• $9,2684
  • €10,7393
  • 525.606
  • 1409.87
11 Mayıs 2015 Pazartesi

Sıra Hint Okyanusu'nda!

John Authers uzun vadeli düşünmeyi seven bir kişi. İlginç bir tez ortaya attı geçtiğimiz günlerde.

Der ki, yıllar boyu dünya Atlantik çevresindeki ülkeler tarafından domine edilmişti. Sonra Pasifik etrafındaki ülkelere sıra geldi. Şimdi ise Hint Okyanusundaki ülkeler dominant hale gelecek gibi gözüküyor. Biraz düşünülürse ve ekonomiler incelenirse bu tezin olasılığının yüksek olduğu sonucuna varılabilir.
Önümüzdeki yıllarda ABD ve Avrupa büyüse de göreli uzun vadeli durgunluk yaşarsa, Çin’in büyümesi iyice yavaşlarsa , ve Hindistan yükselmeye başlarsa, ve de çoktandır beklenen Doğu Afrikanın ekonomik hamlesi gerçekleşirse şaşırmamak gerekli.
Tabii bu fikir aslında (Authers tarafından da belirtildiği gibi) Harvard Üniversitesinin Uluslararası Kalkınma Merkezi (Center For International Development ) adlı kurumu tarafından ortaya atılmış. Ricardo Hausmann adlı ünlü iktisatçı bu Merkezin Başkanı ve yaptırdığı, 2013 yılındaki üretim ve dış ticaret verilerine dayanan inceleme, bazı ülkelerin neden kalkınacağını, bazılarının da neden kalkınamayacağını ortaya koyuyormuş.
Hausmann araştırması, ülkenin becerili insanları varsa ve de becerili insan gücünü kolektif şekilde kullanmayı becerebiliyorsa, ve insanlarını yeni ve teknolojik üretime aktarabiliyorsa , ülkenin ileri gideceğini, yoksa da yerinde sayacağını vurguluyor.
Tarıma ve doğal kaynağa dayanan ülkelerin ise geride kalmaları garanti. Libya ve Venezuela ve hatta Avustralya gibi ülkeler tipik doğal kaynak varlığının kurbanı ülkeler. Japonya ve G.Kore ise doğal kaynak kıtlığına rağmen beceri üreterek başarılı olanlar grubunun lideri olan ülkeler .
Araştırmaya göre ülkelerin ihracat toplamına değil, ihraç edilen şeylerin çeşitliliği ve kompleks hale gelmesine bakıldığında , Hindistan ,Kenya ve Filipinler beceri üreterek ve becerili insanları daha teknolojik alanlara aktararak başarılı olacak ülkeler olarak değerlendirilmiş.
Listede Hindistan birinci. Uganda ikinci ve Kenya üçüncü geliyor. Malawi , Tanzania ve Mısır üçlüsü 4-6 arasında. Madagaskar, Zambiya ve Senegal 7-9 arasında . Senegal ve Filipinler ise dokuzuncu ve onuncu.
Tabii listede Türkiye nerede diye bakmak da gerek. Türkiye 13’üncü sırada bulunuyor.
Bu günlerde çok konuşulan ülkelerden Endonezya 15’inci ve Pakistan ise 16’ıncı . Avustralya bile ilk onun altında ama, esas sürpriz Çin. Çin sıralamada 24’üncü gelmekte.
Şunu da belirtmek gerekir. Harvard ve Hausmann tarafından yapılan araştırmalar çok sağlam temelli araştırmalardır ve pek yanılmazlar.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Haftanın gündemine oturan en önemli gelişmelerden biri Uzay Yolu

Elon Musk ve Jeff Bezos arasında sular durulmuyor | TeknoZone #5

Çanakkale Boğazı tek yönlü olarak transit gemi geçişlerine kapatıldı

Dünyanın en değerli 100 markası belli oldu!

Temizlik işçileri greve gitti sokaklar çöp yığınları ile doldu