• $9,5675
  • €11,105
  • 554.441
  • 1518.37
11 Ocak 2014 Cumartesi

Şeytan detayda gizlidir-2!

ABD ekonomisinin gelişmeleri hakkında uçan uçana! Aşağıdaki satırları 6 aralık tarihinde kasım 2013 ayı için ABD istihdam verileri açıklandığında yazmıştım ve yazdığım bir ikaz yazısı idi.
ABD işsizlik oranı eylül ayında yüzde 7.2 iken ekim ayında yüzde 7.3 düzeyine çıkmıştı ama kasım ayında ise yüzde 7.0 düzeyine düşmüştü. Ne oldu da düşmüştü?

Sayıların detayına baktığımızda özel sektör istihdamı eylül ayında 133 bin kişi artmıştı. Ekim ayında ise korkutucu şekilde 735 bin kişi daraldı. Kasım ayında ise gene büyük bir sürpriz yaparak 818 bin kişi arttı. Ama işgücüne katılım sayısı ise ekim ayında korkutucu şekilde 720 bin kişi daraldıktan sonra kasım ayında sadece 455 bin kişi geri arttı.

Bunları kasım verisi için yazmıştık
Özel sektör istihdamında dev düşüşten sonra yeniden 818 bin büyük artış ve işgücü sayısındaki 720 bin daralmadan sonra 455 bin kişilik, yani daha az artış da işsizlik oranının yüzde 7 düzeyine düşmesini getirdi. İşgücü sayısı aralık ayında gene azalırsa (yani küskün sayısı arttıkça), işsizlik oranı tekrar kandırıcı şekilde düşer! Çünkü küserek iş aramayı bırakanlar oldukça işgücü sayısı azalıyor ve az bir miktar olsa da, iş sahibi sayısı artarsa da, işsizlik oranı düşüyor. İnsanlar küsüp iş gücü dışına çıktıkça, düşen işsizlik oranı oluyor.
Özetle, ortada dalgalanan sayılar var, sürekli düzelen veriler değil. Bu nedenle Aralık 2013 ve Ocak 2014 verilerine bakmadan şu oldu demek de mümkün değil!
Bunları kasım ayı ABD istihdamı için yazmıştık. Ne kadar isabetli yazmışız.
Dün ABD’de Aralık 2013 istihdam raporu açıklandı. Detayları incelemeden bakarsanız işsizlik oranı 6.7 düzeyine düştü.
Ama detaylara bakarsanız göreceksiniz ki kasım ayında nasıl tuhaf bir gelişme ile işsizlik oranı 7.0 düzeyine düşmüş idi ise aynı tuhaf nedenle bu sefer de 7.0 düzeyinden 6.7 düzeyine düşmüştü ve bu düşüş de iyi haber değil gene kötü haberdi.

Yellen hiç de memnun olmayacak
İşverenler aralık ayında iktisatçıların aralık tahmini olan 200 bin kadar yeni iş yaratmamışlardı. Sadece 74 bin iş yaratılmıştı. İşgücüne katılım da yüzde 63 oranından yüzde 62.8 oranına düşmüştü. Bu son otuz yılın en düşük işgücüne katılım sayısı idi. Yani küskün sayısı gene artmıştı. Ama yeni iş sayısı da tahminlerden daha az, üçte biri kadar artmasına rağmen, çalışan sayısı az da artsa, işgücüne katılım sayısı daha fazla düştüğünden, işsiz sayısı 490 bin azalarak 10.4 milyona düşmüş gibi olmuştu.
Şimdi Yellen bu verilerden hiç memnun olmayacak! Bir iki kötü haber daha gelirse de Bernanke’nin para politikası değişikliğini erken yaptığı ortaya çıkmış olacak. Çünkü 6.7 oranında işsizlik Cumhuriyetçileri “Haydi hemen likiditeyi daraltın, faizi yükseltin!” tezine angaje edecek. Bu ise çok yanlış olur.

<p>Almanya'da önemli bir ilk yaşandı. Türk  kökenli bir milletvekili, ilk kez federal mecliste başka

Federal meclise Türk başkanvekili

Ateş Serbest 2021 faaliyetinden heyecanlandıran görüntüler

Trakya'da 65 yaş üzeri ve risk grubundakilere ''grip aşıları'' evlerinde yapılıyor

En güzel, kısa, uzun, anlamlı, resimli 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajları burada!