• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
26 Kasım 2014 Çarşamba

Kapasite kullanımında düzelme yok!

İmalat sanayisinde Kasım ayı kapasite kullanım oranı yüzde 74.5 seviyesine geriledi. Bu oran Ekim’de yüzde 74.9, geçen yılın Kasım ayında ise yüzde 75.6 seviyesinde idi. Yani hem aylık bazda, hem de yıllık bazda gerileme söz konusu. Dolayısıyla, bu yılın başından beri izlenen düşüş trendi Kasım ayında da devam etmiş gözüküyor.

Mevsimselliğe göre düzeltilmiş verilerde de kapasite kullanım oranının Kasım ayında yüzde 74 seviyesine gerilediğini görüyoruz. Bu oran, geçen yılın Mart ayından bu yana görülen en düşük kapasite kullanım performansına işaret ediyor. Aşağıdaki grafikte imalat sanayisindeki yıllık değişimle sanayi üretim endeksindeki büyüme performansı bir arada özetleniyor:

Grafikte de görüldüğü üzere, kapasite kullanımında devam eden düşüşe rağmen sanayi üretim endeksinde dalgalı ama pozitif büyüme devam ediyor. Sadece büyüme oranlarında bir miktar yavaşlama söz konusu. Kapasite kullanım oranlarını ve ihracat performansını kullanarak yaptığımız hesaplamalarda sanayi üretiminin Ekim ayında yüzde 3-4 civarında büyüyeceğini ancak Kasım ayında büyüme oranının negatife dönerek yüzde 1 civarında azalacağını hesaplıyoruz.
Diğer yandan, Merkez Bankası’nın açıkladığı iktisadi yönelim anketi verileri de kapasite kullanım oranlarındaki düşüşle paralel bir görünüm arz ediyor. Buna göre Reel Kesim Güven Endeksi, Kasım ayında 4.2 puan azalarak 102.7 seviyesine indi. Mevsimselliğe göre düzeltildiğinde de endeks bir önceki aya göre 1.4 puan azalarak 108,4 puana geriledi.
Endeksin detaylarında gelecek üç aydaki üretim hacmi, ihracat sipariş miktarı ve son üç aydaki toplam sipariş miktarı gibi faktörlerin güven endeksini olumsuz etkilediğini görüyoruz. Ancak, endeks 100 seviyesinin üzerinde olduğundan, hala pozitif bir büyüme temposuna işaret ediyor. Ancak, ekonomiye dair açıklanan diğer verilerden bu temponun geçen seneye göre oldukça zayıf kaldığını biliyoruz. Sanayi üretimindeki performansa bakarak yılın ikinci yarısında büyüme temposunun yüzde 2-3 arasında kalacağını söyleyebiliriz.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Yeni varyant hızla yayılıyor... Kovid geçirip, tat ve koku kaybı

Beynimizin parmak izi, hastalıkları veya kişileri tanımak için kullanılabilir mi?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!