• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
12 Kasım 2014 Çarşamba

Sanayi üretimi beklentiyi aştı

Eylül ayında sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 4.1 oranında artarak üçüncü çeyrek büyüme oranını yüzde 3.5’e yükseltti. Piyasa beklentileri eylül ayında yüzde 2.5-3 civarında sanayi büyümesi öngörüyordu. Böylece sanayi üretimi üçüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yaklaşık bir puan daha hızlı büyümüş oldu. Sanayi üretimi yılın ilk çeyreğinde yüzde 5.3 oranında arttıktan sonra büyüme oranı ikinci çeyrekte yüzde 2.6’ya gerilemişti.

Mevsimselliğe ve tatil günlerine göre düzeltilmiş verilere baktığımızda endeksin aylık bazda yüzde 1.7 oranında arttığını görüyoruz. Ağustos ayında bu endeks yüzde 1.1 oranında düşüş sergilemişti. Böylece üçüncü çeyrekte sanayi üretimi bir önceki çeyreğe göre ortalama yüzde 1.5 oranında artarak yıllık büyüme temposunu yüzde 6.1’e çıkardı. Ancak mevsimselliğe göre düzeltilmiş verilerde kısa vadeli dalgalanmanın yüksek olduğunu göz önüne alırsak, yıl geneli için bu düzeyde büyüme beklentisi son derece yanıltıcı olacaktır.
Aşağıdaki grafikte mevsimselliğe göre düzeltilmiş sanayi üretim endeksinin aylık değişim oranları yıllık ortalama büyüme temposu ile birlikte gösteriliyor:

Grafikte de görüldüğü üzere mevsimselliğe göre düzeltilmiş verilerde aylık dalgalanma oldukça yüksek. Aynı zamanda yüksek pozitif büyüme kaydedildiğinin ertesi ayı negatif büyüme oranı ile düzeltme söz konusu oluyor. Bu nedenle ekim ayında da negatif büyüme ile eylül ayındaki yüksek ortalama bir miktar aşağıya çekilecektir.

Diğer yandan sanayi üretim endeksinin detaylarına baktığımızda ara malı ve dayanıklı tüketim malları imalatının yıllık yüzde 1.3 ve 2.5 gibi düşük oranlarda arttığını, buna karşılık dayanıksız tüketim malları (yüzde 5), enerji (yüzde 6.3) ve sermaye malı imalatının (yüzde 7.5) gibi ortalamanın üzerinde arttığını görüyoruz. Aynı zamanda sanayi üretiminin yüzde 82’sini oluşturan imalat sanayiinde büyüme oranı yüzde 3.5 olarak gerçekleşmiş. Ancak imalat sanayiinin detaylarında bu yüksek oranlar da yanıltıcı olabilir.

<p>Sosyal medyada viral olmuş haftanın en eğlenceli videolarını 'GÖRMELİSİN'!<br></p>

En Zor Çocuk Oyununu 'Görmelisin'!

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!

Sosyal medyayı sallayan en ilginç illüzyonlar