• $15,9176
  • €16,8537
  • 944.096
  • 2372.35
26 Eylül 2016 Pazartesi

Moody’s ayıp etti!

15 Temmuz kargaşasından sonra reyting kuruluşu Moody’s Türkiye’yi incelemeye almıştı ve sonunda geçtiğimiz cuma günü ülkemiz hakkındaki en son değerlemesinde de, son derece pozitif şeyler söylemişti. Moody’s hepimizi oldukça şaşırtan bir iyi niyetlilik ile Türkiye’nin 15 Temmuz sonrasındaki baskıları atlattığını vurgulamıştı.

Ama yine şaşırtıcı bir şekilde, hafta sonunda, yani iki gün sonra ise Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir düzeyden düşürürken, tam tersi bir tutuma girmiş ve de yatırım yapılabilir değerlendirilmesi silinirken, hal ve gidiş notunu yani görünümümüzü de durağana çevirmişti. Siz pazartesi günü bu yazıyı okurken piyasalar da bir ölçüde risk algısı ile hareket eder hale gelmiş olacak. Piyasada yatırım yapılabilir ülke değerlendirilmesinin kaldırılmasının, en kötü şekilde bakılırsa, 8-10 milyar dolar civarında bir fon çıkışına bile neden olabileceği vurgulanmaya başladı.

Fitch, Türkiye’nin notunu 2012 yılında yatırım yapılabilir seviyesine çıkartmış, Moody’s de 2013 yılında yatırım yapılabilir değerlendirmesini açıklamıştı. Ancak 2013 ila 2016 arasındaki dönemde Türkiye’de faiz iki misline çıkınca ve borsa da önemli ölçüde düşünce bugünkü noktaya geldik. Borsada yabancıların payı bugün yüzde 61 kadar.

Tabii 2016 yılının son demlerinde ABD Merkez bankası FED’in en geç aralık ayında faiz arttıracak olması, ve artan ABD faizinin de doları değerlendirecek olması, tahvil ve borsada negatif etki yapacak ve satışlara yol açacak.

Hem Standard and Poors, hem de Moody’s, yani iki global reyting kuruluşunun ratingimizi yatırım yapılabilir düzeyinin altına indirmesinin, ülkemizden bir miktar yabancı kaçışı yaratması da olağan sayılmalı.

Bir tek Fitch bizi hâlâ yatırım yapılabilir düzeyinde değerlendirdiğinden durumumuz kritik. Yabancılar çıkmaması tersine ülkemize sermaye getirmeleri hem büyüme hem de istihdam artışı sağlayabilmemiz için önemli. Çünkü son dönemde cari denge açığı çok olmasa da, biraz büyüdü. İstihdam artışı yaşanmadı, ama işsizlik artışı yaşandı ve de sanayi üretimi yavaşlarken de yüzde 4.5 civarında olan büyüme tahmini de aşağıya doğru revize edilecek. Tabii eksi değil, yüzde 3-3.5 gibi bir orana inecek. İç ve dış sorunlar da bundan sonra sıkıca kontrol edilmek zorunda.

Türkiye 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında gündeme getirmeye çalıştığı reform önlemlerini şimdi aynı hızla gündem almak ve uygulamak zorunda. Bu yapıldığı takdirde de reyting düşüşü pek soru olmayacağı gibi, tersine reyting zaman içinde yeniden yükselir. Ama tabii zaman gerekli.

Paniğe hiç gerek yok

Tasarrufu düşük olan ülkeler (biz dahil) yabancıların sermaye yatırımı ve doğrudan yatırım hamlelerine muhtaçtır. Paniğe hiç gerekmiyor, ama akıllı hamleler gerekiyor. Mesela ilk iş olarak Fitch ile yakın ilişki kurmamız ve notumuzun değişmemesini sağlamamız gerekiyor.

<p>Ali Nuri Türkoğlu, Payitaht Abdülhamid dizisinde Emanuel Karaso karakterini oynamıştı. 30 yılı aş

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak