• $9,531
  • €11,091
  • 549.47
  • 1509.2
18 Kasım 2016 Cuma

Putin Trump’tan memnun ama!

Donald Trump’ın seçimi kazandığı haberi Moskova’ya vardığında Rus tarafı sonucu alkışla karşıladı diyor The Economist dergisinin bu haftaki sayısındaki makale! Ruslar zaten Trump için 'Vladimir Putin’in ajanı!' demişlermiş.

Margarita Simonyan, RT adlı Rus networkünün başı. Network de zaten 'alenen' Trump’ın adaylığını desteklemişti. Trump’ın işbaşına gelmesi Rusya’da Putin’in şansı olarak düşünülüyor ve konuşuluyor. ABD’de klasik liberal ve demokratik bir yaklaşım yerine, ülkeyi kendi içine kapatmaya uğraşma hevesindeki Trump’ın gelmiş olması, Rusya’da da memnuniyet yaratıyor deniyor.

Bu arada Rusya’nın komşuları, Batının Rusya’nın agresyonuna karşı, desteğini geri çekmesi, yanaşmaması durumundan son derece rahatsızlar. Putin ise 1945 yılında Yalta’da olduğu gibi Trump ile bir anlaşma yaparak, Rusyanın etkisi altındaki alanları anlaşmayla muhafaza etmeye çalışıyor.

Ancak Trump’ın Kremlin için Putin’in düşündüğünden çok farklı bir yaklaşım içinde olabileceğini düşünenler de var. Çünkü Hillary Clinton yaklaşımı belli olan biri idi, Trump’ın ise ne yapacağı pek belli değil.

Trump şu anda belirsizlik yaratıyor düşüncesi de ortada. Obama Rusya’nın ırkçı hakaretlerini hiç ciddiye almamıştı ama Trump’a negatif yaklaşılması karşısında onun ne yapacağı da şu anda hiç de belli değil.

Putin’in iki muhalifi, 2008 yılında Rusya ile kısa bir savaş yapan Gürcistan’ın eski Başkanı Mikheil Saakashvili ve muhalefet lideri olarak 2011-2012 arasında Moskova’da anti Putin protestolar yapan Alexei Navalny ise kendilerinin Trump’a Putin’den daha yakın olduklarını düşünüyorlar.

Saakashvili 2015 yılında yeni Ukrayna Hükümeti tarafından Odessa’da rüşvet konusunu önlemek görevi ile Guvernör olarak ile atanmıştı. Ama Hillary Clinton o zaman Dışişlerinden sorumlu kimse olarak hukukçu Sergei Magnitsky’nin 2009 yılında öldürülmesine karşı çıkmamıştı. Yani Trump’tan öncekiler Putin’e karşı çıkmaktan çekinmişlerdi. Obama yönetimi de Kırım konusunda Rus ordusuna karşı çıkamamıştı, halbuki 1994 yılında yapılmış anlaşmalar hudutların bozulmasına karşı çıkılacağını vurguluyordu. Saakashvili geçtiğimiz günlerde Başkan Poroshenko‘yu eleştirerek, rüşvete karşı çıkılmadığı için, istifa etti. Saakashvili ve Navalny Trump’ın Başkanlığı konusunda optimistik yaklaşıyorlar. İlginçtir, benzer şekilde Putin çevresi de Trump konusunda oldukça iyimser.

Ama şartlar ve yaklaşımlar değişebilir diyenler de ortada mevcutlar. Yani uzun vadede neler olabileceği konusunda belirsizlik var!

<p>Irak  ve Suriye'ye 2, Lübnan'a 1 yıl asker gönderme süresinin uzatılmasına ilişkin  Cumhurbaşkanl

CHP Tezkereye 'Hayır' Oyu Vereceğini Açıkladı

Kepçe ile yol kapatıp drift yaptılar

Muğla'daki fosil alanında yeni buluntulara ulaşıldı

''UÇBEY''in ilk kez kullanıldığı operasyonda gri listedeki terörist vuruldu