• $13,4898
  • €15,2643
  • 802.572
  • 1945.07
27 Mart 2017 Pazartesi

Krugman’dan kurtuluş yok!

Paul Krugman Nobel Ödüllü bir Amerikan iktisatçısıdır. Eserleri tüm dünyada okunur. Krugman 1953 yılında doğdu,1974 yılında MIT’den mezun oldu,1977 yılında da Princeton’da Ekonomi Doktorası yaptı. Princeton’da ve de London School of Economics’te öğretim üyeliği yapmaya başladı. 2000 yılından beri de New York Times gazetesinde haftada 2 defa köşe yazısı yazmakta. 2008 yılında da Ekonomi Nobel’ini aldı. Tüm dünyada tanınan ve takdir edilen bir öğretim üyesidir. Krugman köşe yazılarında çok sert yazar, bu nedenle de tüm dünyada okunur. Yeni ABD Başkanı Donald Trump’ın en büyük şansızlığı Krugman’ın ekonomi hakkındaki yaklaşımının, Trump’ın tam tersi olmasıdır. Bu nedenle Trump her hafta iki defa New York Times’ta hırpalanmaktadır.

Trump önemli bir de hata yaptı. Bir önceki Başkan Obama bilindiği gibi Demokrat Partili idi. Trump uzun zamandan beri, son yıllarda eski Başkan Obama tarafından ABD’ye getirilen AHCA yani sağlık yasasını eleştirmekte idi ve seçilirse ertesi gün yeni sağlık kanununu acilen çıkartacağına dair söz vermişti ve de kendisi bu işten anlamadığı için de, işi Parlamentodaki sözcüsü Paul Ryan’a bırakmıştı.İşte bu büyük bir hata idi. Paul Krugman’a böylece yeni sağlık kanunu konusunda yazı konusu çıktı. Geçtiğimiz hafta sonu Krugman Ryan’ı yerden yere vurdu.

25-26 Mart NY Times yazısında Kurgman, Ryan, ve dolayısıyla Trump’ı hırpalamaya başladı. Cumhuriyetçiler büyük bir olasılıkla yeni kanun tasarısını geri çekmeye mecbur kalacaklar.

Krugma der ki yeni tasarı on milyonlarca insanı sağlık sigortasız bırakacak. Birçok insan sağlık sigortasından çıkacak, çünkü fiyat yükseliyor. Krugman der ki özellikle de en çok kazık altinda kalacak olanlar, düşük gelirli, taşrada oturan ve de yaşlı kişiler ve onlar en büyük kazık altında kalacaklar.

Garibanlara kazıktan, serbest kalan fonlar bütçeyi de çok da iyileştirmiyor. Bir trilyon dolar kadar bir tasarruf ortaya çıkacak, bu ABD standartlarına göre çok küçük bir gelir. Ama o bir trilyon zenginlere vergi indirimi olarak aktarılacak.

Trump’ın adamı sözcü Paul Ryan, yalan da söylüyor diyor Krugman! Primler düşmeyecek, tersine artacak. İnsanlar da sağlık sigortasından çıkmaya mecbur kalacak!

İşin acı tarafı Krugman’a göre yeni kanun hakkında Paul Ryan’ın söylediği her şey yalan! Çünkü Krugman onun geçmiş kariyerini de biliyorum diyor. Ryan Krugman’a göre seçim öncesi , ABD bütçesini hazırlarken garibandan kısıp zenginlere fon aktarmayı ayarlamış. Bu da zenginlere verginin düşrülmesi ile gerçekleştirilmiş. Krugman o günlerden beri Ryan’ı izlemekte imiş. Ama bu sefer iş farklı yöne gitti .

ABD’de Devletin “Congressional Budget Office” kurumu Ryan’ın söylediklerinden neyin doğru neyin yanlış olduğunu ortaya çıkarmış. Bu nedenle sağlık kanunu da bugün yarın Trump tarafından geri çekilecek gibi görülüyor. Yaşayacak ve göreceğiz!

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar