• $9,5047
  • €11,0662
  • 548.7
  • 1519.25
20 Nisan 2015 Pazartesi

Rusya ekonomisi sıkıntılı

Rus ekonomisi nereye gidiyor sorusuna cevap vermek oldukça zor. Geçen yıl Rusya’da ülkeden döviz kaçarken , sermaye hareketi kontrolu sisteminin getirilmesi bile konuşuluyordu. Çünkü Ukrayna’da olanlar sonrasında Batı Rusya’ya karşı yasaklar getirmişti ve yasaklar çok etkili olmuştu. 2014 yılı başında bir dolar 33 ruble ederken , 2014 yılı aralık ayında bir dolar 80 Ruble değerine bile ulaşmıştı. Bunun üzerine Rusya Merkez Bankası ülkenin faiz düzeyini yüzde 17 değerine yükseltmişti. Rusya bu süreçte yatırım yapılabilir ratingini de kaybetmişti.

Ama 2015 yılının ilk iki ayında sorunlar hafiflemişti ve Merkez Bankası faizi yüzde 14 düzeyine indirebilmiş ve Ruble de bir dolar 50 Ruble düzeyine doğru gerilemişti. Bu gerileme sonrası Rusya’nın 2030 vadeli dolar cinsi bonolarının faizi aralık ayındaki yüzde 7.77 zirvesinden yüzde 3.65 düzeyine düşerken , borsa endeksi Micex ise yılbaşından bu yana yüzde 20 artmıştı. Ama Rusya’da enflasyon da yüzde 16.9 düzeyine de yükselmişti. Fakat kur değişmeleri nedeni ile petrolün Ruble fiyatının şimdi düşüyor olması da Rusya’nın bütçesini zorlayacak duruma gelmişti.
Tabii tüm dünyayı korkutan ABD’nin faizleri yükseltmesi olgusu Rusya için aslında pek büyük bir risk oluşturmuyor. Çünkü Rusya’dan kaçacak olan yabancı sermaye ve döviz çoktan kaçtı. Bu kaçışa rağmen Rus firmaları sıkıntı çekti ama çökmedi denilebilirdi. Fakat Rusya’nın 2015 yılında yüzde 3.8 daralacağı ve sonra da 2016 yılında yüzde 1.1 civarında daralmaya devam edeceği IMF tarafından resmi tahmin olarak yayınlanmıştı.
Ancak gene de kurun toparlanması ve faizin düşmesi şeklindeki son değişmeler Putin’in geçtiğimiz Perşembe günü “İşler yeniden yoluna girdi, sorunlar bitti, iflas etmedik, tersine şirketlerimiz döviz borçlarını azalttı! İyi oldu, sorunların zirvesini aştık!” şeklinde iyimser bir açıklamayı televizyondan yapmasına yol açmıştı.
Ancak Cumartesi günü medyaya düşen en son yeni Rusya verileri de Putin’i protesto eder gibiydi. Rusya ekonomisi 2015 yılının ilk çeyreğinde daralmaya devam etmişti. Mart ayı verileri Rusya’nın 2015 yılında yüzde 2-4 arasında daralma yaşayacağını teyid eder gibiydi. Ruble de yeniden yüzde 5 değer kaybederek kafaları karıştırıyordu. Rusya’nın kaderinin petrol fiyatına oldukça endeksli olduğu artık görülüyordu.
Hükümet 2015 yılında yüzde 3 altında bir daralma yaşadıktan sonra 2016 yılında 0.5 ile 2.5 arasında pozitif büyürüz sözünü gündeme getirirken Mart verileri yeniden kötümserlik getiriyordu.
Mart ayında yatırım bir evvelki yılın ayni ay verilerine göre yüzde 5.5 düşmüştü. Sanayi üretimi ise yüzde 0.6 daralmıştı. Ama en kötüsü perakende satışları Mart ayında yüzde 8.7 oranında daralmıştı.Tüketicilerin beklenti endeksi de bir evvelki çeyreğe göre yüzde 14 düşmüştü. Rusyada tüketici fene basmıştı adetea !
Eski Maliye Bakanı Alexei Kudrin ise medyaya Rusya’nın 2015 yılında yüzde 4 daraldıktan sonra 2016 yılında da daralmaya devam edeceğini belirtiyor ve bir kere daha, her şeyin petrol fiyatlarına bağlı olduğunun da altını çiziyordu.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Beyaz Saray Sözcüsü Psaki, düzenlediği  basın toplantısında, gün

ABD'den 'müttefiklik' vurgusu

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu