• $9,2257
  • €10,7945
  • 528.804
  • 1432.8
23 Kasım 2016 Çarşamba

Sarkozy elendi!

Dünya bugünlerde siyaseten biraz karıştı. Önce Brexit, sonra da Trump’ın ABD seçimini kazanması ve de Putin ile yakınlaşması global dengeleri sallarken ve de belirsizliği artırırken, Hollanda, İtalya ve de en önemlisi Fransa’da da aşırı sağ dengeleri bozmaya çalışıyor.

Fransa, AB açısından yukarıda adını verdiğim Hollanda ve İtalya’dan çok çok önemli bir ülke ve Fransa’da da dengeler bozulursa, Avrupa Birliği çok büyük bir darbe almış olur, hatta bitebilir diyenler de var.

Fransa’da 20 ve 27 Kasım Pazar günlerinde sağ partiler arasında ön seçim yapılacaktı. 20 Kasım günü yapılan önseçimde önemli sürprizler oldu. Esas seçim ise 2017 Mayıs'ta gerçekleşecek.

Eski Fransa Başkanı ve Türkiye’den ve de Müslümanlardan da oldukça nefret eden Nicolas Sarkozy erken seçimin birinci turunda yeniden Fransa Başkanı olma çabasında önemli bir darbe aldı, seçilemedi. 7365 seçim sandığından 1228 tanesinden gelen sonuçlara göre Nicolas Sarkozy oyların ancak yüzde 21.7 kadarını alabilmiş. Bu sonuçla da seçimlerin ön eleme turunda elenmiş oldu. Sarkozy seçim kampanyasında sert güvenlik tedbirleri ve de göçmenlerle mücadele edeceğini (özellikle Müslüman göçmenlerle) vaad etmişti. Ondan kurtulmuş olduk!

Sarkozy döneminde Başbakan olan François Fillon kendisi de adaydı. Fransa kamu harcamalarını kısmalı ve de işgücü sektöründe de reform yapılmalı tezleri ile ön seçime katılan Fillon büyük bir sürpriz yaptı ve önseçimde oyların yüzde 43.7 kadarını alarak önseçimde öne geçti.

Önseçimde Sarkozy elenirken, önceleri favori olarak görülen 71 yaşındaki Bordeaux Belediye Reisi Alain Juppe, yüzde 27.8 oy aldı ve Sarkozy’yi kaybettirdi ama kendisi de 27 Kasım tarihinde bir kere daha seçime girecek ve Fillon’u geçmesi gerek.

27 Kasım ön seçiminde kazanan ise büyük olasılıkla mayıs ayında genel başkanlık seçiminde aşırı sağ temsilcisi NF (Ulusal Cephe) adı ile seçimlere katılan Marine Le Pen ile çekişecek.

Geçen haftaya kadar Sarkozy ve Juppe ikinci önseçime kalırlar ve de Marine Le Pen’in karşısına çıkabilecekler olurlardı diye düşünülüyordu. Ama şimdi Sarkozy elendi, Juppe de birinci olamadı ve böylece François Fillon büyük olasılıkla Marine Le Pen ile karşı karşıya kalmış olacak.

Tabii bir de eski sosyalist ekonomi Bakanı 38 yaşındaki Emmanuel Macron var. Macron ocak ayındaki sosyalist ön seçime katılmayacak ve bağımsız olarak seçimlere girecek. Macron gene de sosyalistlerin oyunu bölmüş olur. Hollande’ın popülaritesi bilindiği gibi zaten yüzde 4 civarına inmişti. Macron dışında Manuel Walls, Hollande aday olmazsa seçilebilir bir aday olabilir diye konuşuluyor.

<p>Osman Kavala Davası'nı yakından takip ediyorlar. Hatta yargı üzerinde baskı oluşturmak için duruş

Osman Kavala'nın elçileri

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor