• $17,9573
  • €18,2927
  • 1027.8
  • 2857.18
25 Ekim 2015 Pazar

Sıra ECB'nin parasal balonunda

Geçtiğimiz Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası'nın 25 üst yöneticisi Malta’nın Başkenti Valletta’da Başkan Mario Draghi yönetiminde toplandılar. Draghi toplantıda bir kere daha büyük çapta kamu bonosu satın alarak parasal genişleme girişimi yapacaklarını açıkladı. Draghi "Biz gereken her türlü parasal genişleme operasyonunu yapmaya ve şu anda negatif olan faizleri de daha da negatif yapmaya hazırız, çünkü enflasyon çok düşük ve de büyüme çok zayıf!" dedi.

Bu durumda finansal piyasalar da bir kere daha heyecanlandı. Hisse senedi piyasaları ve de bono piyasaları bir kere daha aşka geldi ve canlandı. Euro Stoxx50 endeksi yüzde 2.6 yükseldi. Faize çok hassas olan euro cinsi ve kısa vadeli bonoların getirileri düştü. Bonoların fiyatı artarken getirileri düşer.
En çok düşen de Almanya’nın 2 yıllık kağıt faizleri oldu, eksi 0.3 olan getiriler daha da negatif hale geldiler. Euro da derhal dolara karşı son iki haftanın en düşük değeri olan 1.1152 değerine indi. Parasal genişleme faizi düşürerek normalde ülke parasının değerini aşağıya iter.

Aralık toplantısına dikkat

Ancak Draghi parasal genişleme planını açıkladıktan sonra "Yaklaşımımızın tam ne olacağını ve dozunu aralık ayındaki FED toplantısından iki hafta kadar evvel gerçekleşecek olan bizim aralık toplantımızda, elimizde olacak olan yeni verilere de dayanarak belirleyecek ve yaklaşımımızın detaylarını da açıklayacağız!" dedi.
Draghi Avrupa enflasyonunun şu anda yüzde 2 civarındaki hedeflerinden uzaklaşıp, negatif değerlere geldiğini ve bunun nedeninin de düşük petrol fiyatları olduğunu da vurguladı. Enflasyonun yıl sonuna doğru da artmasını beklediğini söyledi. Draghi şu anki ayda 60 milyar euroluk kamu bonosu alma yaklaşımına devam edileceğini de tekrarladı.
Ancak bazı analistler sadece para politikası ile Avrupa’nın ayağa kaldırılamayacağını, üstelik de sadece kamu bonosu bono alma girişimi artırılırsa piyasada pek kamu bonosu kalmayacağını vurguladılar.

İç talebin artırılması gerek

Reuters yorumcuları ise parasal genişlemenin eylül 2016 tarihinden sonra da devam etmesinin olasılığını yüzde 70 olarak açıkladılar.
Ancak Financial Times Gazetesi 23 Ekim 2015 Cuma tarihli editoryal yazısında özellikle Avrupa bankacılık sisteminde kredi yolu ile iç talep genişletecek reformlar gerektiğini vurguladı. Financial Times’a göre Avrupa genelinde yaygın bir 'kamu bütçelerindeki açıkları düşürme girişimi' olduğunu, devletlerin kendi borçlarını düşürmeye çalıştıkları ama aslında yapılması gerekenin kamu maliyesinin devreye girmesi ile kamu altyapı yatırımlarının artırılması ve böylece genel bir iç talep artırılması sağlanması!
Çünkü Avrupa genelinde iç talebin acilen canlanması ve büyümenin de güçlenmesi gerekiyor ve de bu salt para politikası ile pek olamıyor!

<p>Ezgi Aşık soruyor meteoroloji uzmanı Ayhan Erdoğan cevaplıyor.</p>

Yağmurlu hava ne zaman yurdu terk edecek?

Balıkesir'de işlenip 37 ülkeye satılıyor

Depremin izleri su altında tüm gerçekliğiyle duruyor

Çamura bulanan İstanbul Boğazı havadan görüntülendi! Deniz suyu kahverengiye dönüştü