• $16,7686
  • €17,4946
  • 976.454
  • 2443.77
11 Mart 2015 Çarşamba

Sanayi yıla iyi başlamadı!

Ekonomide büyümenin en önemli göstergesi durumundaki sanayi sektöründe büyüme yıla iyi başlamadı. TÜİK tarafından açıklanan ocak ayı verilerine göre sanayi üretim endeksi yıllık bazda yüzde 2,3 oranında azaldı. İmalat sanayiinde bu düşüş yüzde 2,5 oranında gerçekleşti. Sanayi üretimi geçen yılın tamamında yüzde 3,6 oranında artmış, ancak son çeyrekte bu oran yüzde 2,5 düzeyine düşmüştü.

Mevsimsel dalgalanmalara ve tatil günlerine göre düzeltildiğinde de ocak ayında sanayi üretim endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,4 oranında azaldı. Geçen yılın son aylarında da negatif üretim temposu söz konusu olmuş, ekim ve kasım aylarında sırasıyla yüzde 2 ve yüzde 0,2 oranlarında gerileyen düzeltilmiş endeks aralık ayında kısmi bir toparlanmayla yüzde 0,7 oranında artmıştı. Son üç ay göz önüne alındığında, ocak ayındaki düşüşle birlikte sanayi üretiminin yaklaşık yüzde 1 oranında azaldığını görüyoruz. Bu oran yıllık bazda yüzde 3,5-4 arası bir küçülme temposuna işaret ediyor.
Aşağıdaki grafikte kapasite kullanım oranında uzun süredir görülen düşük temponun son aylarda sanayi üretimine de yansıdığını görüyoruz.

İmalat sanayiinde bir ay önden açıklanan kapasite kullanımın şubat ayında da zayıf bir görünüme sahip olduğu dikkate alınırsa, sanayi üretiminde yılın ilk çeyreğinde çok da parlak bir görüntü olmadığının altını çizmek gerekiyor. Mevsimselliğe göre düzeltilmiş kapasite kullanım oranı ocakta yüzde 74,6 iken şubat ayında yüzde 74,1’e geriledi. Ayrıca ihracatta görülen azalma da sanayi üretimindeki üretim temposunu negatif etkiliyor. Bu verileri kullanarak yaptığımız hesaplamalara göre sanayi üretiminin şubat ayında da yüzde 2-3 oranında azalacağını tahmin ediyoruz.
Sanayi üretim endeksinin detaylarına baktığımızda en büyük düşüş olarak ara malı imalatında yıllık yüzde 8,2 oranında azalma olduğunu görüyoruz. Dayanıksız tüketim mallarında da yüzde 2,4 oranında yıllık bazda düşüş gerçekleşmiş. Olumlu tarafta ise sermaye malı imalatındaki yüzde 7,2’lik ve enerji üretimindeki yüzde 1,7’lik artışların sanayi üretiminde tempoyu pozitife çevirmeye yetmediği görülüyor. Son dönemde enerji, petrol ve hammadde fiyatlarındaki küresel düşüş Türkiye açısından olumlu olsa da, döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar hem üreticiyi, hem ithal girdi fiyatlarını, hem de ihracat temposunu olumsuz etkiliyor. Bu maliyet unsurlarının doğrudan etkileri sanayi üretimini birkaç ay daha negatif tempoda tutabilir.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı

Yumurtayı sirkenin içinde bekletirseniz! Sonucu sizi çok şaşırtacak

Duvarın içinden gelen seslerin kaynağını öğrenince gözlerine inanamadı