• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
6 Kasım 2018 Salı

Rusya, İran’a yardım ediyor!

İran’ın petrol satışını ABD frenlemeye çalışıyor. Ama Rusya Washington’a rağmen İran petrolünü pazarlamakta. Donald Trump yönetimi ise bu durumda Moskova’yı, İran’a yardım edilmesini sağladığı için, ikaz etmekte!

Ama Rusya İran petrolünü alıp satmaya yardıma devam ediyor, ABD’yi dinlemiyor. Rusya, İran petrolünü satmayı 2014 yılındaki petrole karşı mal takası yaklaşımı anlaşması çerçevesinde yapıyor.

Rusya kendi yakını olan ülkelerin İran petrolünü almasını sağlamaya, ABD’ye rağmen de devam etmeliyiz diyor. Çünkü 2014 yılındaki Rusya-İran anlaşması ise İran’ın diğer bazı ülkelerle de ticaret yapmasının yolunu açıyor.

Donald Trump’ın ulusal güvenlik danışmanı John Bolton, geçen hafta Moskova’yı ziyaret ederek Rusların Tahran’ın uluslararası piyasalarda satış yapabilmesine yardım eden yaklaşımlar başlatmasını yasaklamasını istiyor. Mayıs ayında ABD, İran’ın petrol satışlarına engel olmak için niyetini açıklamıştı.

ABD yasaklar koymadan evvel İran’ın ham petrol satışları günde 2.5 milyon varili aşmıştı. Ama İran’ın ihracatı ise şimdi tanker şirketi Kpler tarafından verilen bilgilere göre günde 1.7 milyon varile gerilemişti.

Rusya ise, İran’a ihracata yardım eden aracı olarak, yeni alıcı bulmayı da yüklenmekteydi. Kasım ayının beşinden sonra Tahran’daki iş insanları ülkenin günde en azından 1 milyon varil satış sağlaması için alıcılar bulmaya da katkı yapmaktaydı.

Bulunacak yeni talip ülkeler ise normal olarak çoklukla ABD yasaklarını kabul etmeyecek veya bağımsız olabilecek Asya ülkeleri olmak zorundaydı. Ama bu arada piyasa fiyatları da bir miktar düşmüştü.

Bu durumda Rusya ve de Suudi Arabistan da petrol fiyatlarını düşürmüştü. ABD’nin İran petrolünün fiyatlarına koyduğu kısıtlamalar da geçerli olamayınca da, Rusya’nın Ortadoğu’da sözleri geçerli bir ülke olması ve de Moskova ile iran arasındaki anlaşmalar, Suriye ile de yapılan desteklemelerle beraber, Rusya’nın son dönemde Ortadoğu’da çok itibar görmesine yol açmıştı.

Bu durumda ABD ne yapabilir pek belli de değil!

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak