• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
10 Ekim 2015 Cumartesi

Sanayi ağustosta canlandı!

Sanayi üretimi, temmuz ayında görülen düşük temponun ardından ağustos ayında ciddi bir canlanma sergiledi. Yıllık bazda sanayi üretimi artışı temmuz ayındaki yüzde 1.5 oranından yüzde 8.5’e yükseldi. Haziran ayında da yüksek sayılabilecek yüzde 6.8’lik bir büyüme performansı görülmüştü. Beklentiler sanayi üretiminin ağustos ayında yüzde 3-4 civarında artması yönündeydi.

Sergilenen yüzde 8.5’un üzerindeki büyüme oranın beklentileri neredeyse ikiye katlamış olması GSYH büyüme hedefinin yakalanması adına umut verici bir gelişme. Son üç aylık rakamlara bakıldığında sanayi üretiminde büyüme temposunun yüzde 5,6’ya ulaştığını görüyoruz. Benzer şekilde mevsimsel etkilere ve tatil günlerine göre düzeltilmiş sanayi üretim endeksine baktığımızda temmuz ayında yüzde 1,5 oranında azalan sanayi üretiminin ağustosta yüzde 2.9 oranında arttığını görüyoruz. Bu noktada sıkça tekrarladığımız uyarıyı yeniden dile getirmek istiyoruz. Mevsimselliğe göre düzeltilmiş sanayi üretim endeksi bir ay pozitif, bir ay negatif olmak üzere sürekli dalgalı bir seyir izliyor. Bu durum aşağıdaki grafikte de net bir şekilde görülebiliyor:

Mevsimsel düzeltilmiş endekste görülen aylık dalgalanmalar, kısa dönemli anlamlı bir analize imkân vermiyor. Bu nedenle hareketli üç aylık ortalamaya bakmak daha güvenli bir bakış açısı sayılabilir Son üç aylık (Haziran-Temmuz-Ağustos) döneminde düzeltilmiş sanayi üretim endeksinde yüzde 3.1’lik bir büyüme temposunun yakalandığını görüyoruz.

Sektörlere göre detaylara baktığımızda, ağustos ayında bir önceki aya ciddi bir şekilde azalan dayanıklı tüketim malı imalatının yüzde 15,5 ve sermaye malı imalatının yüzde 14,4 oranlarında, oldukça yüksek tempoyla arttığını görüyoruz. Ara malı imalatında artış yüzde 7.3, dayanıksız tüketim malı imalatında 8,1 ve enerji imalatında da yüzde 4,5 oranlarında gerçekleşmiş. Yine temmuz ayında daralma gerçekleşen otomotiv sektöründe büyüme oranının yüzde 30’a zıpladığını görüyoruz.

Bu yüksek artışların bir miktar sürpriz olmasının gerisinde imalat sanayiinde kapasite kullanım oranının ağustos ayında düşmüş olması vardı. Kapasite kullanımın ağustos ayında yaklaşık bir puan düşmüş olması sanayi üretiminde de beklentileri aşağıya çekmişti. Geçen ay yazdığımız sanayi yazısında ağustos ayında kapasite kullanımındaki düşüşe bakarak biz de düşük sanayi üretimi tahmin etmiştik. Ancak son açıklanan veriler eylül ayında kapasite kullanımında da ciddi bir toparlanmaya işaret ediyor. Aşağıdaki grafikte de görüldüğü üzere, eylül ayındaki veri de dahil edildiğinde kapasite kullanımında görülen hafif de olsa yukarı yönlü trend, sanayi sektöründe görülen toparlanma ile paralel ve uyumlu bir görünüm sergiliyor.

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?