• $12,4902
  • €14,1202
  • 713.051
  • 1776.41
10 Nisan 2014 Perşembe

Sanayi üretimi beklentilerden iyi

Sanayi üretimi şubat ayında beklentileri aşarak yıllık bazda yüzde 4.9 oranında arttı. Piyasa beklentileri yüzde 3-3.5 civarında bir büyüme öngörüyordu. İki hafta önce bu köşede bizim yaptığımız hesaplamalarda şubat ayı büyüme oranının yüzde 7’ye kadar çıkabileceğini, mart ayında da yüzde 4 civarında artış beklediğimizi yazmıştık. Dolayısıyla piyasa beklentilerinin üzerinde gelen sanayi üretimi aslında sürpriz olmadı. Hatırlanırsa ocak ayında da sanayi üretimi beklentileri aşmış, büyüme yüzde 7.1 oranına yükselmişti.
Mevsimselliğe ve tatil günlerine göre düzeltilmiş sanayi üretim endeksi ise şubat ayında bir önceki aya göre binde bir oranında düşerek 120.3 seviyesine indi. Bu düşüşü ocak ayında görülen aylık yüzde 1 oranındaki artışın bir istatistiki düzeltmesi olarak görebiliriz. Zaten mevsimselliğe göre düzeltilmiş endekste aşırı dalgalanma görülüyor ve aydan aya değişim her zaman anlamlı olmuyor. Son üç ay değerlendirildiğinde, sanayi üretiminin bir önceki üç aylık seviyeye göre yüzde 1.2 oranında arttığını, bu artışın da yıllık yüzde 4.7’lik büyüme temposuna karşılık geldiğini hatırlatalım.
Aşağıdaki grafikte, sanayi üretiminde görülen trend öncü göstergelerden kapasite kullanım oranı ile birlikte özetleniyor:

Grafikte son döneme dikkat edilirse, kapasite kullanım oranında görülen düşüşe rağmen, sanayi üretiminde artış trendi devam ediyor. Bu artışın uzun vadede aynı tempoda devam etmesi zor gözüküyor. Ancak kapasite kullanımında da düşüş sona erebilir, bu da ayrı bir olasılık. Mart ayına ilişkin kapasite kullanımı oranını kullanarak yaptığımız hesaplamalara göre, sanayi büyüme oranının yüzde 3-4 arasına gerileyeceğini tahmin ediyoruz.
Sektörel bazda detaylara baktığımızda otomotiv sektöründe görülen daralmanın şubat ayında da devam ettiğini (yüzde 7 düşüş), bunun yerine bilgisayar ve elektronik alet üretimi (yüzde 45 artış), mobilya (yüzde 17 artış), kağıt ve kağıt ürünleri (yüzde 13 artış), metalik olmayan mineral ürünleri (yüzde 12 artış) ve kimyasal ürünler (yüzde 10 artış) gibi sektörlerde hızlı büyüme görüyoruz. Genel olarak, sadece sermaye malı imalatında görülen düşük tempo (yüzde 2 artış) dışında, bütün ana gruplarda şubat ayı büyüme oranının yüzde 5-6 civarında seyrettiğini söyleyebiliriz.
Sanayi üretiminin ilk çeyrekte beklenenden daha iyi gerçekleşmesi, bunun da hatırı sayılır şekilde ihracat kaynaklı olması şüphesiz olumlu bir gelişme. Bu tempoya bağlı olarak yıl sonu büyüme beklentilerinde olumlu bir değişime yol açacak. Ancak yılın henüz ikinci ayındayız ve yıl geneli için konuşmak için henüz çok erken.

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle beyaz perdeye dönmeye hazırlanan Melis Babadağ, iki  s

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 2: Melis Babadağ

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor

400 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı! Türkiye'nin ilk milli ve özgün SİHA'sı