• $12,4902
  • €14,1202
  • 713.051
  • 1776.41
10 Mayıs 2014 Cumartesi

Sanayi üretiminde kritik dönem

BU YAZIYI SPİKERDEN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Sanayi üretimi mart ayında yüzde 4.2 oranında arttı ve böylece ilk çeyrekte sanayi büyümesi yüzde 5.3 oldu. Bu oran kuşkusuz beklentilerin üzerinde ve yıllık hedef açısından da olumlu bir tempo. Bilindiği gibi 2014 için resmi büyüme hedefi yüzde 4, ancak IMF gibi uluslararası kuruluşlar bu oranı daha düşük bekliyor. Sanayi üretiminde ilk çeyrekte yakalanan temponun yılın geri kalanında yakalanıp yakalanmaması büyüme hedefinin tutturulması açısından önem taşıyor.
Mart ayı sanayi üretim endeksinin detaylarına bakıldığında, özellikle ara malı ithalatının ilk çeyrekte yüzde 6.6 artarak ortalamanın üstünde bir tempo sergilediğini görüyoruz. Konut sektörüyle yakından ilişkili olan dayanıklı tüketim malları imalatında ise ortalamanın altında yüzde 3.9 artış gerçekleşmiş.
Mart ayı ve ilk çeyrek sanayi üretim artışı ilk bakışta olumlu ancak mevsimselliğe ve tatil günlerine göre düzeltilmiş verilere bakıldığında soru işaretleri oluşuyor. Aşağıdaki grafik mevsimselliğe ve takvim günlerine göre düzeltilmiş sanayi üretim endeksini, öncü göstergelerden imalat sanayi kapasite kullanım oranı ile birlikte özetliyor:

Grafiğin son aylarında dikkati çeken en önemli gelişme, düzeltilmiş sanayi üretiminde görülen düşüşler. Düzeltilmiş sanayi üretim endeksi hem şubat ayında hem de mart ayında düşüş sergilemiş. Ocak ayında 120.4 olan endeks şubat ve mart aylarında sırasıyla yüzde 0.3 ve 0.4 oranlarında düşerek 119.6 seviyesine gerilemiş. Buna karşılık imalat kapasite kullanım oranında nisan ayında bir miktar toparlanma söz konusu. Nisan ayı sanayi üretimi verisi açıklandığında, kapasite kullanımındaki bu toparlanmanın üretim temposunu nasıl etkilediği daha net görülecek.
İlk üç çeyrekteki sanayi üretimi performansı yıllık bazda yüzde 5.7’lik bir büyüme temposuna işaret ediyor. Ancak düzeltilmiş sanayi üretiminde görülen düşüşler devam ederse yıllık büyüme hedefinde sıkıntı söz konusu olabilir. Örneğin, kapasite kullanım oranını kullanarak yaptığımız hesaplamalarda Nisan ayında sanayi üretimindeki artışın yüzde 1-2 arasında düşeceğini hesaplıyoruz. Tabii bu çok erken bir öngörü, ancak önümüzdeki dönem için beklentileri açısından önemli bir gösterge.

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle beyaz perdeye dönmeye hazırlanan Melis Babadağ, iki  s

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 2: Melis Babadağ

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor

400 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı! Türkiye'nin ilk milli ve özgün SİHA'sı