• $9,4441
  • €10,9792
  • 547.381
  • 1509.44
23 Kasım 2014 Pazar

Paniğe gerek yok, çünkü…

ABD Merkez Bankası Açık Piyasa İşlemleri Komitesi 28-29 Ekim 2014 tarihinde toplandı ve görüşmelerin özeti de geçtiğimiz günlerde yayınlandı. 12 sayfalık bu dokümanın tamamını okudum. Dokümanın altıncı sayfasında bulunan FED personelinin hazırladığı “ABD ekonomisinde olası gerçekleşmeler” bölümünü kısaltarak aşağıya alıyorum ki, 2013 yılının mayıs ayı sonundan Aralık 2013 ayına kadar felaket tellalığı yapmış olanlara bir kere daha 2015 yılında teslim olmayalım! FED tayfası bu konuda ne diyor?

“ Eylül ayındaki FOMC toplantısından bu yana gerçekleşen şeyler aslında tahminlerden pek farklı olmadı. Bu nedenle bu yılın GSYİH büyümesi tahminlerimizi çok fazla değiştirecek bir şeyler pek gerçekleşmemiş oldu. Doların değerlenmesi, global büyüme oranının daha düşük olarak gerçekleşmesine neden olacak bazı gelişmeler ve hisse senedi değerlerinde düşüş ise orta dönemde ABD GSYİH büyümesinin biraz aşağıya düşürülmesini getirdi. Ancak bu aşağıya doğru revizyona rağmen 2015 ve 2016 yıllarında reel büyüme artışı para politikasının desteği ile potansiyelin üstünde kalacak. Maliye politikasında harcamaların kısılması ile de 2017 büyümesi potansiyele eşit olarak gerçekleşebilecek.

2015 son çeyrekte başlar

Enflasyon konusundaki gelişmeler ise petrol fiyatlarının düşüşü ile daha öncekinden de düşük olabilecek. Böylece 2014 yılının ikinci yarısında ve 2015 yılında enflasyon, Para Politikası Komitesi’nin hedefi olan yüzde 2 oranının altında kalacak. Komitenin yüzde 2 olan enflasyon hedefinin gerçekleşmesi ancak önümüzdeki birkaç yılda olabilecek. Komite büyüme tahminleri, işsizlik oranı ve enflasyon konusundaki belirsizliklerin gene de son yirmi yıldakinden çok farklı olmadığını düşünüyor. Büyüme ve enflasyon finansal gelişmeler ve yurt dışındaki gelişmeler nedeni ile aşağıya çekildi ama, ne para politikası de maliye politikası bu faktörleri önleyebilecek durumda değil. Ama gene de bu riskler işsizlik oranının dengeli gidişatını bozmuyor.”
Burada vurgulanan şeyleri özetle şöyle tekrar edeyim. Enflasyon hedefi yüzde 2 oranına ancak 2015 yılının sonuna doğru gelir. Bu gerçekleşene kadar ABD Federal Funds Rate denen piyasa faizini yüzde 0.25 seviyesinde tutar gibi bir görüntü var. Ama enflasyon yüzde 2 oranına geldikten sonra, muhtemelen 2015 yılının son çeyreğinde FED faiz politikasında kıpırdanmaya başlar.

Artık yüzde 5 büyüme zor

Ancak bu raporda olmayan ama göz önünde tutulması gereken bir gerçek daha var. Önümüzdeki iki yılda dünya büyümesi 1980-2013 arasındaki ortalama büyüme oranı olan yüzde 3.4 düzeyinde gerçekleşebilir. Ancak 2003-2007 arasında global büyüme ortalama yüzde 5 civarında olmuştu. Bunun tekrar etmesi pek olası gözükmüyor!
Gene de yarın 2015 global büyümesini ne olur konusundaki bir araştırmayı sütuna aktaracağız. IMF 2015 yılında global büyümenin yüzde 3.8 ve 2016 yılında yüzde 4 oranında olacağını bildiriyor. Ama bu mümkün mü? Bu konu yarın mercek altında olacak!

<p>Gençler nöbet tutuyor. Sürücüleri  uyarıyorlar. İstanbul Arnavutköy'de uçuran kasis sürücülere zo

Arnavutköy'de uçuran kasis

''UÇBEY''in ilk kez kullanıldığı operasyonda gri listedeki terörist vuruldu

Dev timsah ve köpek balığı karşı karşıya gelirse...

Tam 4 bin 250 yıllık! Anadolu'dan kaçırıldı, Londra'dan Türkiye'ye iade edildi