getirememiş olsa da, geçmiş politikacılardan iyi niyeti, dürüstlüğü ve gösterdiği çaba nedeniyle önemli ölçüde farklı olduğu kanaati ile hareket etmelerine ve ona oy vermelerine yol açtı.

Seçimin sonucu da oyların yüzde 93 kadarı açılmışken, yüzde 34 civarında oy alabilecek olan (bir evvelki seçimde yüzde 36 oy almıştı) Syriza’nın, eski ortağı Bağımsız Yunanistan Partisi ile yeniden ortaklık kurması ve kurulacak olan koalisyonun 300 iskemlelik parlamentoda yaklaşık 155 oy sahibi olması oldu. Tabii Yunanistan’da en çok oy alan partiye 50 ek milletvekilliği verilmesi de Syriza’nın yeniden küçük de olsa bir çoğunluğa sahip olmasına yol açıyor.

Pazar günkü seçimde 41 yaşındaki Syriza lideri ülkenin altı yıllık borç krizi süresinde ikinci defa seçilen ilk lider oldu. Bu da Avrupa’daki seçim öncesi mevcut olan gerilimi önemli ölçüde azalttı. Tsipras’ın devam eden popülaritesi Tsipras ve Syriza’nın Avrupa’daki kreditörleri ile yapmış olduğu son anlaşmanın şartlarına, bolca kemer sıkma içerse de, sadık kalınacağına da inanç getiriyor.

Tsipras pazar günü geç saatlerde önceki koalisyondaki ortağı sağcı ve milliyetçi Bağımsız Yunanistan Partisi lideri Panos Kammenos ile bir zafer kutlaması mitinginde beraberce gözüktü ve “Syriza ortadan yok olacak diyenler gücümüzü analayamamışlardı!” dedi. Yapılan anketler Syriza’nın kaybetmesini tahmin etmekte idiler, yanıldılar.

Tsipras’ın yeniden seçilmesi finansal piyasaları memnun etmiş bulunuyor gibi. Avrupa siyasetçileri de daha uzun sürebilecek bir sakin dönem ve yapılan anlaşma şartlarına sadık kalınma yaklaşımı görebilecekleri kanısındalar. Ancak diğer taraftan da gene radikal bir partinin seçilmesi ve orta yolcu partilerin zayıf kalması Avrupa için oldukça rahatsız edici. Çünkü Avrupa ile Yunanistan arasında her şeye rağmen diplomatik anlaşmazlık olmasından da çekinenler var. Syriza siyasi tercihlerinde temmuz ayındaki son “dönüşünden” önce kreditörlerin taleplerini uzun süre reddetmiş, bankalardan para kaçışına yol açmış ve sermaye hareketi kontrölleri getirmişti. Sonuçta Syriza ve koalisyon ortağı Bağımsız Yunanistan Partisi geleneklere pek sadık partiler değiller. Ayrıca kemer sıkma anlaşmaları yapmış olsalar da politikalara inançları da aslında pek yok.

Gene de Tsipras’ın kısa vadede anlaşmalara sadık kalacağı düşünülüyor. Çünkü seçim Syriza partisinin içindeki anlaşmazlıkları büyük ölçüde elimine etti. Ama bu da uzun vadede de anlaşmaya sadık kalınabileceği ümidini garanti etmiyor.

Gene de Syriza Partisi’nin içinde Yanis Varoufakis gibi radikal münafıkların kalmamış olması, Syriza’nın en yakın rakibini seçimde yüzde yedi oy ile geçmiş olması ve Tsipras’a isyan edip yeni parti kuran aşırı sol grubun da yüzde 3 oranından daha az oy alarak parlamento dışında kalacak olması önemli. Yorumcular, Yunan Parlamentosu siyaseten daha “yumuşak” olacak diyorlar.

<p>Mete Gazoz, Tokyo 2020'de altın madalyayı kazanarak tarih yazdı. Genç sporcumuzun henüz 17 yaşınd

Mete Gazoz sözünü tuttu! Henüz 18 yaşındayken bakın ne demişti

İki deli bir araya geldi: Adana'da Balotelli izdihamı

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı