• $8,6598
  • €10,1388
  • 491.926
  • 1407.46
19 Kasım 2013 Salı

‘Quo Vadis’ Avrupa?

1929 sonrasındaki Büyük Depresyon kabaca 7 yıl sürmüştü. Ve İkinci Dünya Savaşı ile sonuçlanmıştı. Bu seferki global kriz 2008 yılından bu yana altı yılı nerede ise aştı. Ama bu seferki global çöküşün de entresan bir yanı var.
Krizi çıkartan ülke olan ABD 2013 yılı üçüncü çeyreğinde yıllık hale getirilmiş veriyle yüzde 2.8 büyümüş bulunuyor. Krizden ve resesyondan ilk çıkan ülke ABD! Buna rağmen veda eden Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke “ABD ekonomisinin gidecek çok yolu daha var, daha iyi durumda bir ekonomiyi yeni Başkana emanet etmeyi isterdim!” demiş. Yeni Başkan Yellen de “ABD şu anda potansiyelinin çok altında büyümekte!” diyerek parasal genişlemeye devam sinyalini şimdiden vermiş!

Japonya ise, gene yıllıklaştırılmış üçüncü çeyrek verisiyle 1.9 büyümüş.
Buna karşılık 28 ülkeden oluşan Avrupa Birliği yıllıklaştırılmış üçüncü çeyrek verisiyle sadece yüzde 0.2 büyümüş bulunuyor. 17 ülkeden oluşan euro bölgesi ise gene yıllıklaştırılmış üçüncü çeyrek verisiyle sadece yüzde 0.4 büyümüş.
Çin yıllıklaştırılmış üçüncü çeyrek verisiyle yüzde 7.8 genişlemiş. Çin adeta ayrı bir ligde oynuyor. Problemli İngiltere bile üçüncü çeyrekte yüzde 0.8 büyüme temposunda!
Tabloda euro bölgesindeki ülkelerin üçüncü çeyrek büyümeleri var. Tabii henüz verileri açıklanmamış olanlar listede yoklar.
Şu anda en kötü hayal kırıklığı yaşayan ülke Fransa. Nerede ise sıfır büyüyen Fransa’da işsizlik oranı yüzde 11 ve sanayi üretimi de eylül ayında kuvvetle daraldı. Yatırım da durmuş bulunuyor. İhracat düştü, ithalat arttı. Zaten geçtiğimiz günlerde de Standard and Poor’s Fransa’nın kredi ratingini “AA artı” düzeyinden AA düzeyine indirmiş ve ülkenin şu andaki politika yaklaşımının büyüme yaratmaya uygun olmadığını açıklamıştı.
Almanya da aslında tekleyenlerden. Almanya’da tüketim hafifçe artmış durumda, ama çok şikayet konusu olan ihracatları da yatay duruma geldi. Bir evvelki çeyreğe göre 0.3 büyüme sonucu büyüme yavaşlamış oldu. Yıllık büyüme ise sadece yüzde 1.2.
İspanya ve Hollanda’dan hafifçe pozitif 0.1 büyüme haberi var ama İtalya üçüncü çeyrekte hafifçe daraldı. Yunanistan ve Kıbrıs’ın durumu ise hala zor!
Komiktir, bizim şikayet ettiğimiz kendi yüzde 3.5 büyümemiz dünya klasmanında derece yapar!

<p>İstanbul Kartal'da 3 gün önce  ailesinin polise kayıp başvurusunda bulunduğu 16 yaşındaki Arda Yu

Kayıp genç ormanda ölü bulundu

Bodrum'un suyunu karşılayan Mumcular Barajı yüzde 10'luk seviyenin altına düştü

İETT tarihinin aynı hatta çalışan ilk şoför çifti

Van Gölü'nde binlerce yıllık mikrobiyalitler görüntülendi