• $16,7063
  • €17,5112
  • 973.509
  • 2405.36
10 Mart 2015 Salı

Yunanistan’da ekonomik sıkışıklık devam ediyor!

Şubat ayının son günlerinde Yunanistan Syriza Partisi’nin Başkanı ve ülkenin Başbakanı Alexis Tsipras seçim kampanyasından tornistan edip, seçim kampanyasının içeriğinden çok farklı adımlar atıp, dört aylık zaman kazanırken Atina’da aslında bir kriz görüntüsü pek yoktu. Kafeler dolu idi ve sokaklarda trafik yeniden canlanmıştı.

Ancak işler yoluna giriyor demek de pek mümkün değildi, hatta hayali bile sayılabilir. Syriza’nın çok uzun bir süre kredi verenlere karşı ısrarcı olması ama sonra da talep ve politikalarını da gevşetmesi devleti nerede ise iflas ettirmiş bulunuyor. Ekonomi geneli de bu durumdan çok zarar gördü demek de doğru olur.
Ancak şu ana kadar hükümet ile “Troyka”, yani kredi verenler adına konuşan IMF, Avrupa Merkez Bankası ve Avrupa Komisyonu kurumları arasında yapılmış ve imzalanmış hemen hemen hiçbir reform anlaşması detayı yok. İlkbaharda yani dört ay geçince konuşulacak ve üzerinde anlaşılması gereken çok zor birçok konu da var.

Son çeyrekte yüzde 0.2 daraldı

Halbuki Yunan ekonomisi 2014 yılında nihayet yeniden büyümeye başlamıştı. Ama 6 yıllık kriz de ülke GSYİH’sının dörtte birini yok etmişti. Bu arada 2013 yılının son üç ayı ile 2014 yılının ilk üç ayı karşılaştırıldığında büyüme vardı ve büyüme 2014 yılının ilk üç çeyreğinde de devam etmişti. Hatta üçüncü çeyrekte Yunanistan yüzde 0.7 büyüyerek tüm Avrupa’da çeyreklik büyüme açısından en iyi yüzdeyi sağlayan ülke olmuştu.
Ama seçim ve sonrası için bunu söylemek mümkün değil. Siyasi karmaşa ekonomiyi durdurdu. 2014 yılının son üç ayında ekonomi yüzde 0.2 daraldı. The Economist dergisi üç tane nedenin altını çizmiş.
Birincisi, Grexit yani Euro sisteminden çıkmak ve banka hesaplarının değeri düşecek Drahma’ya dönüşmesi olasılığı banka mevduatlarının dramatik şekilde azalmasına yol açmıştı. Aralık ve ocak aylarında dört yıl evvel 240 milyar euro olan banka mevduatları, 160 milyara indikten sonra bu iki ayda 17 milyar euro azalmıştı. Bu mevduat kaçışı da Yunanistan’ı sermaye hareketi kontrolü denen zor yaklaşıma çok yakınlaştırmıştı. Yunanistan Merkez Bankası da Avrupa Merkez Bankası’na yaslanmıştı ama ticari bankaların kredi verebilme olanağı da kalmamış oluyordu.

Turizm yeni rekora hazırlanıyor

İkincisi, yerel ve uluslar arası yatırımcılar tüm projeleri dondurmuş ve kaçmaya hazır hale gelmişlerdi. Dört aylık süre zaman kazandırmıştı ama para getireceği pek yok gibi de gözüküyor.
Üçüncüsü, siyasi fırtına kamu maliyesini de perişan etmişti. Seçim sürecinde kreditörlerden kopmuş duruma gelmek ve bono piyasasında borçlanma olanağının bir süre için ortadan tamamen kalkması hükümeti bu ay IMF’e ödenecek 1.5 milyar euro ve Hazine bonolarının dolan vadelerinde ödenecek 4.5 milyar euronun bulunması imkansız görünüyordu. Çünkü vergi hasılatı, vatandaş vergi ödememeye başladığından 2 milyar euro azalmıştı. Hükümet faiz dışı fazlayı küçültmek konusunda anlaşma yapmıştı ama bu da pek değişiklik sağlayacak gibi gözükmüyor.
Peki hiç mi iyi haber yok? Var!
Kargaşa turizm rezervasyonlarını azaltmamış gibi duruyor. 2012 yılında rekor düzeyde 22 milyona çıkmış olan turist sayısı bu yıl da iyi olacak gibi.

<p>Akşam  Gazetesi Spor Yazarı Şafak Gözen, transfer pazarında yaşanan son gelişmeleri Orçun Özateş

TRANSFER AKŞAMI'NDA BU HAFTA

Esrarengiz Höyük! Türkiye'de başka örneği yok

Fenomen baba-oğul yine herkesi şaşırttı! Eski atarinin içinden bakın ne çıktı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (30 Haziran 2022)