• $8,4705
  • €10,2921
  • 501.151
  • 1441.33
24 Eylül 2016 Cumartesi

TCMB'den de faiz indirimi kararı geldi

21 ve 22 Eylül günleri merkez bankalarının yeni yaklaşımlarını gündeme getireceği günler olarak seçilmişti.

Önce 21 Eylül sabahı BoJ, yani Japonya Merkez Bankası, modifiye ettiği para politikasının yeni yaklaşımını açıkladı. Yaklaşım değişikliğinin ne getireceği pek belli değil. Yeni yaklaşımın, uzun dönem sonucu da pek tahmin edilemiyor.

21 Eylül akşamı ise FED, yani ABD Merkez Bankası faiz artırmayacağını, deklare eti. Bence doğruyu yaptı. Ama üç para politikası komitesi üyesi kişinin FED’in kararının tersini talep ettiği de ortalığa döküldü. FED ayrıca 2016 yılında bir faiz artırımı yapacağını da deklare etti. Yani aralık ayında!

Bu açıklama gün içinde doların nerede ise tüm global paralara göre az da olsa değer kaybetmesine neden oldu. TL bile dolar karşısında 2.94 düzeyinin altını zorladı.

21 Eylül sabahı ise, TCMB Para Politikası Kurulu, yani Merkez Bankamız, faiz oranlarını düşürdü .

Gecelik faiz oranları arasında marjinal fonlama yüzde 8.5 oranından yüzde 8.25 oranına indirildi.

Merkez Bankası borçlanma faiz oranı 7.25 düzeyinde sabit tutuldu.

Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı ise yüzde 7.5 düzeyinde sabit kaldı.

Geç likidite penceresi uygulamalarında bankalar arası para piyasasında 16.00-17.00 arası gecelik vadede faiz yüzde sıfır düzeyinde sabit tutulmuş, borç verme faiz oranı ise yüzde 10 değerinden yüzde 9.75 düzeyine indirilmiş oldu.

Ancak TCMB’nin çok önemli ekonomik açıklamaları da var. TCMB üçüncü çeyrekteki göstergelerin iktisadi faaliyetin ivme kaybettiğine işaret etmekte. Ama destekleyici teşvik ve tedbirlerin katkısıyla ve yapısal reformların yapılması sonucu, gene de son çeyrekten itibaren iç talepte toparlanmanın başlayabileceği de vurgulandı. Toplam talepte yavaşlama ve gıda fiyatlarının aşağıya doğru seyri etkisi ile de, kısa vadede enflasyonda düşüş öngörülmektedir.

Bir kere daha ABD’ye dönersek, kasım ayı başında ABD’de seçim var. FED’in seçim ortamında faiz ile oynaması beklenmiyor. Yani artık faiz artırımının aralık ayında yapılması kesin gibi!

Bu da aralık ayında TL’nin dolara karşı yeniden biraz değer kaybına neden olur.

<p>Bedir Acar: </p><p>'Kur'an'da iki yerde geçen ve Hz. Ya'kūb'un ikinci adı veya lakabı olan İ

Vicdan öldüğünde geriye ne kalır?

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı

İşgalci İsrail, içlerinde hamile bir kadınında bulunduğu ailenin tüm fertlerini öldürdü

Mehmetçiğin dikkati Doğu Akdeniz'de faciayı önledi