• $9,2694
  • €10,8106
  • 532.265
  • 1431.98
24 Ekim 2013 Perşembe

Para politikasıyla faiz değişmedi!

Mayıs ayından  bu yana, tüm gelişen ülkeler ve Avrupa, Asya, Latin Amerika ve Afrika’daki dış sermaye girişi yaşayan ülkelerin çoğu, ABD’nin makroekonomik politika ve parasal politika kararlarının etkisinde kaldı, fon çıkışı yaşandı, faizler yükseldi ve yerel paralar da değer kaybetti. Çünkü yurt dışı ve yurt içi piyasa mensupları bir kere ABD Merkez Bankası’nın likidite daraltmaya başlayacağına inanmışlardı. Neden inandıklarını ben bilmiyordum, zaten ben bu görüşe hiç abone olmamıştım. Sonra önce FED değişiklik yapmamaya karar verdi, daha sonra da bütçe ve borç limiti kavgası politika değişikliği yapılamaz bir ortam yarattı. Sonunda ekim ayının ortasında felakete 11.5 saat zaman kaldığında ABD’deki inatçı taraflar arasında anlaşma hasıl oldu.

KAVGA YENİDEN ALEVLENİR

Ancak Ocak 2014 tarihinde kavga yeniden başlayacak gibi. Bu arada Ekim 2013 sonunda FED bir toplantı daha yapacak, sonra da aralık ayının sonunda Bernanke’nin görev süresi bitecek, Yellen iş başına geçecek. 
Bu ne demek? Bence 2013 yılı sonuna kadar ABD ekonomi politikalarında bir değişiklik olmaz demek. Bu da örneğin ülkemizde döviz borcu olduğu için kur riski taşıyanların kur riskinden kurtulma adımı atmaları için az da olsa zaman var demek! 
Kaldı ki ABD’nin eylül ayı tarım dışı istihdamda özel sektör çalışanlarının sayıları sadece 126 bin kişi arttı, toplam çalışan sayısı ise 148 bin artarak beklentilerin altında kaldı. İş gücüne katılanların sayısı 73 bin kişi arttığı için de işsizlik oranı da 7.2 olarak gerçekleşti ama güçlü bir düşüş sergilemedi. Yani istihdam sektöründen haberler pek iyi değil. 
Son bir yılda işsizlik oranı sadece yüzde 0.6 azalmış bulunuyor ve işgücü de 378 bin kişi artmış. Detaylı sayı verilirse Ağustos 2013 tarihinde yüzde 7.278 olan işsizlik oranı da eylül ayında sadece 7. 235 düzeyine inmiş. Yani çok az değişme var. Diğer taraftan da çalışılan saat yüzde 0.1 artmış ve ortalama saat başı ücretleri de sadece yüzde 0.1 yükselmiş. 
Tüketici fiyatları da son bir yılda sadece yüzde 1.2 arttığından son bir yılda reel ücret yüzde 3, nominal ücret ise yüzde 4.2 kadar artmış bulunuyor. 

İSTİHDAMDA ÇOK SEVİNECEK BİR ŞEY YOK

Özetle söylersek ABD istihdam haberlerinde şapkaları havaya atarak sevinecek türden bir gelişme yok. Bu da ABD ekonomisinin reel büyümesinde artış beklentisinin zayıf  olması demek.  Bu durumda da FED dramatik bir para daraltma adımı da atmaz demek. 
Bu şartlar altında ABD’den ocak ayının sonuna kadar dramatik bir gelişme beklemeyen Merkez Bankamızın  da ülke içinde politika değiştirmek için neden görmemesi son derece normaldir. Bu nedenle de TCMB (Merkez Bankası) Para Politikası Kurulu dün ilan ettiği kararında ne politika faizinde ne de koridorun alt ve üst sınırlarında bir değişiklik yapmadı. Zaten genel piyasa beklentisi de bu yönde idi. 
Ortalık şimdilik sakin!  

<p>Kamyonet sürücüsü hızını alamadı. Direksiyon  hâkimiyetini kaybetti. Bir anda devrilen kamyonetin

Yokuştan aşağı inerken devrildi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (21 Ekim 2021)

''Her an her yerde yeni bir salgın patlak verebilir'' Korkutan uyarı

Edirne'de yoğun sis etkili oluyor