• $13,5949
  • €15,319
  • 778.624
  • 1981.04
10 Şubat 2017 Cuma

Trump ve Obamacare

Bay Trump birkaç gün içinde, ABD’yi ve de tabii tüm dünyayla ilişkili bir konuyu bile tek başına ve derhal değiştirebileceği gibi hayallerle Başkanlığa başlamıştı. Trump örneğin vizesi olanları bile hudutlardan geri çevirmeye kalktı. Tabii bu olay bu kadar kısa sürede halledilebilecek bir iş değildi. Sonunda şu anda Trump, kararına karşı çıkan kendi ülkesinin kanun ve hukuk uzmanları ile çekişmek zorunda kaldı. Adalete inanan hukuk bilir ABD vatandaşları da mahkemeye giderek gelişmeyi şimdilik durdurdular.

Bilindiği gibi Obama bir sağlık kanunu çıkartmıştı. 22 milyon insan, sağlık sigortasını Obama döneminde kullanır hale gelmişlerdi.

Ama şimdi Trump ve tayfasının, değiştirmek veya kaldırmak istedikleri 'Obamacare' adı sağlık kanununu nasıl değiştirebilecekleri konusunda hiçbir fikirleri olmadığı ortaya çıktı.

Halbuki Trump tayfası 27 Ocak tarihinde sağlık kanununu değiştirmeyi gündeme getireceklerini ilan etmişlerdi. Bu kendilerinin koyduğu bir takvim kararı idi. Ama Trump geçtiğimiz pazar günü Fox News adlı basın kuruluşuyla yaptığı görüşmedeki açıklamada itiraf etmek zorunda kaldı ki, sağlık kanununun yenisini ancak gelecek yıl yani 2018 yılında ortaya çıkarabileceklerdi.

Bu arada Cumhuriyetçi, yani Trump kanadından senatörlerden Lamar Alexander ve Orrin Hatch Obamacare yaklaşımını ortadan kaldırmak değil, biraz değiştirerek devam ettirmenin daha iyi olacağı tezi ile ortalığa döküldüler. Trump tayfaları konunun zorluğunu nihayet anlamışlardı!

Tom Price adlı Cumhuriyetçi milletvekili tarafından gündeme getirilen yeni bir yaklaşım ise vatandaşlara yapılacak sağlık desteğini önemli ölçüde azaltacaktı. Bu çerçevede en fakirlere yapılan Medicaid adlı program desteğini de düşürüyordu.

Konuşulanlara göre, Trump yönetimi yaşlılara sağlık sigortası için gençlere verilenden daha az destek vermeyi de tercih ediyordu.

Bir başka Trump ekibi sağlık reformu yaklaşımı tercihi ise, çeşitli sağlık konularının tek tek incelemeye alınması ve de zaman içinde değişimin gerçekleştirilmesi düşüncesi idi.

Trump tayfası bir 'kaos' yaşamakta ve bundan kurtulması gerekiyor. Ama işi de çok zor!

<p>Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'ne bağlı Usluca  Mahallesi'nin büyük bir bölümü baraj suyu altında ka

Servis yok, kayık var

AFAD'dan Afganistan'daki ihtiyaç sahibi 2 bin aileye gıda yardımı

Antalya'yı fırtına vurdu! Dev dalgalar oluştu, ağaçlar devrildi

1,5 ton skunk ele geçirildi