• $15,9176
  • €16,8537
  • 944.096
  • 2372.35
25 Eylül 2016 Pazar

Roma Olimpiyat yapmayacak mı?

Uluslararası medyaya yeni bir eğlence konusu çıktı. Gazeteci James Politi tarafından medyada belirtildiğine göre, Roma’nın yeni seçilmiş popülist Belediye Reisi genç bayan, 2024 Olimpiyat oyunlarının Roma’da yapılmasını destekleyen ortanın solu kökenli Matteo Renzi hükümetine rağmen, Başkent Roma’nın Olimpiyat oyunlarını organize etmeyeceğini alenen belirtti.

Haziran ayında radikal Beş Yıldız Hareketi’ni temsilen seçilen, yeni Roma Belediye Reisi Bayan Virginia Raggi, evvelki gün yaptığı basın toplantısında finansal problemlerle boğuşan ve kamu hizmeti de alamayan bir kentin Olimpiyatları organize etmesinin ekonomik olarak mantıklı olmadığını vurgulayarak Roma adına Olimpiyatı red etti. Raggi toplantıda "Roma ve İtalya’nın geleceğini ipotek etmek ve Olimpiyata aday olmak sorumsuzluk olurdu, daha fazla borç altına girmek ve İtalyan vatandaşlarından da daha fazla para talep etmek de istemiyoruz" dedi.

Roma’nın Olimpiyatları organize etmesini önemli bir prestij olayı olarak gören ve destekleyen İtalya Olimpiyat Komitesi ve de Bay Renzi’nin Hükümeti ise tabii ki bu duruma itiraz edebilirler. Ama Bayan Raggi’nin şiddetli red kararı sonrası Roma’nın 2024 Olimpiyat oyunları için diğer adaylar olan Paris, Los Angeles ve Budapeşte ve de diğer bazı aday kentler karşısında pek şansı kalmadı gibi. Uluslararası Olimpiyat Komitesi kent seçme kararını bir sonraki eylül ayında verecek.

Bayan Raggi iki gün evvel İtalyan Olimpiyat Komitesi Başkanı Giovanni Malago ile buluşacaktı, ama Raggi Olimpiyat Komitesi Başkanını uzun süre beklettikten sonra randevuya gelmeyince Başkan Malago, randevu yerinden ayrılmış ve de Raggi’nin demagoji yaptığını ve utandırıcı argümanlar kullandığını gündeme getirmiş.

Raggi Belediye Reisi seçimi öncesinde de sık sık Olimpiyat organize etmenin, öncelikleri arasında olmadığını vurgulamıştı. Beş Yıldız Hareketini kuran komedyen Beppe Grillo da Bayan Raggi’ye sık sık baskı yaparak Olimpiyat konusundaki görüşünü gündeme getirmesini talep ediyordu. Zaten Raggi’nin Kabinesindeki önemli bazı kişiler de istifa etmiş ve ayrılmıştı. Kenti temizlemek ve de kamu nakliye sistemini geliştirmek gibi bazı vaadler de yerine getirilememişti.

Beş Yıldız Hareketi gene de ülkedeki ikinci en kuvvetli siyasi parti olarak duruyordu ama, Raggi de Olimpiyatlara ve spora karşı değiliz demekle beraber, kenti 'betona boğmak' da istemiyoruz da diyordu. Bayan Raggi 2024 adaylığından aşırı masraftan korkarak istifa eden Boston ve de Hamburg’u da sık sık örnek veriyor.

Roma aslında başlangıçta düşük masraflı bir Olimpiyat organize edebilmek için 1960 Olimpiyatlarında kullanılan tesisleri kulanmayı ve de organizayonu yapmak için de İtalyanın büyük işadamlarından Luca Cordero de Montezemolo'yu görev başına getirerek Olimpiyatı yapabilmeyi düşünmüştü ama Belediye Başkanı seçiminin Bayan Raggi ve partisine kaybedilmesi oyunu bozmuş oldu.

<p>Ali Nuri Türkoğlu, Payitaht Abdülhamid dizisinde Emanuel Karaso karakterini oynamıştı. 30 yılı aş

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak