• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
2 Temmuz 2015 Perşembe

Mayısta ihracat çakıldı!

Mayıs ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18.8 oranında keskin bir şekilde düştü ve 11.1 milyar dolar oldu. Buna karşılık ithalat yüzde 14.4 oranında azalarak 17.9 milyar dolara geriledi. Bu azalmaların ardından dış ticaret açığı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6.1’lik azalmayla 6.8 milyar dolara geriledi.

Mayıs ayında ihracatta görülen keskin düşüş daha önce İhracatçılar Meclisi tarafından açıklandığından sürpriz olmadı. Veriler mevsimselliğe göre düzeltildiğinde bile ihracatın aylık bazda yüzde 13.6 oranında azaldığını görüyoruz. Buna karşılık mevsimsel düzeltilmiş verilere göre ithalat mayıs ayında değişmedi ve nisan ayıyla aynı seviyede gerçekleşti. Daha önce ihracat mart ayında yüzde 5.5 oranında azalmış ancak nisan ayında yüzde 5 oranında artmıştı. Mevsimsel düzeltilmiş verilere göre ihracat Kasım 2011’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

İthalat da 10.6 milyar $ düştü
İlk beş aylık gerçekleşmelere baktığımızda toplam ihracatın yıllık yüzde 8.4 gerilemeyle 61.6 milyar dolara, ithalatın da yüzde 10.6 milyar dolarlık düşüşle 88.5 milyar dolara ulaştığını görüyoruz. Böylece geçen yılın ilk beş ayında 31.8 milyar dolar olan dış ticaret açığı bu yılın aynı döneminde 27 milyar dolar olmuş. Bu azalmanın ihracat artışından değil ama ithalattaki azalmanın daha yüksek olmasından kaynaklandığının altını tekrar çizmemiz gerekiyor.
Aşağıdaki tabloda ihracat ve ithalatta ilk beş aylık verilerle yıllık karşılaştırmalar yer alıyor:

Dış ticaret verilerinin detayına baktığımızda mayıs ayında makine ve ulaştırma araçları ihracatının yüzde 24 oranında azaldığını görüyoruz. Nitekim mayıs ayında otomotiv sektöründe yaşanan olumsuz gelişmeleri hatırladığımızda bu sonuç sürpriz değil. Nitekim motorlu kara taşıtları ihracatı yüzde 30 oranında azalmış. Buna karşılık detaylarda dikkati çeken diğer bir gelişme de altın ihracatının yeniden artıyor olması. Geçen yılın ilk beş ayında 2.6 milyar dolar olan toplam altın ihracatı bu yıl iki kattan fazla artarak 5.5 milyar dolara ulaşmış. Altın hariç ihracata baktığımızda toplam azalma oranı yüzde 19.2’ye yükseliyor.

Petrol fiyatlarının etkisi
İthalat tarafında ise ara malı ithalatındaki keskin azalmanın mayıs ayında da devam ettiğini buna karşılık yatırım malı ithalatında bir miktar toparlanma gerçekleştiğini görüyoruz. İthalattaki azalmada kuşkusuz enerji ve petrol fiyatlarına bağlı olarak görülen düşüşün etkisi bir süre daha devam edecek.
Son olarak bölgelere göre ihracata baktığımızda bütün bölgelere yapılan ihracatın doğal olarak azaldığını ancak en yüksek düşüşün Avrupa’ya yapılan ihracatta olduğu görülüyor. Toplam ihracatın yarısını oluşturan Avrupa ülkelerine ihracat mayıs ayında yüzde 21.6 oranında, yani ihracattaki genel düşüşün üzerinde azalmış. Sadece AB ülkelerine baktığımızda da ihracatın 21.3 oranında azaldığını görüyoruz. Bir diğer önemli pazarımız olan Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerine yapılan ihracat ise yüzde 19 oranında azalmış.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

NATO, deniz korsanlarına karşı Türk yazılımlarıyla hazırlanacak

Yerli etlik damızlık tavuk 'Anadolu-T' beyaz et sektörüne kazandırıldı

İlk kez duyacaksınız! Yaprağından sızan süt tam bir şifa kaynağı